Boris Johnson, Zoom uygulamasını kullanamayacak!


26 Mart 2020 Perşembe 17:45
Boris Johnson, Zoom uygulamasını kullanamayacak!

Zoom, Corona virüsü salgını sırasında evden çalışmaya başlayan personellerin, meslektaşlarıyla konuşmasına devam etmek için kullandığı bir dizi uygulamadan en popüleri diyebiliriz. Uygulama, Covid-19‘un yayılmasını durdurmayı amaçlayan sosyal mesafe kuralına uyan kullanıcıları video-konferansta bir araya getiriyor ve işbirliği yapmasına izin veriyor. Bunun yanı sıra İngiltere‘nin Corona virüsle ilgili üst düzey hükümet görüşmeleri Zoom üzerinden yapılıyor. Ancak İngiliz Savunma Bakanlığı, güvenlik kaygıları nedeniyle uygulamanın kullanılmasını birkaç gün önce yasaklamıştı.

Zoom, İngiliz Hükümeti tarafından bir süre kullanılmayacak

Boris Johnson ve Zoom uygulaması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Corona virüsü önlemlerini görüşmek üzere Zoom’u kullanarak bu hafta başlarında kabine bakanlarını toplamıştı. İngiliz Savunma Bakanlığı görüntülü sohbeti sağlayan Zoom uygulamasının kullanımını güvenlik kaygıları nedeniyle yasaklamıştı. Covid-19’a yakalanmaktan kaçınmak için bir masa etrafında toplaşmak yerine video-konferans sistemini tercih eden Johnson yasağı çiğnedi. Savunma Bakanlığı da buna cevaben, uygulamanın güvenlik soruşturması esnasında departmandaki tüm çalışanların Zoom’u kullanmayı derhal durdurmalarını emretti.

“Hassas bilgiler tehlikeye girebilir”

Güvenlik uzmanları, ABD merkezli özel bir şirket tarafından oluşturulan uygulamanın kullanımını onaylamayarak hassas bilgilerin tehlikeye girebileceğine dair endişelerini dile getirdiler. Şirket geçen yıl bazı kullanıcılarını ve güvenlik uzmanlarını tedirgin eden bir web kamerası güvenlik açığı için uyarılmıştı. Bir hükümet sözcüsü ise Zoom’un hükümet özelindeki görüşmeler dışında kullanılmaması için bir güvenlik nedeni olmadığını dile getirdi. Bakanlık, video konferans uygulamasını kullanmaya devam edip etmeyeceği konusunda bir karar verileceğini söyledi.

Zoom, Corona virüsü nedeniyle İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede uygulanan karantina sırasında büyük bir popülerlik artışı yaşadı. Zoom’un geleceği de TikTok gibi güvenlik soruşturması ile mi geçecek zamanla göreceğiz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Boris Johnson, Zoom uygulamasını kullanamayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boris Johnson, Zoom uygulamasını kullanamayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boris Johnson, Zoom uygulamasını kullanamayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "