Okunma

BTK fiber interneti yaygınlaştıracak!


21 Şubat 2018 Çarşamba 23:22
BTK fiber interneti yaygınlaştıracak!
BTK, fiber internetin ve dijital servislerin yaygınlaşmasını sağlayacak önemli bir düzenleme yaptı. Resmi Gazete’de yayınlanan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi, evlerdeki internet ve televizyon altyapısı için önemli zorunluluklar getiriyor.

Binalarda çoğu zaman fiber optik kabloların geçmesine uygun kanallar olmadığı için binalara zarar verilerek kablolar döşeniyordu. Aynı zamanda bir binaya birden fazla servis sağlayıcının altyapı kurmasının önünde çeşitli engeller bulunuyordu. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle birlikte bunların önüne geçildi.

Hem fiber internet yaygınlaşacak hem de rekabet artacak

Resmi Gazete BTK

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle birlikte bina içi elektronik haberleşme tesislerinin, BTK tarafından hazırlanan güncel Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesine uygun olması zorunlu hale getirildi.

Mevcut Şartnamede telefon tesisatı için sadece iki çift bakır kablo öngörülürken, yeni şartnameyle fiber optik, ethernet, uydu anten ve Kablo TV kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft (kablo bacası gibi) vasıtasıyla tesis edilecek. Bu sayede her daire hem fiber internete hem uydu yayınına hem de Kablo TV altyapısına erişebilecek.

Mevcut şartnamede bir servis sağlayıcı bir binaya hizmet verdiği zaman, diğer işletmeciler altyapı yetersizliği nedeniyle o binaya hizmet veremiyordu. Yeni şartname ile bu durum ortadan kaldırılarak bina içerisinde de rekabet ortamı sağlanacak.

BTK görüntü kirliliğine de el attı. Artık, her binada uydu yayını olmak zorunda!

BTK, yeni yönetmelikle birlikte sadece fiber internet ve rekabet hakkında düzenlemeler yapmadı. Aynı zamanda çanak antenlerin yarattığı görüntü kirliliğinin de önüne geçecek düzenlemelerde bulundu.

Yeni şartname ile bina yapım aşamasında çatıdan tüm dairelere uydu yayımlarının ulaştırılabilmesi için kablo çekilmesi zorunlu hale getirilerek, balkonlarda yer alan çanak antenlerin yarattığı görüntü kirliliği de engellenecek.

Her daire 4 farklı şebekeye bağlanabilecek

Düzenlemenin devreye girmesiyle yeni bütün binalar bu yönetmeliğe uymak zorunda olacak. Her dairede fiber optik, ethernet, uydu anten ve Kablo TV kablolarının geçeceği dikey şaftlar bulunacak.

4 şaftın 1 tanesi her zaman için uydu yayınlarına ayrılacak. Diğer şaftlar ise altyapı kurmak isteyen işletmecilerin kullanımına sunulacak.

Her binaya sistem odası geliyor

Ülkemizde fiber internete sahip pek çok binada yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz ‘fiber kutuları’ bulunuyor. Görüntü kirliliğine neden olan bu kutular, yeni binalarda olmayacak.

Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacak. Böylelikle daha düzenli bir dağıtım yapılması sağlanırken bina girişindeki görüntü kirliliği önlenecek.

3 ay sonra devreye giriyor

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik, 3 ay sonra devreye giriyor. Yönetmelik devreye girdikten sonra yapılan bütün binalar bu yönetmeliğe uygun olmak zorunda.

::Yapılan önemli düzenleme hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “BTK fiber interneti yaygınlaştıracak!”

 1. Volkan dedi ki:

  Anlatmaya gerek yok, Mü-kem-mel! 🙂 Uygulamada da bu şartların ivedilikle denetlenmesini umuyoruz. Artık ülke olarak bu gibi konularda kısa sürede birtakım standartları sağlamalı, hatta aşmalıyız.

 2. Neval Mutlu dedi ki:

  Çok güzel bir uygulama olmuş BTK çok çok teşekkürler

 3. Emre dedi ki:

  Ölme eşşeğim ölme türkiye’nin şuan %80 i iki tane bakır tel ile hizmet alıyor. Kolay kolay fiber gelmez

 4. Mehmet dedi ki:

  Kablo vs şu bu neyse de ortada rekabet görüntüsü altında sömürülüyoruz. Bir bitin artık.

 5. Berat demir dedi ki:

  Oncelikle ttelekom bizim sokaga alt yapi getirmeyi basarsin yil olmus 2018 uzay cagi yasarken hala telefon hatti gelmeyen merkezde sokak var binanin techizati hazir icraat yok

 6. ilhami dedi ki:

  Duy da inanma BTK nın şu andaki görevi interneti kısıtlamak ve sansürlemekten başka bir şey değ***** yaygınlaşması ve kaliteli,hızlı ve ucuz internet işlerine ***** çanakları söktürür,kutuları kaldırır,eskisinden beter hale ***** maalesef yasakçı bir zihniyet halen devam ediyor.O da 80 li yıllardan kalma askeri,yasakçı ***** kafa değişmediği müddetçe internetin yaygınlaşmasını ve gelişmesini ***** kusura bakmasın ama görünen o!

 7. ysn dedi ki:

  Tam 1,5 senedir şehrin göbeğinde oturduğum evime internet altyapısının gelmesini bekliyoruz.

 8. abc dedi ki:

  fiber değildir o fiber olsa duramazsınız o olsa olsa adil kullanım noktalı fiberdir,
  hızı 100 mbitten 3 mbite düşüren akn li fiber 😀 .
  bakın bureaya yazdım sonra gün gelir açar okursunuz. adam doğru dedi diye. arşive atın bunu.

 9. Cem dedi ki:

  Binam eski hicbir isletmecininde altyapi getirmeye niyeti yok bende dahilmiyim duzenlemeye:)

" BTK fiber interneti yaygınlaştıracak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK fiber interneti yaygınlaştıracak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK fiber interneti yaygınlaştıracak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "