Okunma

Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?


20 Aralık 2016 Salı 13:00
Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye’nin internet kullanımı hakkında detaylı bilgiler içeren 2016 yılı 3. çeyrek pazar verileri raporunu yayınladı.

BTK Başkanı Sayan, 15 Temmuz’da yaşanan hain saldırının ardından kurumların yeniden yapılanmasına rağmen, elektronik haberleşme sektörünün büyümesini ve gelişimini sürdürdüğünün altını çizdi.

Mobil abone sayısı 74 milyonu geçti!

Yayınlanan rapora göre sektörde yer alan 615 işletmeci Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında toplam 11,6 milyar TL net satış geliri elde ederek, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,25 milyar TL artış yaşadı.

1 Nisan 2016’da hayatımıza giren 4,5G hizmetini kullanan abonelerin bir önceki döneme göre 3,1 milyonluk artışla Eylül 2016 itibarı ile 16,4 milyona ulaştığını açıklayan Sayan, toplam mobil abone sayısının ise 74,46 milyon olduğunu belirtti.

16-12/20/o-cell-phone-facebook.jpg

Ayrıca, numara taşınabilirliğinin halen popülerliğini koruduğunu belirten Sayan, bugüne kadar başka bir operatöre taşınan numara sayısının 98,44 milyona ulaştığını belirtiyor.

Geniş bant internet abone sayısında bir önceki döneme göre 3,8 milyon artış yaşandığını ve toplam abone sayısının 59,1 milyon olduğunu ifade eden Sayan, bunların 10,1 milyonunun sabit abone, 49 milyonunun ise mobil geniş bant abonesi olduğunu vurguluyor.

Fiber altyapı yatırımlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artış yaşanırken, en çok 112’nin arandığı ve en uzun 182 hastane randevu servisi ile konuşulduğu tespit edildi.

:: BTK’nın yayınlamış olduğu raporda yer alan veriler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  BTK Adil Kullanım Kotasının yükseltileceği ile ilgili karar alacaktı ama 3 ay oldu, halâ açıklayamadı. Karar, Amerika'dan mı gelecekti acaba?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vaayyy interneri yavaşlatmaktan zaman bulup ödevine çalışmışlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  akkden ne haber var sdn

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O kadar problemimiz var iken tek derdimizin internet olması kadar acı bir durum yok. Keşke tek düzeltilecek şey bu olsa.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber altyapıya daha çok önem verseler ama nerde.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  internetmi o ney ne zaman gelir türkiyeye

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sdn ekibi neden yaptığım yorumu paylaşmıyorsunuz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone nete nakil başvurusu yaptım 40 gün oldu baglamadilar hala BTK ya da şikayet yazdım sonuç yok ve benim gibi yüzlerce kişi mağdur. Gerçek olan bu gerisi boşşş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Moskova daym internet sudan ucuz ve çok yüksek bi hız var Türkiye gibi kazık değil

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ama hizmet kalitesi yerlerde. Şaçmasapan bir kota var. Yav nasıl sınırsız olmaz. Bir o kadar pahalı. Birde 4.5g demiyorlarmı. Böyle şiir şeklinde güzel sözler ağzımdan dökülüyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bugun tt 17kez ***** aramayin diyorum hatta hakaret ediyorum hala ***** tt li yapacaklar herkesi ***** tt liydim numarami ordan biliyorlar ***** gidecek vaktim yok ama isin sonu oyle gorunuyor…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar yasak siteye, yavaşlatmalara ve engellemelere rağmen internet kullanıyoruz.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber altyapı artışı %9 çok az

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Elde edilen gelire bak , bizim almış olduğumuz hizmete bak :/

" Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "