Okunma

BTK’dan TTNET’e Kişisel Bilgi Cezası


11 Ocak 2012 Çarşamba 20:25
BTK’dan TTNET’e Kişisel Bilgi Cezası

Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2011 tarihli başvurusundan sonra inceleme başlatan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelere ait kişisel bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanmasını gerektiren güvenlik tedbirlerinin alınmadığı görüşünü savunarak TTNET‘ten açıklama istedi.

Konuya ilişkin olarak TTNET‘in savunmasından sonra BTK, yapılan denetlemelerin ardından abonelere ait kişisel bilgilerin farklı ortamlara kaydedilebiliyor olmasının tüketici mağduriyetlerine sebebiyet verebilecek önemli bir açık olduğu görüşünü savundu.

Yıllık satışın binde ikisi kadar ceza

Firmaya, ihlalin gerçekleştiği yıldan bir önceki yıl olan 2010 yılı net satış tutarının %0,2‘si (4.975.336 TL) oranında idari para cezası uygulanacağını belirtti.

TTNET‘in, bu cezaya itiraz etme hakkı bulunuyor.

BTK‘nın konuya ilişkin detaylı açıklamalarının olduğu rapora buradan ulaşabilirsiniz.

:: BTK’nın TTNET’e kestiği ceza için ne düşünüyorsunuz.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “BTK’dan TTNET’e Kişisel Bilgi Cezası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ÇOK IYI ETMIS INSANLARIN KİŞİSEL BİLGİLERİNİ KOL CENTRLARA VERIYOLAR HEM VATANDAŞLARI GECE GUNDÜZ RAHATSIZ EDIYOLAR HEMDE YANLIŞ TARIFELER YAPIYOLAR ..CEZA AZ BILE OLMUŞ. TELOKOM BU GUNLER ŞIMARMIŞTI.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  az bile kesmisler cezayı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar merak etmeyin bu cezanın faturası bizden cıkartırlar

 4. honline dedi ki:

  Bu cezanın bedeli yine vatandaşa yansıyacak aslında ceza bize indirim olarak gelmeli o zaman ceza olur örnek abone başı 1 TL x 12 ay

 5. SDN Okuru dedi ki:

  son 3 haftadır bende böyleyim yok d smat verelim yok doping li yapalım höle yapalım böyle yapalım diyorlar yok diyorum kapatıyorum 2 saat sonra bi başkası ya kardeşim siz aradınız istemiyorum dedim diyorum tamam diyor not aldım diyor 3 saat sonra bi başkası yav diyorum istemiyorum söyledim size diyorum not aldılar görmüyormusunuz görükmüyor diyorlar alakası yok sayıyor sayır tama iyi güzel diyorum bir giriyorum lafa sen bunu bunu yapabilicekmisin sen bana tam 8mb kullandırabilecekmisin diyorum bu alt yapın var mı bana bunu sağlayabiliyon mu diyorum tık yok kardeşim aramayın beni diyorum istemesemde TTnet abonesiyim ama alt yapı zaten adamların adamlar istediği gibi at koştururken bana mı dört dörtlük hizmeti sen mi sağlıcan diyorum em küm ses yok kazıgı yesekte yapacak bişi yok en sonunda ttnet aradı siz bizdesiniz size şöyle bi imkan verelim dediler verin arkadaş dedim kabul ettim şimdilik arayan soran yok artık

 6. Jojoba dedi ki:

  az bile telekoma, sadece adsl için telefon hattını zorla bağlattığı kullanıcılarından büyük ah alıyor hali hazırda.

 7. SwateR dedi ki:

  2010 yılı net satış tutarının %0,2‘si (4.975.336 TL)

  Şu kâra bak be. Bu tutar birde %0.2′ si. Hey yavrum hey. Dönen paraya bak Bu ceza adamlara TIN gelir….

 8. Elbruz46 dedi ki:

  Ben forumda konu açmıştım… http://forum.shiftdelete.net/konu-di…-olabilir.html

  Biliyordum uleyn
  ceza az ama başlangıç için iyi…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ya kardeşim adamlara %0,2’si (4.975.336 TL) bu cezayı verirsen bu adamlar gene yapacagını yapar ver bu adamlara 0 cezai işlem cebinden kazandıgının 3-4 mıslı bi para çıksın bak bakalım birdaha yapabılıyor mu?bu verdikleri cezalar adamlar gider gösteriyor verği ödemiyor değişen ne varki

 10. 7.42 dedi ki:

  Yerinde bir karar ama ceza çok az. Sürekli ttnetten aldıkları bilgi ile telefonumu arıyorlar. Yok sigara bıraktırma, yok bilmem ne. Her gün uğraşmaktan bıktım.

 11. antiateist dedi ki:

  ”Firmaya, ihlalin gerçekleştiği yıldan bir önceki yıl olan 2010 yılı net satış tutarının %0,2‘si (4.975.336 TL) oranında idari para cezası uygulanacağını ***** />

  aman ne ceza ,ne *****

 12. SDN Okuru dedi ki:

  süpersin tt net kendi aboneni kendin başkasına pazarlıyorsun senin sayende şu anda yani benim bilgileri verdiğin sayede şu anda türkcell süper online deyim ve hattı da kendi üstüme yaptım internet hattımı çok da memnunum hatta

 13. SDN Okuru dedi ki:

  11.01.2012 23:33 SDN okuru ilk önce bir kullanıcı adı almak lazım 😀 Bilgilerinizin dağıtıldığı TTNET tarafından biliniyor. Yani abone kaydı TTNET bilgisi dahilinde yapılan bir olay. Fakat bayilikler işin cılkını çıkarıp herkese ellerinde ki programı verip daha fazla abone almaya çalıştıklarından bir kişiyi bir günde 10 farklı kişi arayabiliyor. Belki başka servis sağlayıcılardan aradıklarını söyleyenler oluyor ama mantık ve işleyiş aynı. Bir ara bende parasız kaldığım dönemde çalıştım. Ama maalesef 5 kuruş kazanamadım. 😀 Artık insanlar monotona bağlamış ne kadar aranıyorlarsa düşünün. Siz cümleye başladığınız anda sinirlenip suratınıza kapatanlar oluyor. Denetim olmadığı için veli efendisi olan at koşturuyor. Bu aslında çok önemli bir güvenlik zaafiyeti oluşturuyor. Şöyle ki. Mesela sizi aradılar ve sizde aboneliği kabul ettiniz. Sizin adınıza bir kargo çıkıyor ve sizin adresinize sözleşme gönderiliyor. Siz bu sözleşmeyi doldurarak karşı tarafa gönderiyorsunuz. Sonrasında aboneliğiniz başlamış oluyor. Bu işle uğraşan ama niyeti kötü olan birisi formda kayıtlı olan bilgileri kendi lehine kullanabilir. TC kimliğiniz ile suça karışabilir. Tam bilmiyorum forum geldikten sonra adsl servis sağlayıcıya mı gidiyor yoksa aracı firmaya ulaşıp oradan mı işleme konuluyor bilgim yok. Ama haberi olmayan birisi sahte olarak düzenlenmiş bir forma imza da atabilir. Aslında BTK nın mesafeli sözleşme için de bir düzenleme getirmesi şart.

 14. tahir40 dedi ki:

  Her yıl başka alternatifi olmayan halktan milyarlar toplayan firma için bu ceza ne ki…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  “11.01.2012 22:58” teki SDN Okuru bilgilendirme için çok teşekkürler.

  Bu gibi şeyler malesef bize devamlı oluyor. En sonunda Türk Telekoma öyle bir laf giydirdim ki bir daha Türk Telekom veya iş ortaklarından telefon gelmedi. Numaraları dahi “444 1 444” yada alan kodlu olarak aynı numara oluyor.

  Yakında TTNet içinde öyle bir şey yapmayı düşünüyorum. Ama bu sefer daha da haklarımı kullanacağım! Tüketici hakları, BTK falan filan iyice girişeceğim. Ama önce arama kaydı tutuyorum. Hangi gün ve saatte hangi şirket aramış not edip hepsini bir bir bildireceğim.

  Bunlar laftan değil ancak eşşeğin anladığı dilden anlıyorlar! Kendi paramızla satın aldığımız hizmeti hem bize kazık fiyatlarla satıyorlar hem de daha fazla nasıl kazıklarız diye de yöntem arıyorlar.

  Oda birşey değil Telekom yada TTnet ve işortakları değil başka rakip firmalara dahi abonenin adını ve bilgileri dağıtılmış durumda! Bu ne biçim sorumsuzluk abidesi bir olaydır ki BTK yok kardeşim bu bilgileri 3. şahıslarla paylaşamazsınız, bu yasak, yasal değil diyemiyor.

  Af edersiniz telefon sapıklarını dahi geçtiler! Zira telefon sapığı bile küfürü yiyince bir daha aramıyor, ama bunlara insan muamelesi yaptığımız halde resme taciz edercesine insanları rahatsız edebiliyorlar. Ne cesarettir ki bu!

 16. dirent dedi ki:

  Çok doğru bir tespit olmuş. Umarım cezası da yeterli olmuştur.

 17. cengaver51 dedi ki:

  beter olsun milletttin ahını aldı

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bişiy diil de bizden çıkartmaya çalışcaklar cezanın parasını,o kötü olcak 🙂

 19. ahky dedi ki:

  İşini yapan kurum olsa daha çok cezalar kesilirde dur bakalım.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Olayı anlamayan arkadaşlar olabilir özet geçeyim. Şimdi TTNET telekom bayilerine özel bir program veriyor. Bu program pc ye kurularak telefon numaraları giriliyor sisteme ve kişinini adı soyadı ve kullandığı internet tarifesi, internet geçmişi görülüyor. Eğer kullanıcı adsl hattını iptal ettirmiş yada sözleşmesi sona ermişse programı kullanan bayii kişiyi sanki TTNET müşteri hizmetlerinden arıyormuş gibi adsl paketi satmaya çalışıyor. Eğer satarsa TTNET bayiye kişi başı dolgun bir ücret ödüyor. Özellikle forum sitelerinde rastlayabilirsiniz. Telekom bayileri sağdan soldan eleman toplayıp bu programları kurdurarak abone toplamaya çalışıyor. Karşılığında şahsa her abone yaptığı kişi başı 15-20 TL gibi ücret ödüyor. Bu sistemi her telekom işi ile uğraşan TTNET bayiliğini almış kişiler kullanabildiğinden ve ellerinde telefon listeleri olduğundan bir abone birden fazla aranılıp abone yapılmaya çalışılıyor. Misal ben bu işte çalışıyorum ben aradım başka birisi aynı telefonun internet geçmişine baktı ve adsl aboneliği bitmişse oda aradı. Özellikle abonelik istemeyen kullanıcılar bu durumdan çok muzdarip olmuşlar ve alıştıklarından dolayı da daha kampanyamız var sözcüğünü duyduğunda arayan kişinin suratına telefonu kapatır olmuşlar. Nereden mi biliyorum. Kuşlar söyledi 😀 Bence çok yerinde ve yapılması gereken bir cezaydı. İnşallah do not call sistemi Türkiye yede gelir.

 21. hayalci dedi ki:

  Vah vah çok üzüldüm

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Cok dogru bir karar cunku herkesin elinde herkesin numarasi gece gunduz abone avciligi yapiyorlar.. Bize gecin soyle giydirelim sizi 🙂 gibi.. Adamlara soruyorsunuz siz kimsiniz nerden aldiniz numaramizi ttnetten tabi.. Herkesin bilgileri ortada boyle lackalik olmaz yaa..

" BTK’dan TTNET’e Kişisel Bilgi Cezası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK’dan TTNET’e Kişisel Bilgi Cezası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK’dan TTNET’e Kişisel Bilgi Cezası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "