Okunma

BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı!


29 Haziran 2016 Çarşamba 08:50
BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı!

BTK dün gece İstanbul Atatürk Havalimanı‘nda gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunanlara yönelik uyarılarda bulundu.

BTK tarafından yapılan yazılı açıklamada, terör saldırısı ile ilgili olarak Bakırköy 3.Sulh Ceza Hakimliği‘nin getirdiği yayın yasağına değinilerek, vatandaşların sosyal üzerinden terör saldırısına ilişkin paylaşımlarına dikkat etmesi gerekildiği belirtildi.

Atatürk Havalimanı’nda 36 kişinin öldüğü, 147 kişinin yaralandığı patlama ile ilgili paylaşımlarda bulunanlar hakkında “teröre hizmet” olarak değerlendirilerek dava açılabileceği dile getirildi.

16-06/29/isis-hashtag-social-media-f.jpg

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerçekleştirilen açıklama şu şekilde;

“28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

:: BTK’nın henüz erişilemez durumda olan sosyal medya üzerinden yapılması olası paylaşımlar hakkındaki açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  tvde 1 dakikadan uzun terör haberleri yasaklansın

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık sen devlet olarak bizim can ve mal güvenliğimizi sağlamakla yükümlüsünüz. Böyle bir konuda benim duygu ve dusuncemi açıklamaktan başka elimden ne gelir ? O zaman millet olarak uç maymunu oynayalim düşünce sunmayan fikir üretmeyen elestirmeyen bir millet olalım. Ben olaya artık parti olarak bakmiyorum her geçen gün korku duygusunun insanlara asilanmasina uzuluyorum..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  FRANSA'DA DA BELÇİKA'DA DA HEMEN YAYIN YASAĞI GETİRİLİP SOSYAL MEDYALAR ENGELLENMİŞTİ. NE KADAR SALAK İNSANLARSINIZ SİZ YA! GÜVENLİK İÇİN MANİPÜLASYONA ENGEL OLMAK İÇİN BU ŞART!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  senin gibiler kimseyi susturamaz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  GÜneş balçıkla sıvanmaz.

  Bir ülke uyuyan insanları kadar güçlüdür. Bu sayı çok olunca istediğiniz atı oynata bilirsiniz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyal medyayı engelleyeceğine önce bu terör saldırılarını engelle eyyy hükümet

 7. SDN Okuru dedi ki:

  susun bu konuda kimseyi elestiremezsiniz insan olun!.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ölenlerin sayısı bildiklerimizden fazla. Onların bize söylediği her sayı yalan olduğu için yayın yasağı getiriyorlar. İktidar ve iktidarı destekleyen mahluklar dağdaki koyundan farkınız yok gözümüzde.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  "Twitter denen illet kapatılmalı vatan haini dolu" diyen yobaz arkadaşımıza twitter kullanmayan ülkeye gitmesi teklifinde bulunuyorum. O kafayla anca yobazların arasında yaşayabilirsin.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ipi değiştirmişim youtube face twit instagram hepsine giriliyor sabah youtubeye giriyordu çok yavaştı bilerek yavaslatmışlar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter denen illet kökten kapatılmalı. Vatansız şerefsizlerle dolu

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi sosyal medya? Kapattılar yine, DNS çeksen de 2 saate bi sayfa açılmıyor. Her saldırıda sosyal medya kapat, yayın yasağı getir. Aman halk bilmesin ne oluyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  VPN diye bir şey var

 14. SDN Okuru dedi ki:

  son bomba patlıyalı 1 ay olmamış üzerine 2. patlamış havalimanında hala kamoyunu dehşete düşürmeye yönelik paylaşım vs vs .Bizim ülkedeki kurumları anlamak gerçekten güç .

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Birsürü namussuz yalan yanlis seyler yazdi. Bu ulkede ne kadar cok hain var

 16. SDN Okuru dedi ki:

  buyrun

 17. SDN Okuru dedi ki:

  vatandaşı 'teröre hizmet' ile suçlamadığınız kaldı… işinize gelmeyen herşeyi terörizm maskesi altında yaftalarken asıl terörisler cirit atıyor… muhalif hiçbir sese tahammül edemiyorsunuz, tüm kötü şeyler muhalefet yüzünden oluyor tüm iyi şeyleri siz yaptınız… bu devleti siz yönetmiyorsunuz sanki sorumluluk alan yok, istifa eden yok, güvenlik açığı bile yok(!) Yazık ne hale geldik, kazandığımızın yanında kaybettiklerimizin tarifi yok. yasaklayın bakalım ne olacak. Bak paylaşım yaparsanız başınız belaya girer diyerek korkutmak amacınız…. yazık iran a döndük

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bi o eksikti herşey yasak

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Neyin yasağı ben anlamıyorum. Yasaklı videoların hepsi CNN'de var.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  36 kisinin öldügü 147 kisinin hayatini kaybettigi !!!! Bu nasil bir cumledir ???

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar resmen kim nereyi patlatıyorsa patlatsın siz sadece koyun gibi seyredin eleştiri yorum yapmayın diyorlar. Başbakan çıkmış güvenlik zafiyeti yok diyor, allah sonumuzu hayır etsin..

 22. SDN Okuru dedi ki:

  bende dns hatası veriyor yavaşatma söz konusu mu?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu durumda burasına da dava açılıyor. Hakkında paylaşımda bulunmuşsunuz.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  "Atatürk Havalimanı'nda 36 kişinin öldüğü, 147 kişinin hayatını kaybettiği patlama ile ilgili paylaşımlarda bulunanlar hakkında "teröre hizmet" olarak değerlendirilerek dava açılabileceği dile ***** 147 kişinin hayatını kaybettiği yazmaktadır düzeltilmesi gerekmektedir.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  twitter a da girilmiyor

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Giremiyoruz ki paylaşım olsun. Bu yaşananların tamamı, ülkeyi yönettiğni sanan bu karanlık zihniyetin ürünüdür. Sorunların kaynağını başka yerlerde aramaya gerek yok.

" BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK’dan Sosyal Medya Uyarısı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "