Okunma

Telefonlar için kusursuz konumlandırma yolda!


25 Eylül 2017 Pazartesi 15:00
Telefonlar için kusursuz konumlandırma yolda!

Broadcom tarafından yeni küresel navigasyon uydu sinyallerinin avantajlarını kullanacak ve yeni nesil akıllı telefonların 5 metre yerine 30 santimetre kesinlikte konum tespiti yapmasını sağlayacak ilk çipin duyusu gerçekleştirildi.

Broadcom daha hassas GPS çipini tanıttı

İlk kez ION GNSS++ konferansında tanıtılan BCM47755 adlı Broadcom çipi, şehirlerde çok daha başarı gösterirken, günümüz çiplerinin tükettiği enerjinin yarısını harcıyor. Konum servisleri için oldukça başarılı olacak bu çipin, akıllı telefonlarda 2018 yılında sunulması planlanıyor.

17-09/25/broadcom-gps-cip-yeni-nesil-mobil-sdn-02.jpg

GPS ve GNSS sayesinde Avrupa’nın Galileo, Japonya’nın QZSS ve Rusya’nın Glonass uydularından faydalanılarak, üç veya daha fazla uyduya göre mesafe hesaplanacak ve pozisyon tespit edilecek. Hala kullanımda olan en eski nesil de dahil olmak üzere tüm GNSS uyduları, L1 sinyali adlı bir mesaj yayını yapıyor. Bu sinyal uydunun lokasyonunu, zamanını ve tanımlayıcı kimlik modelini barındırıyor. Yeni nesil yayınlar ise L1 sinyalinin yanı sıra farklı frekansta L5 adında daha karmaşık bir sinyal de yayıyor. Alıcı, bu sinyalleri kullanarak her bir uydudan sinyal almanın ne kadar sürdüğüne bakıyor.

Broadcom alıcı çipi ilk önce L1 sinyaline sahip uyduya kitleniyor ve sonrasında hesaplanan pozisyonunu L5 ile iyileştiriyor. L5 sinyalinin özellikle şehirlerde oldukça performanslı olmasının sebebi ise, L1’e göre çok yollu yansımalarından kaynaklanan bozulmalara daha az eğimli olması.

Kısacası ileriki dönemde akıllı telefonunuzla bir yer ararken artık çok daha başarılı sonuçlar alacaksınız.

:: Yeni Broadcom GPS çipi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Telefonlar için kusursuz konumlandırma yolda!”

 1. ıramazan dedi ki:

  gps amerikan devleti tarafından sağlanır ve 3 metre hassasiyet ayarlanmıştır. bunu bilinçli yapar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten güzel bir haber

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu devrimdir, şahane bir haber.

  1. Emre dedi ki:

   Günümüzdeki servisler büyük ölçüde ihtiyaçları karşılıyor ancak küçük şehirlerde ve kimi bilinmeyen yerlerde çok gereksiz yollardan götürebiliyor. Umarım bu duruma çözüm olur.

  2. Kerim dedi ki:

   Daha az enerji harcayabilir ama insanlarin kafalarini kullanmalarini azaltiyor. Soyle bir sorum bar daha az enerji harciyor derken ayni sinyal oranlari mi karsilastirilmis yoksa ayni suredeki sinyal oranlari mi karsilastirilmis. Merak ettim.

" Telefonlar için kusursuz konumlandırma yolda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlar için kusursuz konumlandırma yolda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlar için kusursuz konumlandırma yolda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "