Boeing ve Porsche’den elektrikli uçan araba müjdesi


11 Ekim 2019 Cuma 10:50
Boeing ve Porsche’den elektrikli uçan araba müjdesi

Otomotiv sektöründe şu anda ilk hedef tamamen elektriğe geçiş olurken, araçların tamamen otonom hale gelmesi için yoğun bir mesai harcanıyor. Peki, sonrası? Bir sonraki devrimin uçan arabalar ile gelmesi bekleniyor.

Bugüne kadar onlarca farklı uçan araba çalışması gördük. Oldukça büyük şirketlerin geliştirdiği bu araçlardan bazıları havalanmayı başarmış olsa da, henüz prototip oldukları için son kullanıcı ile buluşmasına yıllar var.

Boeing ve Porsche uçan araba için kolları sıvadı

Havacılık dünyasının devi Boeing ve lüks spor otomobil üreticisi Porsche bu çalışmalara bir yenisini eklemek için güçlerini birleştirdi.  Her iki şirket dikey kalkış ve iniş yapabilen bir elektrikli araç konseptine odaklanacak.

Boeing ve Porsche elektrikli uçan araba geliştiriyor - ShiftDelete.Net

Porsche’nin “lüks” algısını korumak için üst seviye bir tasarım üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Boeing’in ana görevi ise uzmanlaştığı konu yani uçuş. Porsche imzalanan sözleşme kapsamında uluslararası bir ekip oluşturacaklarını duyurdu.

Bu sayede işbirliği sadece bir aracın geliştirilmesine odaklanmayacak, aynı zamanda kentsel hava hareketliliğini bir bütün olarak ele alacak. Hava hareketliliğini tüm detayları ile ele alacak olan bu ekip, üst seviye uçan arabaların kullanım potansiyeli ve olası durumları hakkında devasa bir araştırmaya imza atacak.

Boeing’in gelecek nesil taşımacılık alanına odaklanan oluşumu NeXt’in Genel Müdürü Steve Nordlund, “Bu işbirliği, güvenli ve verimli bir yeni ekosistemi geliştirme çabalarımıza dayanıyor. Önde gelen bir otomotiv markasıyla kentsel hava aracının geliştirilmesini araştırma fırsatı sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Boeing ve Porsche’nin geliştirdiği bu araç havacılık devinin, geçen yıl kendi VTOL aracını test etmeye başlayan en büyük rakibi Airbus ile rekabet edecek.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
aykutozcan
aykutozcan
1 yıl önce

elektrikli araçların yaygınlaşma süreci çok ciddi hızlanıyor. bu çok güzel bir gelişme. bütün dünya ülkeleri ortak bir karar ile petrol ürünleri ile çalışan araba üretilmemesi konusunda organize karar almalı.

hilmiaksu05
hilmiaksu05
1 yıl önce

artık markalar uçan araba üzerine yoğunlaşmaya başladı

ariftas22
ariftas22
1 yıl önce

şimdi de uçan arabada yarışacaklar

" Boeing ve Porsche’den elektrikli uçan araba müjdesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boeing ve Porsche’den elektrikli uçan araba müjdesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boeing ve Porsche’den elektrikli uçan araba müjdesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik