Okunma

Yazılım İhbarları Artıyor


26 Mart 2009 Perşembe 11:55
Yazılım İhbarları Artıyor

Business Software Alliance (BSA)’nın 2009 yılının Ocak ve Şubat aylarında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde lisanssız yazılım kullanılımına ilişkin olarak aldığı ihbarların sayısı 800’ü geçti. Yılın ilk 2 ayında ulaşılan bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir artışa karşılık geliyor. İhbar edilen sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor. Hizmet sektörünü, sırasıyla mimarlık/tasarım, satış/dağıtım, mühendislik, üretim ve grafik sektörleri izliyor.
 


BSA’nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Direktörü Georg Herrnleben.

BSA’nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Direktörü Georg Herrnleben; yaşanan artışı değerlendirirken şirketleri lisanssız yazılımın zararları konusunda da uyarıyor. Herrnleben, “Haftada ortalama 100 ihbarın alındığını gözönüne alırsak, şirketlerin lisanssız yazılım kullanımının riskleri konusunda daha fazla bilinçli olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Bölgedeki bu büyük artış birçok faktöre dayanabilir. Daha çok sayıda şirketin ekonomik durgunluk ortamında kendilerini riske atarak lisans bedeli ödemekten kaçınmaları ne yazık ki bu faktörlerin başında geliyor. Ancak, bu şirketler önemli bir noktayı atlıyor. Bugün karşı karşıya olduğumuz ekonomik belirsizlik ortamında, şirketlerin ayakta kalmaları için operasyonlarının ve varlıklarının sağlam olması büyük önem taşıyor. Maliyet düşürmek amacıyla lisanssız yazılım kullanan, şirketler aslında kendilerini daha büyük bir mali yükün altına sokuyor ve daha büyük bir risk alıyor; ayrıca operasyonları ve itibarlarının zarar görme olasılığını da gözardı ediyorlar.”  sözleriyle artışı ve nedenlerini özetliyor.

:: Çalıştığınız sektör ihbar yoğun sektörlerden biri mi?

Bilgi için: BSA
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yazılım İhbarları Artıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İşten çıkartılan işçiler çalıştıkları firmaları şikayet ediyorlar sanırım.

" Yazılım İhbarları Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yazılım İhbarları Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yazılım İhbarları Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "