Okunma

Bozuk ZIP Ve Word Dosyalarını Kurtarmak


03 Ocak 2011 Pazartesi 17:00
Bozuk ZIP Ve Word Dosyalarını Kurtarmak

Saatlerce uğraşıp, o an ihtiyaç duymadığınız bir dosyanın, gigabyte’larca verisini sıkıştırmayı başardınız ve gönül rahatlığıyla orijinalini sildiniz.

Nasıl olsa elinizde sıkıştırılmış bir yedek mevcut. Bambaşka bir durumdan bahsedelim; patronunuzun tutmanızı istediği düzinelerce sayfalık raporu, haftalar içinde bitirdiniz ve DOC dosyası olarak kaydettiniz. Keyfiniz yerinde, harika bir iş başardınız.

 

Her Şey Bozulunca

Lakin o da ne? Yazılıma ihtiyaç duydunuz ama sıkıştırma aracından yükselen, “bozuk dosya” uyarısı ile karşı karşıyasınız. ZIP biçiminden istediğiniz verileri elde edemiyorsunuz. Yazılımsal veya donanımsal bir nedenle, sıkıştırma dosyası bozulmuş. DOC dosyanız da açılmıyor ve sürekli sorun çıkarıyor…

Patrondan yiyeceğiniz azar mı daha kötü, yoksa haftalarca sürecek uykusuz geceler mi?

Her Zaman Umut Vardır!

Sakın ola karamsarlığa kapılmayın, zira daima umut vardır. Word dosyasından başlayalım. Elimizde hatalı bir DOC metni bulunsun. Notepad’i açın. Dosya açma tipini, “destekleyen formatlar” konumundan, “tüm dosyalar” konumuna çevirin.

Ortada çok ciddi bir hasar yoksa, nazikçe DOC metnini açabilir ve orijinal sayfaya ulaşabilirsiniz. Gerisi kopyala-yapıştırdan ibaret.

 

 

Diyelim ki sorununuz, Notepad ile düzeltilecek kadar basit değil. Bunun da çaresi var; ücretsiz, “RepairMyWord” yazılımından, bağlantıya tıklayarak yararlanabilirsiniz.

Lakin DOC değil de, DOCX formatını tercih ettiyseniz, işiniz kolay değil. Ne Notepad ve ne de ücretsiz yazılım yardımınıza koşabilir. Derdinize derman olacak tek araç, 45 dolarlık “DocxRepair” ve ona da, bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ya ZIP Dosyaları?

ZIP dosyalarını unutmuş değiliz. Onlarca gigabyte’lık veriyi kurtarmanın da bir yolu var elbet. Adı da, bağlantı yardımıyla kolayca ulaşabileceğiniz DiskInternals ZIP Repair. Yazılımı çalıştırın, ilgili ZIP dosyasını bulun ve “Next” simgesine tıklayarak, arkanıza yaslanın.

 

 

:: Bu tür kurtarma araçlarından faydalanıyor musunuz?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bozuk ZIP Ve Word Dosyalarını Kurtarmak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bende hiçbirişe yaramadı

  2. SDN Okuru dedi ki:

    faydalı bir yazı teşekkürler…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Sanki yazılım programlarının reklamını yapıyormuş gibi etkili olmuş.

" Bozuk ZIP Ve Word Dosyalarını Kurtarmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bozuk ZIP Ve Word Dosyalarını Kurtarmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bozuk ZIP Ve Word Dosyalarını Kurtarmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "