Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor


24 Ocak 2021 Pazar 09:59
ABONE OL
Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor

Boeing, önümüzdeki on yıl içerisinde uçaklarının sürdürülebilir yakıtlarla uçmasını istiyor. Üretici firma, 2030 yılına kadar uçaklarını kullanarak uçuşları daha çevre dostu hale getirme sözü verdi.

Boeing, çevre dostu uçuşlar yapmak istiyor

Boeing uçaklarının 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçabilmesini sağlama taahhüdünü açıkladı. Havacılık devi sürdürülebilir yakıtları, “önümüzdeki yıllarda havacılıkta karbon emisyonlarını azaltmak için en güvenli ve ölçülebilir çözüm” olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda şirket, havacılık sektörünün 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını azaltma hedefine ulaşması için adım atması gerektiğini düşünüyor.

Ek olarak diğer kaynakların yanı sıra sürdürülebilir havacılık yakıtları bitkisel yağlardan, hayvansal yağlardan, çeşitli tarım ve ormancılık atıklarından ve geri dönüştürülemeyen evsel atıklardan yapılır.

Ayrıca üretici firma, yaptığı açıklamada geçmişte yüzde 100 sürdürülebilir yakıt kullanan test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Özellikle bir FedEx 777 Freighter, Boeing ecoDemonstrator programı kapsamında 2018’de geleneksel bir yakıt karışımı olmadan uçan ilk uçak oldu.

Ancak şu anda düzenlemeler uçakların yalnızca 50/50 oranında geleneksel jet ve sürdürülebilir yakıt karışımını kullanabileceğini belirtiyor. Öte yandan Boeing, bu limiti yükseltmenin güvenli olduğunu göstermek için yine de düzenleyici otoritelerle çalışmak zorunda kalacak.

Boeing’in 2030 yılına kadar olan sürdürülebilir havacılık yakıtı planlarını şirketin Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Chris Raymon şu şekilde değerlendiriyor;

“Sürdürülebilir havacılık yakıtlarında uzun bir inovasyon geçmişine sahip olan uçak ailemizin yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçma sertifikası, Boeing’in dünyayı daha iyi hale getirmek için yenilik yapma ve çalışma konusundaki derin bağlılığını önemli ölçüde ilerletiyor. Sürdürülebilir havacılık yakıtları kanıtlanmış, her gün kullanılıyor ve bir endüstri olarak birlikte çalıştığımızda yakın ve uzun vadede karbon emisyonlarını azaltmak için en acil ve en büyük potansiyele sahip.”

ABD’li havacılık devi, 346 kişinin ölümüne sebep olan iki tane 737 Max kazası nedeniyle uzun bir süre gündemden düşmedi. ABD’yi dolandırmakla suçlandı ve Adalet Bakanlığı’na 2.5 milyar dolar ödeme yaparak bir anlaşmaya vardı. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, Boeing, sektörü domine edebilmek adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Onlar; önce, düşmeyen uçak yapsınlar..
ondan sonra da; bu şirin gözükme işlerini bıraksınlar..
Sürdürülebilirlik , miş ..
Kar olmayınca, görürüm onları..

" Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  2. 2 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  3. 3 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  4. 4 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  5. 5 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  6. 6 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  7. 7 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  8. 8 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!
  9. 9 Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk! Xiaomi Redmi Note 10 kamerasını zorlu teste soktuk!
  10. 10 CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme CES 2021 ödüllü MSI Summit E13 Flip Evo inceleme