Okunma

Borsayı Twitter’dan Takip Edin


31 Temmuz 2012 Salı 20:49
Borsayı Twitter’dan Takip Edin

Halka arzını (IPO) gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği sürekli tartışılan Twitter‘ın yeni hamlesi borsaya göz kırptığı anlamına gelir mi bilinmez ama bundan sonra borsayı takip eden kullanıcıların Twitter‘da daha aktif olacakları kesin. 

Bildiğiniz gibi bundan önce Twitter‘da sadece kullanıcı adları ve hashtag’ler (etiketler) tıklanabilir durumdaydı. Twitter’ın yaptığı son yenilikle birlikte, artık borsadaki kısaltma kodları da başlarına ‘$‘ simgesi eklendiğinde tıklanabilir olacak.

Hashtag değil, cashtag!

Böylece hashtag olarak anılan etiketlere, bir yenisi olan cashtag‘ler eklenmiş oldu. Örnek olarak, Google‘ı $GOOG, Facebook‘u $FB, General Electric‘i $GE cashtag’i ile takip edebilecek ve tweet’lerinizin içerisine ekleyebileceksiniz.

Borsa tahminleri Twitter’dan

Yapılan bazı araştırmalara göre, Twitter ile borsa arasında da sıkı bir bağ olduğu kanıtlanmış durumda. Geçmiş yıllarda birkaç üniversitede yapılan araştırmalar, Amerika’daki Dow Jones borsası dikkate alınarak yapılmış. Bu araştırmalara göre, firmaların Twitter‘daki konuşulma oranları ile hisse fiyatları arasında bir korelasyon var.

StockTwits’ten tepkiler

Bu arada, benzer bir hizmet veren ve borsa ile ilgilenenlerin takip ettiği bir firma olan StockTwits de, Twitter‘ın bu özelliğine CEO’ları Howard Lindzon aracılığı ile birinci ağızdan bir blog yazısı ile tepki verdi. Tepkinin sebebi elbette ki Twitter‘ın bu özelliği StockTwits‘ten “esinlenerek” uyguladığı düşüncesi. 

:: Borsayı Twitter’dan takip etmek sizce mümkün mü?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Borsayı Twitter’dan Takip Edin”

  1. HapS dedi ki:

    imkb ile bir anlaşma söz konusu mu ? bilgi var mı ?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    yenı yazarmı? yazını beğendim. 🙂

  3. SDN Okuru dedi ki:

    App storla ilgilenin hata veriyor haclendimi

" Borsayı Twitter’dan Takip Edin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Borsayı Twitter’dan Takip Edin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Borsayı Twitter’dan Takip Edin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "