Okunma

BTK toplu SMS’lere el attı!


02 Nisan 2018 Pazartesi 16:00
BTK toplu SMS’lere el attı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), geçtiğimiz yıllarda reklam içerikli SMS’ler için bir hamle yapmış ve reklam içerikli mesajların sonunda bir kodun olması gerektiği kararı almıştı. Reklam içerikli SMS’lerin sonundaki kod sayesinde operatörünüz ile iletişime geçip, istemediğiniz servislerden mesaj gelmesini engelleyebiliyordunuz. BTK, şimdiki süreçte ise dolandırıcılığa yönelik olan toplu SMS’ler için yeni bir karar aldığını duyurdu.

BTK’dan beklenen karar geldi

Kamuoyuna duyurulan 2018/DK-YED/63 nolu karar ile; usulsüz bahis, kumar, cinsel içerikli ve dolandırıcılık amaçlı gönderilen mesajlara büyük bir darbe indirilecek. BTK’nın belirttiğine göre bu tip içerikte mesaj göndermek isteyen kurum/kuruluşların belirli bir izin alması gerecek. Denetimden geçip alınan izinler doğrultusunda toplu SMS‘ler gönderilebilecek.

Son dönemde oldukça artan SMS dolandırıcılığının önüne geçmek için yapılan bu hamlenin yerinde olduğunu düşünüyoruz.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun konuyla ilgili ilgili açıklamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1- Arayan Hat Bilgisi (CLI) ile ilgili mevzuat hükümlerine uygun hareket edilmediğinin, sahtecilik ve dolandırıcılık amacıyla SMS gönderildiğinin veya gönderilen SMS’ler vasıtası ile tüketicilerin yanlış veya yanıltıcı yönlendirildiğinin veya bilgilendirildiğinin Kurumumuz tarafından tespit edilmesi halinde, uygulanacak idari yaptırımlar saklı kalmak kaydıyla, ihlalin devamının ve kamu hizmetinin gereği gibi sunulmamasının önlenmesi ile daha fazla tüketici mağduriyetinin yaşanmamasını teminen gerekli tedbirlerin alınmasını ve ihlali yapan işletmeciye SMS taşıma, sonlandırma ve SMS gönderilmesine ilişkin verilen tüm hizmetlerin sınırlandırılması veya durdurulmasına yönelik gerekli işlemlerin icra tarafından yürütülmesi,

2- İşbu Kurul Kararının SMS hizmeti sunmaya yetkili işletmecilere tebliğ edilmesi,

hususlarına karar verilmiştir.

BTK

:: Reklam içerikli SMS’leri operatörüne başvurup engelliyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “BTK toplu SMS’lere el attı!”

 1. Barış Akağaç dedi ki:

  kaç tane sms sildiğimikaç defa numara engellediğimi hatırlamıyorum böyle güzel bi haberi duymak güzel oldu,tebrikler …

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sonun el attılar valla bezmiştik artık engellemekten yorulduk.

  1. Barış Akağaç dedi ki:

   aynen valla kaç defa sms sildiğimi ,kaç defa numara engellediğimi hatırlamıyorum bıkmışltık ,böyle güzel bir haberi duymak iyi oldu tebrikler…

" BTK toplu SMS’lere el attı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK toplu SMS’lere el attı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK toplu SMS’lere el attı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "