Sızıntıları tespit eden robot!


19 Temmuz 2017 Çarşamba 09:00
Sızıntıları tespit eden robot!

Dünya üzerinde kentsel alanlarda genişleyen boru hatlarındaki dağıtımın mümkün olan en az kayıpla yapılması doğal kaynaklarımızın korunmasında kritik rol oynuyor. MIT’ye göre günümüz dağıtım sistemlerinden akan suyun ortalama yüzde 20’si yolculuk boyunca borulardaki sızıntılardan dolayı kaybediliyor. Dolayısıyla bu sızıntılara neden olan deliklerin yerinin belirlenmesi ve kapatılması gerekiyor.

Basınçtaki değişimleri inceliyor

PipeGuard isimli robotun arka kısmında boru çapını tamamen kaplamak için genişleyip daralabilen yumuşak lastik bir yapı bulunuyor. Bu robot herhangi bir yangın musluğu vasıtasıyla boru sistemine sokulabiliyor. Suyun akışı ile hareket eden robot, arkadaki lastik kısmıyla boru kenarlarındaki çekme derecesini algılıyor ve basınçtaki değişimleri tespit ederek sızıntının yerini bulabiliyor. Daha sonra yolculuğunun sonunda, başka bir yangın musluğu ile boru hattından çıkartılabiliyor. Ağ bağlantısı ile yolculuk sırasındaki tüm verilere ulaşılarak gerekli planlama yapılabiliyor.

17-07/19/sizinti-arayan-robot-shiftdelete.jpg

Robotun, kentsel ölçekte kullanımı için saha çalışmaları devam ediyor. Geliştirici ekip, robotun gaz borularında da hizmet etmek üzere adapte edilebileceğini, hatta sadece sızıntıları tespit etmekle kalmayıp, aynı zamanda onarım yapabilmek için de geliştirilebileceğini belirtiyor.

Robot hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

::Borulardaki sızıntıların tespit edilmesini sağlayan robot hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sızıntıları tespit eden robot!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hani bizim odtü boğaziçi bu üniversitelerde neden böyle icraatler yok

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Iyi bir gelisme.

" Sızıntıları tespit eden robot! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sızıntıları tespit eden robot! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sızıntıları tespit eden robot! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "