BMW – Mercedes Düellosunda Son Tango!


09 Eylül 2010 Perşembe 14:30
BMW – Mercedes Düellosunda Son Tango!

BMW mi, Mercedes mi? Onlarca yıldır, otomobil otoriteleri ve kullanıcılar kendilerine bu soruyu soruyor. Kullanıcıların kafası artık daha da karışık: Çünkü işin içine Audi gibi kaliteli markalarda girmiş durumda. Biz yine de, ilk soruya yoğunlaşalım ve BMW- Mercedes ikilisinden kimin üstün olduğunu araştıralım.

 

BMW Saldırıyor!

Son yıllarda BMW’nin model atağının, biraz daha yoğun olduğu söylenebilir. X6 gibi, sınıfında “tek” modellere sahio. Üstelik, BMW’ye ait olan ve en iyi süper mini otomobil kabul edilen Mini ve türevleri de cabası. Mercedes ise “konforlu ama sportif değil” imajını üstünden attı. Zira, Büyük Yıldız, hiç olmadığı kadar sportif araçlar üretmeyi başarıyor. Şimdi, model model, sınıf sınıf karşılaştırmaya geçelim

BMW 1 Serisi- Mercedes B Serisi

Aslında buna doğrudan bir karşılaştırma demek pek mümkün değil. B sınıfı, kompakt sınıfıtan ziyade, MPV sınıfının temsilcisi konumunda. Bununla birlikte gerek fiyat, gerekse boyutlar açısından BMW 1 serisine en yakın ürün. BMW 1 serisi, sedan, hatchback ve üstü açılır seçenekleri ile dikkat çekiyor.

 

1’in en çok eleştirildiği nokta, dar arka mekanı. Mercedes ise tam tersine geniş bir oturma kapasitesine sahip. BMW 1 ne kadar sportifse, Mercedes B o kadar hantal.  BMW 1, satış rakamları açısından, Mercedes’e fark atmış durumda.

 

BMW 3 Serisi – Mercedes C Serisi

Yenilenen Mercedes C serisi, rekabeti kızıştırdı ve eskiden, BMW’nin üstün olduğu sınıfta durumları eşitledi. Mercedes konfor konusunda bir adım önde, sportiflik açısından da geride sayılmaz. BMW’nin arka tasarımı eleştirilse de, son makyajla bu eleştiriler asgari seviyeye düştü. Hem satış, hem kalite açısından beraberliğin hakim olduğu söylenebilir.

 

BMW 5 Serisi – Mercedes E Serisi

Mercedes E serisi, satış rakamları açısından açık ara önde. Bununla birlikte kesinlikle unutulmaması gereken bir gerçek var: Almanya’da bulunan taksilerin, ezici çoğunluğu Mercedes E serisi otomobillerden oluşuyor. BMW ise imaj açısından, böyle bir uygulamayı kabul etmiyor. Yeni 5 serisi hiç olmadığı kadar sportif ve donanım açısından biraz daha önce. Mercedes ise, daha konforlu olması ve geniş arka hacimi ile dikkat çekiyor. Taksi satışları olmasa, ortaya çok yakın satış rakamları çıkıyor.


Mercedes S Serisi – BMW 7

BMW’nin eski tasarım şefi Chris Bangle, bazılarına göre dahi, bazılarına göre ise çılgın. Önceki 7 serisinin tasarımı, Mercedes S serisinin, satışlarda BMW 7’yi ezmesine neden oldu. Şimdiyse kabuk değiştirmiş bir BMW 7 ile karşı karşıyayız. Kablosuz internet, geliştirilmiş LCD ekranlı arabirim ve donanımıyla BMW 7, teknoloji açısından üstün. Mercedes ise kaza önleyici “Pre-Safe” ile dikkat çekiyor. Satışlarda S serisi biraz önde olsa da, fark hızla kapanıyor.

Mercedes ML- BMW X5

BMW X5’in tasarımı eskimiş olsa da (ne de olsa yenileme operasyonunda bile, önceki nesilin hatlarına dokunulmadı), satış rakamları açısından, Mercedes ML’in önünde. Mercedes ML ise 2009’da makyajlanan kasası, Pre-Safe ve teknolojik oyuncakları ile rakibine, donanım konusunda az da olsa üstünlük sağlıyor. BMW X5 ise Porsche Cayenne ile birlikte, S.U.V Sınıfının en sportifi kabul ediliyor.

 

:: BMW mi, Mercedes mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “BMW – Mercedes Düellosunda Son Tango!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  BMW 5.20 xDrive
  Mercedes AMG

" BMW – Mercedes Düellosunda Son Tango! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMW – Mercedes Düellosunda Son Tango! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMW – Mercedes Düellosunda Son Tango! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?