Okunma

BTK, Kota Yönetmeliğini Değiştirdi


01 Kasım 2012 Perşembe 07:39
BTK, Kota Yönetmeliğini Değiştirdi

Hem fiber internette hem de ADSL abonelerinin ülkemizde yaşadığı en büyük kota sistemi. Sınırsız diye adlandırılan internet paketlerinde bile adil kullanım kotası konularak, belli bir indirme sınırını aştığınızda aldığınız hız oldukça düşük seviyelere çekiliyor. 

Eskiden 1 Mbps seviyesine düşürülen hız, BTK‘nın çalışmaları sonucunda 3 Mbps seviyesine çıkarıldı. Artık kotanızı aşsanız bile hız 3 Mbps seviyesine düşürülüyor.

Yaz aylarından beri geçerli olan bu yenilikten sonra BTK yeni bir karar daha aldı. Artık servis sağlayıcılar, kullanıcılara kotayı doldurmak üzere olduklarını haber vermek zorunda.

İnternetinizin kotasının yüzde 80 seviyesine geldiğinizde servis sağlayıcılar uyarı için SMS ve eposta yollayacaklar. Kotanın tamamen dolduğu yüzde 100 seviyesinde de yine uyarı mesajı atacaklar.

Böylece hem hız düşeceği zamanı bilmiş olacağız hem de kotalı kullanıcıların, kotayı aştıkları zaman habersiz bir şekilde ek ücret ödemelerinin de önüne geçilebilmiş olacak. Bakalım yeni uygulama başarılı bir şekilde işyelecek mi?

:: BTK’nın yeni aldığı kararı nasıl buluyorsunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “BTK, Kota Yönetmeliğini Değiştirdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ISS LER E PSOTA SMS DIŞINDA TARAYICI DAN DA MESAJ ATABİLİRLER..

 2. tambjk dedi ki:

  Şu BTK kanımızı emen servis sağlayıcıların kota uygulamasına da bir el atsa. 50gb nedir? Şirketlerinde değil halkın menfaatlerini gözetseler biraz daha.

 3. zozeidon dedi ki:

  Aynı haber 2 editör tarafından yapılmış.

  http://shiftdelete.net/operatorler-kota-asimini-hatirlatacak-40829.html

  Konu kilit

 4. sebastiantr dedi ki:

  SMS ve mail olayı ***** />
  3mbit olayı 2 yada 3 aydır yürürlüğe giren hatta sitede haberi yazılan bir konu.

 5. spybot dedi ki:

  Ben yeni bi haber sandım yine 3 mbit olayı

" BTK, Kota Yönetmeliğini Değiştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK, Kota Yönetmeliğini Değiştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK, Kota Yönetmeliğini Değiştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "