Okunma

Uzaktan Kumandalı Böcek Ordusu


30 Ocak 2009 Cuma 10:49
Uzaktan Kumandalı Böcek Ordusu

Radyo kontrollü böcek deneyi olarak adlandırılan projede canlı sinek ve böceklere özel bir çip takılarak uzaktan kumadanlı oyuncak arabalar gibi hareket etmeleri sağlandı. Böceğin sırtına yerleştirilen altı elektrod ve sırtlarına takılan özel bir modül sayesinde radyo sinyalleri böceğe gönderildi ve istenilen yönde ilerlemesi sağlandı.


Böcek deyip geçmeyin, onlar birer savaş makinesi!

Hazırlanan sistemdeki 6 elektrod ve microcontroller ile böceğin beynine elektrik dalgaları yoluyla sinyal gönderildi. Tüm modülün sadece 1.3 gram olduğunu açıklayan araştırmacılar böceğin bu ağırlığı sorunsuz taşıyabildiğini ifade ediyor.

Yeni Bir Askeri Silah mı?

Bu tür radyo kontrollü böceklerden oluşacak minik bir ordu, düşmana ciddi zararlar verebilme veya savunma önlemlerini güçlendirme yeteneğine de sahip olabilir. Zaten araştırma açıklanırken Berkeley’deki yetkililer bu projeyi ABD’nin Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) adlı kurumu için geliştirdiklerini ifade ettiler.

Bir Böcek Sizi Gözetleyebilir

Araştırmanın bir sonraki safhasında bu uzaktan kumandalı böceklerin taşıdığı modüle bir de kamera eklenmesi planlanıyor. Berkeley’deki uzmanlar böceğin enerji ihtiyacının gıda yoluyla halledilebildiğini, ancak uzun süreli bir kullanım için, modüle güç sağlayan pilin geliştirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

:: Böceklerden oluşan bir orduyla neler yapılabilir?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Uzaktan Kumandalı Böcek Ordusu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1 hayvanlara yazık 2 bununla baya bildiğin dünyaya hakim olunulur oha bu kesinlikle bir askri silah !

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yazık hayvanlara başka proje yok mu?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  video istiyoruz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok korkunç bir gelişme
  Zehirli bir böceği bir yöneticiye yaklaştırıp o yöneticiyi zehirleye bilirler…

  Bide buna karşı nasıl savunulur?
  Bizim ülkemizde ki çalışmalar nasıl?
  bu soruları cevaplamak gerek ama………

  KAPTANIDERYA

" Uzaktan Kumandalı Böcek Ordusu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaktan Kumandalı Böcek Ordusu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaktan Kumandalı Böcek Ordusu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "