Okunma

BTK Başkanı’ndan Wcry virüsü için uyarı!


13 Nisan 2017 Cumartesi 06:00
BTK Başkanı’ndan Wcry virüsü için uyarı!

Dün sabah saatlerinde WanaCrypt0r 2.0 veya kısa adıyla Wcry virüsü kullanılarak başlatılan saldırılar, 74 ülkeyi ve 50 bini aşkın bilgisayarı etkisi altına alarak, bir anda internetin ana gündemi haline geldi.

Hastahane, telekominikasyon ve finans şirketleri gibi ülkelerin kritik kurumlarına düzenlenen siber saldırılarda kullanılan Wcry virüsü, dosyalar şifrelenerek Bitcoin ile oldukça yüklü miktarda fidye isteniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye dahil 74 ülkeye büyük bir siber saldırı düzenlendiğini belirterek, internet kullanıcılarını Wcry virüsü konusunda uyardı.

BTK Başkanı, WanaCrypt0r 2.0 virüsü konusunda uyardı!

BTK Başkanı, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ‘ Dünyada yayılan Wcry zararlısından korunmak için Windows sistemleri ve antivirüsleri güncelleyin! Sisteminizi taratmayı ihmaletmeyin ‘ ifadelerine ve USOM tarafından paylaşılan bilgilere yer veriyor.

17-05/13/btk-baskani-tweet.jpg

TEAkolik’te yer alan bilgilere göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından bulunan ve bir hacker grubu tarafından internet üzerinde paylaşılan WanaCrypt0r 2.0 virüsü, MS17-010/SMB zafiyeti olarak adlandırılan açıktan faydalanıyor.

Bu açık sayesinde virüsü kullanarak Windows işletim sistemi yüklü cihazları kolayca ele geçiren saldırganlar, cihazlara uzaktan müdahele edebiliyor.

:: WanaCrypt0r 2.0 virüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? İşletim sisteminiz ve güvenlik yazılımlarınız güncel mi?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

8 yorum - “BTK Başkanı’ndan Wcry virüsü için uyarı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Winzort windowsla anlaşamayan ukalaların taklığı bir lakap ayrıca mac kullanmayla ne alakası var her yere girme her önüne geleni indirme 🙂 bana niye daha bir virüs bulaşmadı hiç demek ki indirdiği yere ve girdiği siteye dikkat etmek gerekli insan teknolojinin mağduru olunmaz teknolojinin zararlısı olunur….

  2. SDN Okuru dedi ki:

    mac kullanacaksınız güzel kardeşlerim. Heleki işletmeler. !!! Windows şimdi bununla ilgilenir mi ? imkansız. Mac alın rahatınıza bakın ya. En ufak bu tarz dünyada uyarı alan bir tehlikede sisteme çoktan yama yayınlarlardır. !

  3. SDN Okuru dedi ki:

    winzort kölelerine geçmiş olsun…

Yorum yazın

Geri bildirim