BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi


09 Haziran 2012 Cumartesi 07:00
BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi

Bilişim ve iletişim sektörünü düzenleyen kurum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ya da kısa adıyla BTK geçtiğimiz günlerde yayınladığı kararla 3G reklamlarını yasakladı. Yapılan açıklamada bu alanda bir düzenleme olmadığı için kıyaslama yapmanın doğru olmayacağı belirtildi.

Bu alanda düzenleme yapılana kadar ‘ben daha hızlıyım’ tarzında reklamların yayınlanmasının engellenmesine karar veren kurum, tüketicilerin yanıltılabileceğinin de altını çizdi.

İşte BTK‘dan yapılan resmi açıklama:

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 12, 48 ve 49’uncu maddeleri, Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 12’nci maddesi ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde; Tüketicilerin yanıltıcı olabilecek şekilde bilgilendirilmesinin engellenmesini teminen, 3N işletmecileri tarafından, 25.04.2012 tarih ve 2012/DK-12/180 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kriterleri sağlamak şartıyla 3N kapsama oranlarına ilişkin reklam yapılabilmesi, veri indirme hızı dâhil olmak üzere hizmet kalitesine ilişkin kıyaslama içeren reklamların ise 3N hizmet kalitesi düzenlemeleri yayımlanıncaya kadar yapılmaması hususuna karar verilmiştir.

Açıklamanın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En son Turkcell, PCNet dergisi ile işbirliği çerçevesinde Türkiye’deki en hızlı 3G altyapısına sahip olduğunu iddia eden bir reklam kampanyası duyurmuştu

:: Operatörlerin en hızlı benim kavgası hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafoneda 8.30 u gördm walla .. Ve memnunum.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şunu belirtmek isterim ki her operatörün dağıttığı modemlerin teknik özellikleri aynı değil. BTK’nın kararında da buna benzer bir hüküm yer alıyor.
  Mümkünse bir operatörün modemini üç operatörle deneyin. Bu mümkün. Bizzat denedim. Peşin alınan modemler üç operatörle de kullanılabiliyor, taahhütlü alınanlar yalnızca almış olduğunuz operatörün hattıyla kullanılabiliyor.
  Karşılaştırırken bu da dikkate alınmalı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu tip teknolojilerin devletin lisans vermemesi yüzünden ülkemizin geri kalmasına karşıyım. Devlet geç lisans verdiğinden 3G Dünyada bir kaç afrika ülkesiyle en son Türkiyeye geldi. Amerikalı 4G kullanırken biz bekliyoruz… Bir kere devletin lisans vermesi nedir? Bu teknolojiyi Türk devleti mi icat etti de lisanslıyor(!)
  Lisanlarken de en hızlı bandı en çok parayı verene satıyor devlet…. Firmalar o parayı altyapıya harcasa tüm vatandaş en hızlı bağlantıyı kullanır…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya hala bu turkcelin cekim kalitesi sacmaligina inananlar var bu ulkede soyulmayi bekliyen

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar dün ankamall de konser vardı tarkan konseri ankarada hiçbir hat çekmez iken avea çekiyordu. çünkü tıklım tıklımdı orası belkide 100.000 kişiyi geçen kişi vardı. avea ile tarkan şarkılarını HTC telefonumdan 10 mbiti aşkın hızlarda indirdim. 😀 ve konseri upload yaptım canlı olarak. bence bu reklamlar yalan dolan.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yasaklandı diye haber yapıyorsunuz ama sitede sağ tarafta reklam hala dönüp duruyor ne kadar da ironik bir durum

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  atı alan karsıya gectı bunların gozu yeni açıldı 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Amaç neymiş durdurmakta?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten hiçbiri hızlı değildi kota saçmalıkları AKK gerzekliği 5.sınıf Dünya ülkesi (internet) vatandaşı olmamız

  konusunda yeter de artar.. Bunlar olamayan hızlarıyla berbat destekleriyle övüne dursunlar…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell vınndan nefret ediyorum

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknoloji olarak Turkcell, Vodafone ve Avea dan daha iyi bunu biliyoruz . Ama download hızımız diğerinin iki katından daha fazla demesi bana da saçma gelmişti açıkcası . Kararı beğendim .

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell cok uyanik urfayla parisi karsilastiriyor bizim urfadaki internetimiz paristen newyorktan hizli diyor iyi de pariste yasayan adamin elinde netbok pda herseyi var urfadaki adamin evinde bile bilgisayari yoktur belkide ayrica sinirli internet veriyon kimse bisey indiremedigi icin hiz yavaslamasi neden olsunki…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence Çok Gereksizdi İsteyen Arıştırıyor Zaten ve de Böyle Bir Engelleme konulması iyi oldu

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell yapacağı reklamı yaptı Dur deseler ne olur..

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah razı olsun şu BTK dan, adamlara en hızlısı bizde dedirtmedi ya!
  Ey Allahım yaa nelerle uğraşıyorlar, adamlar milleti yıllardır göz göre göre kazıklıyor, bunlar tutmuş reklam yasaklıyor sanki bizde reklama inanı***** />
  reklama inanacak olsak ttnet en sorunsuz en hızlı firma derdik, hatta köylerde bile fiber altyapısı var ***** />
  BTK lütfen ttnet’in kazıklarına dur de, reklamlara zaten kimse inanmıyor.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK dur demeden hic bir anlamı yok. asıl vurgun ordan yapılıyor

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  yerinde bir karar, tebrikler.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  turkcell’in palavra sıktığını anlamayan var mı hala? neymiş, harranlı emine harwardlı emily’den daha hızlı internete bağlanıyormuş. tabi emly’nin 4g, emine’nin 3g kullandığını düşünürsek bu tamamen yalandır.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  ahmeta 09.06.2012 12:36

  4g den hızlı olduğunu iddia etmedi steve jobs un arkadaşı wozniack gelip burda abddeki 4g den bile hızlı dedi tü***** bu doğru kimse kusura bakmasın.Teknolojiye yatırım yapan tek firma türkcell ve onun hızına otekilerin yetişmesi imkansız.Avea ve vodafone un alt yapısımı varda türkcelllin hızına yetiş***** yorumlarda türkceli hızda yok geçiyormuş nereye geçiyor? Neyi ile geçicek ?Türkcelin istasyonları avea ve vodofonun istasyonları toplamına eşit.

  Biz bu 3g yi niye geç aldık?Bu iki teknolojiye yatırım yapmaktan aciz vodofone ve avea yüzünden geç aldık.Türkcell alt yapısını bitirip ihaleye katıldı.Sonra ihaleyi iptal ettiler rekabet kurulu tarafından tek firma girmezmiş.Tam 2 yıl avea ve vodofone un alt yapısını bitirmesini ***** bahaneside daha 3G ye çok ***** bu 2 operatör yüzünden 4G ye de baya bir zamanda geç***** 4G testlerini yapmaya başlamış.Bu 2 operatör yüzünden teknoloji baya bir arkadan takip ediyoruz. Turkcellin bir kötü tarafı var pahalı olması.Teknolojiye yatırım yapan kazanır ***** bunu yıllık karlarda görü***** toplamına eşit kar marjı.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben denizciyim ve gemide mecburen hepimiz 3G modem kullanıyoruz. Üç operatörü de kullanan arkadaşlar var ve karadenizden akdenize kadar tüm denizlerde ve limanlarda dolaşıyoruz. Kesinlikle Vodafone’un üstünlüğü tartışılamaz. Bu konuda kullanan kullanmayan tüm arkadaşlarım hemfikir.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu reklamları yapan TURKCELL’ e ufak bir not. Sattıgığın 3g modemlerini HUAWEİ üretiyor, Sim kartlarını da onlar veya başkaları üretiyor, Cep telefonlarını da Nokia,Apple,Samsung,Sony Ericsson, HTC, ***** vs. firmalar üretiyor, yazılımlarını yine yabancı firmalar üretiyor, Baz istasyonlarını da sen üretmiyorsun, geriye ne kaldı ? Reklamlarda Harvard’lı bla bla ile Harran’lı Bla bla oynatıyorsun ABD’deki mevcut teknolojidnen daha iyi, hızlı olduğunu iddia ediyorsun. Gülmezler mi sana Turkcell ? Birşey üretmeden geliştirmeden nasıl daha iyi oluyorsun ? bir kaç yıl önce diyarbakır paris,trabzon bilmem nere kıyaslamalı reklam yaptın. Sen bugune kadar ne ürettin ki ? Adamların teknoljisini alıp, Bu teknolojiyi kullanmak için bile adamlardan eğitip alıp onlardan nasıl daha iyi oldugunu iddia edebilirsin ? **** Karar bence de çok yerinde olmuş, tebrik etmek lazım BTK’yı.Saygılar

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell 4G’den bile hızlı olduğunu iddaa ediyor tabii bu sadece insanları kandırmaya yönelik.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir SDN OKURU demiş ki “AYNI CİHAZDA VE AYNI YERLERDE 3 OPERATÖLEN DE 3G HIZINDA İNTERNETE BAĞLANDIM. SIRASIYLA EN HIZLISI AVEA OLDU. PEŞİNDEN VODAFONE GELİRKEN TURKCELL SONUNCU OLDU. 3 OPERATÖRÜN MOBİL MODEMLERİNİ DE KULANDIM. SIRALAMA AYNIYDI. HATTA ABARTTIĞIMI ZANNETMEYİN AMA TURKCELLLE İNTERNETE GİRMEK BİR İŞKENCE. AVEA VE VODAFONESA TTNETLE KAPIŞACAK SEVİ*****

  “40 yıllık tinerciyim böyle kafa görmedim” derler bu yoruma

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  “Avea kullanan biri olarak Turkcell en iyisi ***** kalite olarak kesinlikle katılıyorum

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  geçin bunları En iyisi bimcell ya 🙂

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell in en hızlı olduğu hikaye beyler 7 mbps ile download şehir merkezinde avea ile köyde 9 mbps ile download ediyordum.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Avea kullanan biri olarak Turkcell en iyisi diyorum.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell bant genisligi olarak daha avantajli olani almisti 3g ihalesinde. O yuzden teknolojik avantaji var. Ama ben avea kullaniyorum ve internet hızında hic sorun yasamadim cunku soz konusu cep telefonu olunca 1mgbit in ustu yeterince hızlı oluyor.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Kim nerde hizli bilinmeyecegi icin bence zaten en basinda yasaklanmaliydi

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell den daha iyi palavra sıkan bir şirket varmı?

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  AYNI CİHAZDA VE AYNI YERLERDE 3 OPERATÖLEN DE 3G HIZINDA İNTERNETE BAĞLANDIM. SIRASIYLA EN HIZLISI AVEA OLDU. PEŞİNDEN VODAFONE GELİRKEN TURKCELL SONUNCU OLDU. 3 OPERATÖRÜN MOBİL MODEMLERİNİ DE KULANDIM. SIRALAMA AYNIYDI. HATTA ABARTTIĞIMI ZANNETMEYİN AMA TURKCELLLE İNTERNETE GİRMEK BİR İŞKENCE. AVEA VE VODAFONESA TTNETLE KAPIŞACAK SEVİYEDELER.

" BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!