Okunma

BTK Twitter İçin Ne Diyor?


21 Mart 2014 Cuma 06:23
BTK Twitter İçin Ne Diyor?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada Twitter’ın 5651 sayılı yasa kapsamında kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği konularında mahkeme çağrılarına uymadığı için erişim engeline takıldığı belirtilmiş. BTK tarafından yapılan açıklamanın tam metni aşağıda.

BTK’nın açıklaması

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 5651 sayılı Kanun ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre çalışmalarını yürütmektedir.

Vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verilmiştir.

Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve Başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir.

Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır.

Yurtdışı merkezli sözkonusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür.

Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

:: Mahkemelerimiz Twitter’a söz geçirebilecek mi?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

45 yorum - “BTK Twitter İçin Ne Diyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Süper olmuş twitter kapanmış. Ülkemiz için yerli twitter girişimcilerin önü açılır.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hangi vatandaşın şikayeti bu ? Kimin hayatının gizliliği söz konusu ? Bırakın bu işleri internet yasası çıkınca belliydi neler olacağı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  El Padrino 21.03.2014 09:13 Çok ***** yerde her fırsatta twitterdan nefret ettiğimi dile getirmiş***** kurtulduk.

  Bu küresel şirketler kendilerini devletlerden, hükümetlerden, halktan üstün görü***** kararlarına, mahkeme kararlarına uymuyor, yok sayı***** ne haddine ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin mahkeme kararını YOK SAYIYORSUN, GÖRMEZDEN GELİYORSUN ! İlk dileğim umarım sonsuza dek açılmaz, ikinciside PARA İÇİN tükürdüğünü yalayıp mahkeme kararımızı tanıyıp onun doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra açılabilir.

  Hani bilmeyenleriniz vardır.Bu twitter falan ülkemize kesinlikle vergi vermiyor arkadaş***** ofis açmıyor, gerekli kurumları muhattap almı***** şirketler arkasından temsilciliklerle Türkiyede BİZİM-SİZİN üzerinizden kazandığı milyonlarca dolar reklam gelirlerini direk cukka ***** hatırlamıyorsam(yanlışım varsa düzeltin) 2013 yılında Tükiyeden kazandıkları gelir 250 milyon dolar civarı ve bu paradan TÜRKİYE CUMHURİYETINE 1 KURUŞ VERGİ VERMİYOR !!! Bunların farkında olun ve ona göre tutumunuzu takının …

  Ülkemizde ofis açmıyor, vergi vermiyor. Acaba kimler daha vergi vermiyor. Evet ne güzel. Türkiye yargısı karar veriyor, ama o neden uygulamıyor. O da güzel.

  Ama bu ülkenin yargısının dediği herşey hemen yapılıyor mu. Bu ülkenin yargısının kararı var diyen aynı kişiler, 17 aralıkta “Paralel Devlet” diyordu. Neredeydi o zaman Türkiye Yargısının kararı. Keser gibi hep bana hep bana demeyin birazda, testere gibi olun. Biraz sana biraz bana. Sen bunları yapmaz isen, AİHM’nin u görev yükünün Türkiye’den geldiğini, en çok tazminat cezasına çarptırılan ülkenin Türkiye olduğunu niye söylemiyorsunuz??? At gözlüğü takıp keser gibi hayatınızı yaşarsanız bu ülkeye ne Twitter şube açar ne başka bir büyük firma, sonra dersiniz “Onlar bizi ***** Daha kendi vatandaşımızın adil yargılanma hakkı yok, onlara “Gelin valla size iyi davranacaz” mı diyorlar. Ah canlarım, ah pembe bulutlar üstünde yürüyenlerim

 4. Ahbârî dedi ki:
  Alıntı Bloother Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Hayırdır savaş mı çıkaracaksınız? Sıkıyorsa falan?

  beni en çok çeken o meyveleri sıkarken ki çıkan köpük

 5. MonsterMMORPG dedi ki:

  BTK ya çağrım var. Eğer IP bazlı engelleme bilmiyorlarsa bilen mühendis alsı***** />

  Twitter
  Facebook
  Youtube

  Türkiyeye hak ettiği değeri verene kadar, diğer ülkelere tanıdığı yasal hakları tanıyana kadar IP bazlı engellenmelidir

 6. SDN Okuru dedi ki:

  En iyisi kapatılsın bu ne ya herkes elektronik insan oldu hiç sosyal yaşam yok gezmek yok eş dost ziyareti yok 10 sene önce negüzeldi insan sevdiklerini özler ziyaret ederdi şimdi telefon var bir birlerini 7-8 sene görmüyorlar telefonda konuşuyorlar bune ya

 7. SDN Okuru dedi ki:

  şeriat gelicekse gelsin, şeriatın neresi kötü birisi açıklasın ?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Mahkeme kararı var diyen arkadaşlar İstanbul Başsavcılığı bizim aldığımız böyle bir karar yok diye açıklama yaptı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter bunu yaparsa bak birileride bunu yapar: Türkiye dışındaki diğer ülkelerde yaşayan biri Twitter aracılığıyla tehdide, şantaja yada hakarete uğramışsa ve mahkemeye başvurmuşsa mahkeme, Twitter yönetiminden bu şahısların kimliğiyle ilgili bilgi ister ve Twitter yönetimi de gerekli bilgiyi verir. Lakin ne yazık ki Twitter yönetimi bu hakkı Turkiye’ye tanımıyor. Twitter yönetimi Türkiye’deki mahkemelere hiçbir sekilde bilgi vermiyor ve işlenen suça ortak oluyor. Çünkü Türkiye’de ofisi dahi yok. Üstelik milyonlarca Türk kullanıcıya sahip. Ama Türk firmları rahat reklam versin diye Türkiye’den reklam ortağı ile anlaşmalar yapabiliyor… Türkiye’nin defalarca yaptıgı uyarıya rağmen Twitter yönetimi bu tutumunu değiştirmedi. Twitteri kullanan herkes cok iyi bilir ki twitterda küfürler, tehditler, şantajlar havada uçuşuyor. Bunun tek sebebi bunları yapanlara herhangi bir ceza verilemiyor olmasıdır.

  eeee madem öyle iste böyle!

 10. Ahbârî dedi ki:

  ne içtiniz arkadaş siz ya

  herkes bi korkudan bahsediyor? en korkulacak şey ölüm, onunda çaresi yok, korkulmaz da. siz neyin kafasındasınız?

  resmen negatif ayrımcılık uygulanıyor forumda. birileri de tutup adaletliyiz vs demesin. bir kere daha görüyoruz ki durum ortada.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  başbakan kendi ülkesinin yargı kararını takmıyo,twitter niye taksın ki.
  ayrıca yargı margı kararı hikaye…

 12. neet dedi ki:

  dünyada trendtopik oldu, napsaydı başka çare mi bıraktınız?
  yalnız cumhurbaşkanı ve melih gökçek dahil herkes bir yolunu bulmuş , tweet atıyor.
  yakındır , yakın uyanıyor halk..korksun yarı halkın efendisi….

 13. Er-soy dedi ki:

  Korkak SDN yöneticileri yaptığınız haber yediğiniz halt yanında devede kulak kalır. Sansürden bahsediyorsunuz yazdığım mesajı siliyorsunuz.

  Lütfen hesabımı da silermisiniz. Sizin gibi seviyesiz bir siteye muhattap olmak ***** />
  Saygılar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ulkede baska konularda yargı kararları uygulanmiyorda ama is yasak koymaya gelince o aksam uygulamaya konuyor. Odtünün arazisinden yol gecirmeyi durdurunca yada Atatürk Orman çiftliğindeki arazi talan edilince yargi kararini nedense kimse takmiyor. Tamam twitter üzerinden insanlar eleştirinin dozunu kaciriyor olabilirler ama internete sansür uygulamak bizim uluslarasi alanda itibar kaybetmemize neden olacaktir diye dusunuyorum. Keske halkimiz koru korune parti tutmaktansa ülkenin cikarlarini düsünseler bu hale gelemeyebilirdik. Hükümetin ise baska alanlarda da yargi kararlarina duyarli olmasini isterdim.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bravvo BU MİLLET EĞİLMEZ! öyle avanta yok twitter TÜRKİYE nin lafı sözü dinlenecek aksi takdirde öte get, ötede oyna!

 16. Ahbârî dedi ki:

  bi açıklama geleydi bari. madem siliyon adaletli sil. sildiklerinin hemen üstünde bi tane kalmış. yanlışlıkla olmasın?

 17. Ahbârî dedi ki:

  vurun siyasetin dibine. siyasi propaganda neymiş görsünler sonra.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  OHHHHH İYİ OLMUŞ…. HELAL RTE

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ingiliz istihbaratına hizmet eden , ve ülkenin karışması için lazım olan her türlü başlığı popüler eden bir site.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  O dns yi değiştirerek girenlere sesleniyorum dikkat edin siber radara yakalanmayasınız yoksa fena olur…

 21. Er-soy dedi ki:

  Tayyip diktatör olma yolunda emin adımlarla ilerliyor, yalnız merak ettiğim birşey var.
  Yurtdışı kaynaklı bu site Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin verdiği kararı tanımıyor diye kaba kuvvet uygulayan Tayyip, Avrupa Insan Hakları Mahkemesinin Abdullah öcalan için verdiği "şartlı tahliyeden faylafalanmalı" kararını nasıl anlatacak millete? O vakit onlarda gelip zorla çıkartırlar bumudur?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  iYİ OLMUŞ

 23. SDN Okuru dedi ki:

  ESAS YARGI HALK VİCDANIDIR, yasaklandıktan sonra milyonlarca insan twitt attı rekor kırıldı; BU HALK BUNU SEÇMİŞTİR. laf sırası gelip de halk istedi diyenler halkın ne istediğini görsün.

  birilerinin dalavereleri ortaya çıkıyor diye,tek kişinin menfaatine ve keyfine bağlı olarak keyfe göre site falan kapatılamaz.

  hukuk diyenler o hukukun nasıl tek kişiye göre karar verdiğini biraz araştırıp şahsen dinleyebilirler.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  @El Padrino : twitter o kadar cukkaladı demişsin, twitterı kapattıran senin sevgili başbakanın ne kadar cukkaladı da korktu bu kadar twitterdan kapattırdı siteyi? beğenmezsen girmezsin ben beğenmiyorum kimse kullanmasın diyemezsin

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bahane hazir tamam elinde mahkeme var bazi bireysel kisiler yonunden ama neden basbakan kokunu kazayacagim der dermez 3 saat icinde kapatilir soyleyin bana bu tesaduf mu basbakan emri verdi BTK ve yargi o emri uyguladi kimsede birsey diyemez cunku yargi karari cikti kapatilacak halk boyle kandiriliyor iste 30 mart umarim dusersiniz umarim ama bu gidisle halk uyuyor

 26. SDN Okuru dedi ki:

  sikinti yok admin giris saglayabilirler turk vatandaslari 🙂 soyleyeceklerimi yapsinlar yeter

  DNS AYARLARI KODLARI:8.8.8.8 ALTINA
  8.8.4.4 VEYA 208.67.222.222 ALTINA
  208.067.220.220 DİR. alin canlarim

 27. kehfest dedi ki:

  Youtube a ne yaptı ki twitter a ne yapsın ancak kendi halkina zulüm.yaparlar

 28. selcukpnar dedi ki:

  Bence söz geç***** />
  Türkiye de birçok kullanıcısı var twitter’ın.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  abi bende neden sorun yok la 😀 4.2.2.2 yüzünden galiba ::D

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Çok ***** yerde her fırsatta twitterdan nefret ettiğimi dile getirmiş***** kurtulduk.

  Bu küresel şirketler kendilerini devletlerden, hükümetlerden, halktan üstün görü***** kararlarına, mahkeme kararlarına uymuyor, yok sayı***** ne haddine ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin mahkeme kararını YOK SAYIYORSUN, GÖRMEZDEN GELİYORSUN ! İlk dileğim umarım sonsuza dek açılmaz, ikinciside PARA İÇİN tükürdüğünü yalayıp mahkeme kararımızı tanıyıp onun doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra açılabilir.

  Hani bilmeyenleriniz vardır.Bu twitter falan ülkemize kesinlikle vergi vermiyor arkadaş***** ofis açmıyor, gerekli kurumları muhattap almı***** şirketler arkasından temsilciliklerle Türkiyede BİZİM-SİZİN üzerinizden kazandığı milyonlarca dolar reklam gelirlerini direk cukka ***** hatırlamıyorsam(yanlışım varsa düzeltin) 2013 yılında Tükiyeden kazandıkları gelir 250 milyon dolar civarı ve bu paradan TÜRKİYE CUMHURİYETINE 1 KURUŞ VERGİ VERMİYOR !!! Bunların farkında olun ve ona göre tutumunuzu takının …

 31. SDN Okuru dedi ki:

  zaten kullanmıyordum umrumda bile olmadı, üzülmek istedim üzülemedim madem vergi de vermiyormuş çok da iyi olmuş

 32. Ahbârî dedi ki:
 33. SDN Okuru dedi ki:

  twitter in zaten her ulkede temsilciligi vardi da bir turkiyede yok. Ne alakasi var simdi. Burda niyete bakacaksin. Noldu Erdoganin ve tayfasinin tum pislikleri dokuldukce tirstilar. Bu adam fikir ozgurlugune buyuk tehlike. Insanlarin haberlesme ozgurlugune balyoz vurulmustur. Lakin giren yine giriyor. Yasakladiklariyla kaldilar, eksi puan onlara girdi.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Kökünüzü kaziyacagiz demisti basbakan

 35. El Padrino dedi ki:

  Çok ***** yerde her fırsatta twitterdan nefret ettiğimi dile getirmiş***** ***** />

  Bu küresel şirketler kendilerini devletlerden, hükümetlerden, halktan üstün görü***** kararlarına, mahkeme kararlarına uymuyor, yok sayı***** ne haddine ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin mahkeme kararını YOK SAYIYORSUN, GÖRMEZDEN GELİYORSUN ! İlk dileğim umarım sonsuza dek açılmaz, ikinciside köpek gibi PARA İÇİN tükürdüğünü yalayıp mahkeme kararımızı tanıyıp onun doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra açı***** />

  Hani bilmeyenleriniz vardır.Bu twitter falan ülkemize kesinlikle vergi vermiyor arkadaş***** ofis açmıyor, gerekli kurumları muhattap almı***** şirketler arkasından temsilciliklerle Türkiyede BİZİM-SİZİN üzerinizden kazandığı milyonlarca dolar reklam gelirlerini direk cukka ***** hatırlamıyorsam(yanlışım varsa düzeltin) 2013 yılında Tükiyeden kazandıkları gelir 250 milyon dolar civarı ve bu paradan TÜRKİYE CUMHURİYETINE 1 KURUŞ VERGİ VERMİYOR !!! Bunların farkında olun ve ona göre tutumunuzu takının …

 36. SDN Okuru dedi ki:

  tweeter bu ülkenin karalarını takmamış değil tweeter diktatörlüğün yolsuzlukların hırsızların kararlarını takmamış yanlış bilmeyin

 37. drjacob dedi ki:

  Bende hiç kapanmadı zaten dnsleri format attıktan sonra değiştiriyorum

 38. SDN Okuru dedi ki:

  meselem bile değil. kapansın daha iyi. millet twt’ten aldığı gazla hareket ediyor zaten. yargısız infazların yapıldığı tek ortam… bazı twt’lerin cikartilmasi istenmiş onlarda uymamış. alın buda size kapak demiş kapatılmış. aklınızı başına alın sizde. adam gibi paylaşımlarda blunup yargısız infazlar yapmayın o zaman. bu kadar basit…

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Hakli ya da haksiz olsun bu ulke yargisinin aldigi bir karar var ve twitter bu ulkenin yargisini takmamis. Biz de her vatanseverin yapacagi gibi burada da ingiliz orijinli twitter’in tarafini tutuyoruz di mi? Yarin bir gun de mustafa kemalin askeriyiz diye bagiriken mustafa kemalin devletini takmayan ingilizin askerini savunmanin verdigi ic huzurunusicak sicak hissederiz artik.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  yalan valla yalan yalanlarını ben…

 41. SDN Okuru dedi ki:

  EN GEL LE YE MEZ LER!!! Ben giriyorum herkes de giriyor

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Bak acıdım şimdi nasılda duygusal bir şekilde cevap vermişler gariplerim ya. Kıyamam…

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Açıklama yapılıyo mahkeme kararı var bizim milletimiz hala yok niye kapattı yok şeriat gelicek. Bundan da bunu çıkardınız ya ortalığı karıştırmak için bizim insanımız herşeyi yapar pes

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Vatandaşların şikayetleri üzerinemi? tayyit erdoğan’ın korkusu üzerine olmasın

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter diktatörlüğü tanımamış.

" BTK Twitter İçin Ne Diyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK Twitter İçin Ne Diyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK Twitter İçin Ne Diyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "