BTK’dan AKK için önemli açıklama!


04 Mayıs 2017 Perşembe 12:30
BTK’dan AKK için önemli açıklama!

11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK tarafından gerçekleştirilen Adil Kullanım Noktası düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

BTK Adil Kullanım Kotasını düzenledi!

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “5G ve Ötesi” Temalı 11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nin ikinci gün etkinliklerine katıldı.

BTK ev sahipliğinde düzenlenen iki gün devam edecek zirveye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ve Huawei Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi Başkanı James Chen ile alanında uzman yerli-yabancı birçok konuk katıldı.

Hemen aşağıdan BTK’nın AKK konusundaki resmi açıklamasını izleyebilirsiniz.

BTK olarak, paketlerde sunulan kota miktarına ulaşıldığında, AKN sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönünde gelen talep ve şikayetleri değerlendirerek, gerek mobil gerekse sabit internette AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirme hakkında bir düzenleme yaptıklarını belirten Sayan gerçekleştirilen düzenleme hakkında şu bilgileri paylaştı:

1- BTK tarafından alınan kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/sn olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başlandı.

2- Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKN’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi. Buna göre örneğin: 16 Mbit/s hızında AKN’li paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.

3- AKN sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesine yönelik düzenleme 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi.

4- 1 Mayıs itibarıyla 02.00-08.00 saatleri arasında internet kullanımları Adil Kullanım Kotası’na dahil edilmeyecek.

5- AKN uygulaması, 31 Aralık 2018‘de tamamen kaldırılacak.

17-05/04/akk-kalkti-sdn-2.jpeg

Yeni düzenlemenin gerek AKN’li tarife kullanan aboneler gerek taahhüdü devam eden mevcut aboneler ve gerekse AKN’li tarifelere geçiş yapacak yeni aboneler için geçerli olacağını bildiren Sayan şunları söyledi: “Şu anki aboneler hiçbir ek ücret ödemeksizin yeni düzenlemeden yararlanacaklar. Ücretlendirme modelini yüksek hızlarda ve AKN’siz daha fazla kullanımı destekleyecek şekilde revize ettik.

Bu model kapsamında işletmecilerin daha esnek tarifeler belirleme imkanları olacak ve tüketicilere daha fazla seçenek sunabilecekler. Yapılan düzenlemede AKN’nin 2018 yılı sonunda kaldırılması tüm operatörler için önemli bir vizyondur. Bu vizyona uygun, tüketiciler için avantajlı ve tercih edilebilir tarife seçenekleri ve hizmet sunan işletmeciler kazanacaktır. Konuyu BTK olarak yakından takip ediyoruz. Bu uygulamalarda mevzuata aykırı bir durum olursa BTK olarak gereken yapılacaktır. Vatandaşlarımıza şimdiden AKN’li paketlerde yeni hızların tadını çıkarmalarını dileriz.”

:: AKK konusunda alınan kararlar hakkında sizin de fikirlerinizi alalım.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

67 yorum - “BTK’dan AKK için önemli açıklama!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  pttcell'de sorun yaşayanlar varmış, bilginize sunmak istiyorum. özellikle kota bittiğinde gece 2 ila sabah 8 saatleri arası hız sabit kalıyormuş 128 kbits de…! ve çözümünü daha sağlayamamışlar . pttcell kalitesi de iflas etmiş…! bir şeyi çok övmemek veya yazmamak gerekli, hemen kurnazlık şeytanlık yapıp milleti soyuyorlar ya da hizmeti sağlıklı bir şekilde vermiyolar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  TTNET sa olsun sbah akşam aynı hız hiç bi degişikli yok nasıl bi şey aklım almıyo sn100k nedir adi sövüyonuzmu ne demek istiyonuz anlamadım ama allah belanı versin TTNET ben bunu diyom sana.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Vatandaşa internet ZAMMI hayırlı olsun. Diyecek bir şey yok anlayacak ve ödeyeceksiniz YADA PROTESTO EDİP İNTERNETİNİZİ KAPATACAKSINIZ!!!!GERİ ADIM ATACAKLAR!!!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hee kalktı kalktı. Bekleyin nah kalkar. AKK ismi altında bu kadar çok sömürülecek insan varken neden kaldırsınlar? Aklı olan kaldırmaz.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne 5 gsi 4.5 duzgun calismiyor djdjsj

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Aman kaldırmayın kendimizi kaybederiz

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  ben de bimcell kullanıyorum fakat ne gb hakkım bittiğinde 128 kbits hız veriyor ne de gece 2 den sabah 8 e internet hakkımı veriyor… en pahalı paketini kullanıyorum fakat yine de btk kararları bizde geçerli değil diyorlar. kalan tl bakiyelerim de yenmiş gece 2 ila 8 saatleri arası yaptığım internet yüzünden.

  bimcell i önce ALLAH sonra btk ıslah etsin inşallah. ne kadar konuştuysam kar etmedi…

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK Kalkmadı sadece 3 mbps yerine 5 mbpsye düşücek ve bu 2mbps fark için fahiş fiyatlardan sunulacak paketler şuanda kullandığımız 59 liralık paket bu düzenlemeden sonra en düşük paket 79 liradan sunulacak.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom 25 Mbps olan paketleri kaldırmış 24, 35, 50 Mbps 'ye geçmiş. Sebep çok belli hız 16'ya değil 8'e düşsün diye 16 istiyosan daha pahalı fiyata 35'e geç diye bir mesaj veriyorlar. Btknin bunlara izin vermemesi gerekiyor. Şüphesiz bu süreci en iyi yöneten Superonline oldu. Eskiden Akksiz 25 Mbps 99 TL iken şimdi Platin paketlerle 89 Tl'ye sunuyor, hızda da bir kurnazlık yapmadı.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Mobilde enaz 1mbit olmaliydi 128 kbps çöp.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  hani 128 kbps internet mobilde. ara ara kör olacağım ekran karşısında adamlar 100 lira üstü tarifede bunu vaadediyor sadece. illa şikayet mi yazmamız lazım kurallara zorla mım uyacak bu şirketler. iyi ki btk 128 kbps demiş mobilde kimse 256 kbps vermez artık.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Kısaca durum şöyle oluyor yanlışım varsa söyleyin bu arada şimdi ben 8 mbps e kadar 100 gb internet kulanıyorum ve fiyatı 75 tl. Şimdi yeni düzenleme ile benim hızım yine 3 mbps ye düşücek. Bu durumda değişiklik yok tamam. Ama ben aylık en az 200 gb harcayan birisiyim. Şimdi diyeceksiniz o zaman 200 gb alsana bi durun sakin olun. 75 tl gibi bir bütçem var ve bu paket bana uygun olduğu için alıyorum 100 gb. Şimdi yeni sisteme göre 100 gb geçtim ve her gb için benden 2 tl aldılar. Bende aylık 200 harcadığım için bana gelen yeni maliyet 75 tl 100gb + 200gb çarpı 2 (her gb karşılığı 2tl ) = 275 tl gibi bir maliyet çıkıyor ve bende değişen ne hız var üstüne üstün. Hem kotan geçince hızım 3 mbps olucak hem de kotayı aştım diye 200 tl extra vericem. 75 tl ile de 3mbps ye 200 gb kullanıyordum şimdi 200 tl gibi saçma durum ortaya çıktı. Can alıcı nokta hızım aynı kaldığı falan değil bu bir örnekti. Yani böyle durumda olan çok insan olacak. Bu durumu bütün hızlar için değerlendirin 16 24 32 vb. hepsinde müşteriye aleyhine bir durum vardır. Bu yeni sistemde tek güzel şey var o da hızına göre düşüş yaşama durumu. Geri kalan tüm şeyler bildiğin sömürgecilik kapitalizm başka bişey değil. Bu durumda sessiz kalınmamalı. Bu olaylardan sonra görüyorum yok kullanmayız gözünü korkuturuz gibi boş laflarla değil ama. Twiter mı olur birisini tanıdığı ile mi gündem olur. Hakkımızda hayırlısı…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  ya şimdi bu yok kotaymış yok gb başına 2 tl alınacakmış falan bunlar yalanmı bunu söylesin biri birkaç yıl önce oh be kurtulduk dediğimiz kota gerimi geliyor ?

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayın Türksat 30-40 TL ye verdiğin 10mbps AKN li sınırsız tarifeni tekrar hayata geçirmezsen tüm müşterilen Tü***** veya süperonline tarafına geçecek ben dahil.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  ne dedi la bu şimdi bizim okuma yazma bilmeyen çoban bile bundan daha iyi derdini anlatıyor çevir gazı yanmasın aman kimse uyanmasın

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  BTK..oparatöre çalışma..millete çalış..ve Allah,tan korkun..fakire ve asg..ye zulum etmeyin..sonra ahh,lar çıkar.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  onca yıldır calısma yapamadılarmı kot icin 2018 kadar mı yapacaklar göz boyama bunlar mille 10 mbsden asagı kullanmıyor bızım paradan daha az

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  millete tokat vurmaktan kolları yoruldu bu devletin..bir daha oy mu tövbe.!

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam dakika 8.30 dan sonra süslü cümlelerle açık açık söylüyor. Bizim önceliğimiz operatörlerimizi korumak. Bu yüzden eminim ki operatörlerimiz kotalı tarifelere duyuracaktır. Konuşmanın en can alıcı noktası burası ama kimse dikkat etmemiş sanırım. Resmen kota gelecek diyor.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Badeem bıyıklı amca insanları mağdur etme

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Merak etmeyin hayrına kaldırmıyorlar.
  Nasıl olacağını söyleyeyim adil kullanım kotası nedir örneğin senin paketin 100 gb kadar ve buna ulaşınca hızın 3 megabite iniyor ekstra ücret ödemiyorsun.
  Yeni sistemde yapacakları seyse şu evet akk kaltı diyecekler işte ispatı senin paketin 100 megabit bak pakletin doldu ama hızın 3 megabite düşmedi . Doğru hızın 3 megabite inmedi 25 megabite indi evel güzel ama bize diyecekler ki artık hızın 500 megabitte kullansanız akk ye takılmayacak ve bunu için senin paketin 100 megabit ise sonra kullanacağın her megabit için artık 1tl mi olur 2tl mi olur ya da 0.50 kuruşmu olur ücret alacaklar. Sonra neymiş AKK yi kaldırdırk eğer bu kadar hayır sever olsalardı kullanıcıları düşünselerdi şimdiye kadar çoktan kaldırılardı akk nin yerine ikame edecekleri bir sistem bulamadıkları için kaldırmamışlardı şimdi buldular. Adını da söyleyeyim AKÜ Adil kullanım ücreti ya da KHK Kul hakkı kotası vb artık adına ne derlerse

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  tutturdunuz bi adil kullanım… sonunda btk el attı. ama bu sistemde bunu kaldırmak çok sakıncalı. kotalı tarifeler gelir, milleti tam soyarlar. bunu bile bile daha akn akn diye haber yapıp durmayın.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  bimcell i protesto ediyorum hiç bir kararı uygalımıyor… 🙁

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Neyseki Türknet varda kan emici diğerlerine kalmıyoruz kota yok sözleşme yok akn yok 60 tl ….

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah C.C. ıslah etsin başka bişey diyemiyorum…

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Eee bunlar zaten aylardır btk sitesinde yazan bilgiler gelen zamlardan haberi yok sanırım… havaya konuşmuş

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  ee ne dedi şimdi bu?

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Başlık; AKN kalktı! haber içeriği; onu düşürdük bunu indirdik blabla…

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiçbir faydası olmayacak ***** kotalı paket ***** tuzlu ek paketleri dayayacaklar

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet AKN kalktı, kota geldi. Bunun nesi müjdeli haber?

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece tıklanma almak için "akk kalktı" şeklinde haber yapmanız hiç doğru değil

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bugün Superonline ile aklımdaki sorulara net bir cevap bulmak için görüştüğümde tam da tahmin ettiğim cevapları aldım ve sizinle de paylaşmak isterim. 50Mbps Limitsiz (125GB AKK'lı) 80TL lik bir internet paketi kullanıyorum. Bu pakete istinaden AKK bittiğinde hızım eskiden 3Mbps'ye düşerken artık 16Mbps'ye düşecek. Bunun dışında 02:00 ile 08:00 arasında AKK bitsin ya da bitmesin hızım hep 50Mbps olacak. Bu belirtilen saat aralığında yapılan indirme ve yüklemeler AKK'yı kesinlikle etkilemeyecek. Bunun dışında faturaya yansıtılan herhangi extra bir bedel bulunmamakta. AKK'nın tamamen ortadan kalkması ile ilgili herhangi bir yazılı metin almadıkları için 2018'e kadar bu konuda açıklama yapılmıyor (mantıklı olan da o zaten).

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  akn yok ***** kotalı-60tl, aşarsan 1gb. 1tl,limitsiz 160tl! akn'den dolayı hız düşme sorunu olacak mı? hayır!! mevzu halledilmiştir.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  türksat 2 tl yi 0.50 kuruşa indirmiş.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Kalktı kalktı bize kalktı.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  4. Madde var ya o külliyen yalan yalan ötesi kotaya dahil ediliyor 02:00 sonra indirilen şeyler bir film indirdim 10gb bir günde kotaya dahil etmişler hem de iki gün sonra şikayet var Sitesi hem kota yalanı şikayetleri ile dolu açıp bakabilirsiniz

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Mobil internetin kota bittikten sonra 128 kbte düşmesi hikaye… Turk telekom diyor ki mesela senin 5 gb internetin var bu doldu ya sonra sen istemeden ben sana 7 liradan 6 kez 250 mb gecircem ondan sonra 128 kbt ile sınırsız devam edebilirsin,yani ben sana önce bi 42 lira gecireyimde sonra ne halt yersen ye diyorAhada ilgili madde ;Tarife kapsamında sunulan cepten internet kullanım hakkı tükendiğinde bir fatura dönemi içerisinde 6 kez 250MB/7TL internet paketleri otomatik olarak devreye girecek, sonrasında internet erişimi fatura dönemi sonuna kadar durdurulacak ve ek ücretlendirme yapılmayacaktır.Size bi lider edasıyla şunu söylemek istiyorum kardeşlerim; KANDIRILDIK assdjffafs

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  ''AKK KALKTI!''

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamam akk kalktı onda bi sorun yok ama yeni getirilen sistem daha berbat yeni getirilen sistem size verilen kota asildiktan sonra geçilen GB başına 2 TL ücret ödeyeceğiz

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  akk olsun ama amerikadaki gibi tarifeler 300 gb 500 gb 1tb 2tb gibi şirketlere ihtiyaçlarına göre paketler olması lazım

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Fenalık geldi bana bu konudan. Nasıl bir toplumuz biz böyle arkadaşlar? Internete en yüksek faturaları ödeyen ülkelerden biriyiz ve buna rağmen günlerdir kota geliyor da kota geliyor diye herkese bir korku salınmış durumda. Arkadaşlar bu hizmeti tüketen biz değil miyiz? Bu günlerdir bahsedilen durumu protesto etmek, gerekirse aboneliğimizi sonlandırıp bu şirketlere hadlerini bildirmek bizim elimizde değil mi? Sürekli ölümü gösterip, sıtmaya razı edilmeye alıştırılmaktan bıkmadık mı artık? Biz tüketiciler yoksak, eğer haberlerde söylenenler doğruysa internet için servet talep eden şirketler de yok. Kendimize gelelim lütfen her şeyi kabullenmek yerine

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Kablo Net'in yapacağı 1GB başına 2TL uygulamasına noldu?

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıllardır 8Mbit sabit hızda gerçek sınırsız paket adsl kullanıyorum. Bu son haberler ve yapılan açıklamalar durumun nekadar saçma bir hal aldığını yeterince belli ediyor. Benim gibi eski paket kullanıcıları için en azından şuan birşey değişmemiş olsada birçok akn' li paket kullanıcısı var. Ve İ.S.S. lerin hepsi ayrı bir üçkağıt çevirmenşn peşindeler. BTK da gerekirse müdahale ederiz demekle yetinir vaziyette. Tüm internet kullanıcılarına geçmiş olsun, başka söylenecek bir söz yok.

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  sonuç sıfır yani

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Eyi 😀

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay vay vay vay şimdi yorumlara gell

" BTK’dan AKK için önemli açıklama! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK’dan AKK için önemli açıklama! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK’dan AKK için önemli açıklama! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 2. 2 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 3. 3 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 4. 4 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 5. 5 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 6. 6 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 7. 7 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 8. 8 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!