Okunma

Boeing, Kendini Temizleyen Tuvalet Tasarlıyor!


06 Mart 2016 Pazar 07:00
Boeing, Kendini Temizleyen Tuvalet Tasarlıyor!

Ülkemizde de birçok hava yolu şirketi bünyesinde yer alan ve yoğun olarak kullanılan Boeing yapımı yolcu uçaklarına, Boeing tarafından farklı bir yaklaşım getirilmiş durumda. Doğrudan Boeing firması tarafından yapılan açıklamaya göre Boeing, yeni nesil yolcu uçakları için kendi kendini hijyenize edebilen uçak tuvaletleri geliştiriyor!

16-03/06/news_1-boeing-kendini-temizleyen-tuvalet-tasarliyor.jpg

Boeing’den hijyenik temizlik yapan uçak tuvaleti!

Bilindiği gibi uçak tuvaletlerinin atıkları, uçuş sonrası yer ekibi tarafından sağlanıyor. Ancak Boeing firması, yolcuların ortak kullanım alanı olan uçak tuvaletlerini, hijyen yönünden en iyi hale getirecek bir çalışma sürdürüyor.

Boeing tarafından yapılan açıklamaya göre kendi kendini temizleyen uçak tuvaleti konsepti, tuvalet içerisine yerleştirilen ultraviyole ışınım sistemi üzerine dayanıyor.

16-03/06/news_2-boeing-kendini-temizleyen-tuvalet-tasarliyor.png

Kullanım sonrası açılan bu UV sistem, uçak tuvaletinin tamamındaki patojenlerin yaklaşık %99,9’luk oranını temizleyebiliyor. Tuvalet kabinini tamamı üzerine yansıtılabilen bu UV sistemi, dolayısıyla tek bir işlem ile tüm uçak tuvaletini kullanım ardından temizleyebiliyor.

Boeing tarafından açıklanan bilgilere göre henüz bu kendi kendini temizleyen uçak tuvaleti sistemi, prototip halinde ve geliştirilmeye devam ediliyor. Kullanıma ne zaman başlayacağı ile ilgili ise net bir bilgi verilmiş değil.

:: Boeing tarafından uçak tuvaletleri için getirilen bu farklı yaklaşım ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Boeing, Kendini Temizleyen Tuvalet Tasarlıyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Yoruma gel shiftdelete'i troller bastı artık adminlerin troll yorumlarını elemesi lazım şu yorum tam bir uydurma :))) "satış rakami yari yariya fark etmesine rağmen toplamda 6 kat daha fazla kaza yaptigi airbus firmasindan"

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu projeyi yapana kadar kendi kıçlarını yıkamayı öğrensinler. Taharet musluksuz tuvalet mi olur la 🙂

  3. SDN Okuru dedi ki:

    boeing her zaman çağın gerisinde kalmış bir şirket olarak hayret verici deneyler yapıyo. ama ilk başta satış rakami yari yariya fark etmesine rağmen toplamda 6 kat daha fazla kaza yaptigi airbus firmasindan biseyler ogrenmeli. tipki 777 de fly by wire teknolojisini airbustan caldigi ***** ucagi dusen firmanin baska seylere odaklanmasi gerek.

" Boeing, Kendini Temizleyen Tuvalet Tasarlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boeing, Kendini Temizleyen Tuvalet Tasarlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boeing, Kendini Temizleyen Tuvalet Tasarlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "