Okunma

Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm


23 Mayıs 2016 Pazartesi 10:30
Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm

Son aylarda artan terör olayları, hepimizi korkutmuştu. Haliyle teknoloji firmaları da bu durumu en aza indirebilmek için seferber oldular. Örneğin Brüksel’deki havaalanı bombalaması, tüm dünyayı derinden üzmüştü. Ancak yeni teknolojiyle birlikte, böyle bir durum umarız ki bir daha yaşanmayacak.

Lazer teknolojisiyle bomba tespiti

Terahertz lazer teknolojisiyle birlikte hava alanlarında bomba tespiti yapılabilecek. Normalde şu anda hava alanlarında terahertz spektrum tarama teknolojisi kullanılıyor. Bu durum, bombaları bulmak için ideal olsa da, belli bir potansiyeli var ve büyük bagajlar için pratik değil. Kaldı ki, büyük bavullar için kullanılsa, işlemin tek bavul için 30 dakikadan fazla sürmesi gerekir.

Mikrosaniyelere düşürüldü

MIT ve Princeton içerisindeki bilim adamları, bir kuantum lazer sistemi geliştirdiler ve bavul kontrollerini 100 mikrosaniyeye düşürdüler. “Quantum cascade laser system” diye hitap edilen yeni teknoloji, tek bir lazer içeriyor.

16-05/23/bomba.jpeg

Hava alanları için ideal

Küçük bir üniteden oluşan sistem, çoğaltılarak büyük bir soğutma ünitesiyle birlikte hava alanlarındaki tarama sistemlerine rahatça entegre edilebilecek. Yolcuların tarayıcılarda bekleme süreleri çok az artacak ama en azından ölüm riski bu şekilde azalabilir.

Bu çalışma, anında hava alanlarına gitmeyecek şüphesiz. Büyük bir adım olarak nitelendirilen bu gelişme, belki de çok daha basit bir hale getirilerek önümüzdeki yıllarda kullanılabilecek.

:: Bu yeni teknolojiyi nasıl buldunuz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    gelir ve fırsat eşitliği dünya ya yaolayları oluyormu.y bak bakalım terör

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Açıkcası Brüksel'deki saldırı beni hiç üzmedi. Hakettilerdi bunu. Terörü koyunlarına sokmasalarmış.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    her zaman aynı taktik düşman çıkart silah sat

" Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bomba Tehlikesine Kesin Çözüm ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "