Boeing 737 MAX üretimi tekrar başlıyor!


26 Mart 2020 Perşembe 10:45
Boeing 737 MAX üretimi tekrar başlıyor!

2 ölümcül kaza ile gündemde yer alan Boeing 737 MAX geri mi dönüyor? ABD’li uçak firması Boeing’in 737 MAX uçağı için üretime geri döneceği bildirildi. Üretici, uçağın yıl ortasında hizmete dönüşünün planlarını yapıyor. Ayrıca Boeing, tedarikçilerine, Nisan ayı sonuna kadar uçak için parça göndermeye hazır olmalarını söyledi.

Ancak mevcut Corona virüsü salgını üzerindeki belirsizlik ve Boeing müşterilerinin çoğunun maddi sıkıntıya düşmesi göz önüne alındığında ABD’li uçak üreticisi iyimser davranıyor gibi görünüyor. Reuters tarafından bildirilen haberde, Boeing’in, Mayıs ayına kadar 737 MAX üretimine yeniden başlamayı planladığı ortaya çıktı.

Boeing 737 MAX

İlkbaharda üretim başlıyor

Aralık ayından bu yana durdurulmuş uçağın yazılımı, geçen yıl iki trajik kazaya neden olmuştu. Üretim durduğunda, etki sadece Boeing’in kendisinde değil, aynı zamanda tedarik zincirinde de hissedildi. 737 MAX için parça sağlayıcısı olan Tedarikçi Spirit AeroSystems , Ocak ayında MAX üretim durağından kaynaklanan kayıpları kontrol altına almak için 13.000’e kadar işçiyi çıkaracağını açıklamıştı.

Üretim durdurulmasına rağmen, Boeing çalışanları kaldıkları yerden devam etti ve uçuş yasağı kaldırıldıktan sonra çalışanlar, Boeing tesislerinde, 500’den fazla uçağın havayollarına teslim edilmek üzere hazırlanmasına yönlendirildi. Boeing şimdi, 737 MAX için Mayıs ayında üretime yeniden başlayacak gibi görünüyor.

Boeing 737 MAX geri mi dönüyor?

Reuters tarafından bildirilen bir kaynak, Boeing’in tedarikçilerinin Mayıs ayında üretimi yeniden başlatmak amacıyla Nisan ayında 737 MAX için parça göndermeye hazır olmalarını istediğini ileri sürdü. Bununla birlikte, aynı kaynağın Reuters’e verdiği demeçte, bu üretim gelişmesinin orijinal zaman çizelgesine uymadığını, ancak mevcut küresel pandeminin üretimi Mayıs ayına ittiğini söyledi.

Mayıs ayında hedeflenen üretimin yeniden başlatılması sorulduğunda, Boeing finans müdürü Greg Smith Reuters’e şunları söyledi: “Hattı tekrardan ısıtmak ve mürettebatı yeniden görevlendirmek çok yavaş, metodik, sistematik bir yaklaşım ile mümkün olacak. Öncelik 1 numara, müşterilerin filoları yedeklenecek.”

COVID-19’un Boeing 737 MAX için etkisi ne olacak?

MAX üretiminin yeniden başlamasında öngörülemeyen tek faktör, Corona virüsün, küresel salgını olarak devam etmesi ve gittikçe büyümesi. Bu durum Boeing’in 737 MAX üretimini yeniden başlatma girişiminin yanı sıra, tedarikçilerinin gerekli parçaları teslim etmesini de engelleyebilir. Dün, Boeing, Washington tesislerinin tamamının kapatıldığını duyurdu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Boeing 737 MAX üretimi tekrar başlıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Şaka mı? Dalga mı geçiyorlar…?

" Boeing 737 MAX üretimi tekrar başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boeing 737 MAX üretimi tekrar başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boeing 737 MAX üretimi tekrar başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme