Boeing 737 MAX uçaklarının başı dertten kurtulmuyor


09 Nisan 2021 Cuma 22:06
ABONE OL
Boeing 737 MAX uçaklarının başı dertten kurtulmuyor

Çok sayıda kişinin ölümüne neden olan Boeing 737 MAX uçakları, yeni bir sorun ile gündemde. Karıştığı kazalar sonucu MCAS yazılım hatası sebebiyle uçuşu yasaklanan MAX modelinin başı dertten kurtulmuyor.

Reuters’a göre ABD Havayolları, 16 havayolu firmasına, modelin yedek güç kontrol ünitesini etkileyebilecek bir üretim sorunu hakkında bilgi verdi. Bu bilginin ardından geçici olarak 65 tane 737 MAX uçağında inceleme başlatıldı.

Sorun bu sefer MCAS sisteminden kaynaklı değil

İki yıldan uzun süredir hangarlarda bekletilen 737 MAX uçaklarının yeniden uçabilmesi için Boeing şirketi büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürüyor. Bu çabalar sonucu geçtiğimiz dönem, ABD ve Avrupa Birliği tarafından yeniden uçuş izni verilen 737 MAX modelinin yeni sorunu bu kez Manevra Karakteristik Artırma Sistemi (MCAS) yazılımıyla ilgili değil.

Boeing 737 MAX

 Yapılan bildiriye göre yeni sorun 90 uçağı etkiliyor. Southwest Airlines ABD Havayolları’nın bilgilendirmesi sonucu, 737 Max jetlerinin 30’unu uçuş programından yeniden çıkardı. Boeing’in, etkilenen uçaklarla ilgili sorunun giderilmesinin birkaç saat ila birkaç gün sürebileceğini açıkladığı bildiriliyor. Şirket yaptığı açıklamada, 16 müşteriye, 737 Max uçaklarından oluşan belirli bir grupta olası elektrik sorununu daha ileri operasyonlardan önce ele almalarını tavsiye etti.  

Hatırlayacağınız üzere Boeing 737 MAX model yolcu uçağının ilk kazası 29 Ekim 2018’de Endonezya’da gerçekleşmiş ve bu kazada 189 kişi hayatını kaybetmişti. 10 Mart 2019 yılında ise ikinci kaza, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan Nairobi’ye giderken gerçekleşmiş ve 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçak üreticisi yeni sorun hakkında hızlı bir şekilde önlem aldı ve gerekli sorunu biran önce gidermeyi hedefliyor. Ancak bu sorunun yeniden tüm dünyadaki uçuş programanı etkileme tehlikesi sürüyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Uçak çok güzel görünüyor . Amma karıştığı kazalar çok kötü ….

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Balık baştan kokar.. Unutun bu uçağı artık..

" Boeing 737 MAX uçaklarının başı dertten kurtulmuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boeing 737 MAX uçaklarının başı dertten kurtulmuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boeing 737 MAX uçaklarının başı dertten kurtulmuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması