Okunma

BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor!


08 Şubat 2018 Perşembe 11:11
BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor!

Anayasa Mahkemesi, aldığı kararla Bilgi Teknolojileri ve Kurumu‘nun Başkanı tarafından verilebilen yurt içi ve yurt dışı sitelere BTK erişim engelleme yetkisini kaldırıyor. Anayasa Mahkemesi’nin, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 8’inci maddesine ilişkin kararı, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

BTK erişim engelleme yetkisi bir yıl sonra sınırlandırılıyor

Elbette bu durum sitelerin erişim yasaklarının tamamen kalkacağı anlamına gelmiyor. Sadece içerik veya sunucu sağlayıcısı yurt dışında olan sitelerin, müstehcenlik suçu oluşturan yayınlarında, kapatma yetkisi direkt olarak BTK Başkanı verilemeyecek. Yine bu içeriği sağlayan yurt dışı kaynaklı yayınların engellenmesi için harekete geçilebilecek. Katalog suçların erişim engelleri tarafındaysa herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bu düzenlemenin bir yıl sonra yürürlüğe gireceğini belirtelim.

:: Yeni erişim düzenlemesi hakkında fikirlerinizi alalım.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor!”

 1. Nihat Figen dedi ki:

  ALLAH HERŞEYİN HAYIRLISINI VERSİN

 2. Ercüment Eser dedi ki:

  Yani pornografik siteler veya wikipedia gibi sitelerin engeli kalkacak mı?

 3. Olmamıs dedi ki:

  Yavaş yavaş çok sevdiğim ülkemi terk etmek zorunda kalacağım.

 4. ahmett dedi ki:

  vpn var malum sitelere girmek isteyen kişi zaten bir şekilde yolunu bulup girer neden erişim engellemesi koyuyorlarki anlamıyorum.

" BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "