Okunma

BMW logosu ne anlam ifade ediyor?


18 Ağustos 2019 Pazar 19:00
BMW logosu ne anlam ifade ediyor?

Günümüzün popüler otomobil markalarından olan BMW logosu hakkında resmi açıklama yapıldı. Hakkında çeşitli teoriler üretilen BMW logosu bakalım ne anlama geliyor?

BMW logosu hakkında bildiklerinizi unutun!

Alman otomotiv üreticisi BMW logosu hakkında açıklama yaptı. Markanın arşiv müdürü vasıtasıyla yapılan açıklamada logonun hikayesi paylaşıldı.

Günümüzde en önem verilen detaylardan olan logolar için milyarlarca dolar harcanırken BMW logosunun anlamının sanılanın aksine olduğu açığa çıktı. Uzun süredir merak edilen logo hakkında açıklama yapan BMW Group Classic’in Arşiv Müdürü Fred Jakobs, iddialara son derece net bir cevap verdi.

Logonun hikayesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapılırken Bayerische Motoren Werke isminin ilk olarak 1917‘de ortaya çıktığı belirtildi. Rapp Motorenwerke’den ayrılan marka, o yıllarda logoların pek bir anlam ifade etmediğini paylaştı.

Firmanın o günlerde toplum tarafından tanınmadığını söylenirken ilk logo yine 1917 yılında ortaya çıktı. İki adet altın çemberin arasında yer alan BMW yazısına yer verilirken herkesin uçak pervanesi olarak bildiği sembolünse aslında Bavyerayı temsil ettiği açıklandı.

Bavyera’nın bayrağı olduğu söylenen sembol için Jakobs “Renkler, Bavyera eyaletinin bayrağının renklerini temsil ediyor. Ancak bu dizayn, orijinal bayrağın ters şeklinde tasarlanıyor” ifadelerine yer verdi.

O yıllarda bayrağın herhangi bir logoda kullanılmasına izin verilmediği için ters çevrildiği söylenirken konu hakkındaki iddialarda çürütülmüş oldu.

Peki pervane efsanesi nereden çıktı?

1913 yılında Karl Rapp tarafından kurulan Rapp Motorenwerke’ye bağlı olan BMW’nin kökleri bu algının oluşmasındaki esas sebep olarak gösteriliyor.

Rapp Motorenwerke’den 1917 yılında ayrılan BMW’nun logosunun uçak pervanesi efsanesiyse ilk yıllarda uçak motoru ürettiği zamanlarda yapılan reklamlardan kaynaklanmış. Jakobs konuyla ilgili olarak ise”Uzun süredir BMW bu hatayı düzeltmek için bir çaba sarf etmiyor. BMW logosunun bir pervane olduğu söylentisi tamamen bir efsane.” sözlerine yer verdi.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “BMW logosu ne anlam ifade ediyor?”

 1. sarpakdik dedi ki:

  vay be bilmiyordum güzel bir anlatım olmuş

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Haberin cevabı yok

 3. Krc dedi ki:

  Bayerische Motor Werk demek

 4. Anonim dedi ki:

  anlatımı zor bir yazı olmuş

 5. Anonim dedi ki:

  Kimin Umrunda.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adolf Hitler bunu beğendi

" BMW logosu ne anlam ifade ediyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMW logosu ne anlam ifade ediyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMW logosu ne anlam ifade ediyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "