Okunma

BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım!


18 Ocak 2017 Çarşamba 21:00
BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım!

Dijital dönüşüm için yerli yatırım gücünü harekete geçirecek önemli adımlar atıldı. 4.5G yatırımlarında tedarik zincirine katılabilecek, Türkiye’de üretim yapan KOBİ’lerle etkin iletişim kurmak ve işbirliği yapmak üzere seferberlik başlatıldı.

4.5G yerli yatırımlarını KOBİ’ler ile artırmak isteyen Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle hayata geçirdiği KOBİ seferberliği ile geniş bir ekosistem oluşturulması hedefleniyor.

BTK Başkanı ile KOBİ seferberliğini konuştuk

Vodafone’un ile ortak olarak hazırlanan yerli KOBİ ekosistemine katılmak için üç temel kriteri karşılamak gerekiyor.

İlk şart KOBİ olmak.

İkinci etapta, işletmecilerin 4.5G Yetki Belgelerinde yer alan yükümlülükler nedeniyle firmalardan ürün/sistem geliştirdiğini göstermeleri bekleniyor.

Son olarak, Ticaret Sicil Gazetesi’nde işletmeye ilişkin “Amaç ve Konu” bölümünde ürün/sistem geliştirmek amacıyla kurulduğunu ifade eden bir ibare olması talep ediliyor.

İsterseniz sözü uzatmadan sizleri BTK Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile yaptığımız keyifli sohbet ile baş başa bırakalım.

Stratejik açıdan çok önemli!

Yazılımın Amerika, donanımın Çin üzerinden tedarik edilmesi, Türkiye’nin geleceği ve stratejik konumu açısından da mutlaka erkenden ele alınması gereken bir durum. 

İhtiyaç duyulan teknolojilerin yerli şirketler ve mühendisler tarafından geliştiriliyor olması, tam bağımsız ve güçlü bir Türkiye için de olmazsa olmazlar arasında. 

BTK’nın zorunlu hale getirdiği yerli üretimin Vodafone tarafından başlatılan bu girişimle hızlandırılması, diğer operatörlere de örnek olacak gibi görünüyor. 

:: Vodafone ve BTK’nın KOBİ atılımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli ve Vodafone 🙂 ingilizler orta asyadan kardeşlerimiz çünki Çanakkalede Moğollar saldırdı bize 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hakki bey akk yi niye sormadiniz operatorlerin hazirliklari varmi 1 mayis icin bunu sorabilirdiniz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı bey niçin tişörtün üzerine sütyen takıyorsunuz?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba BTK başkanı Hakkı Alkan'ın üstündeki t-shirt için ne düşündü? Bence esas soru bu olmalı :)))))))))))))))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  AKK ??

 6. SDN Okuru dedi ki:

  daha kibar bir mikrofon yok mu ? yaka mikrofonu falan. o ne öyle fırıncı küreği gibi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  telekom şirketlerinin hangisinin yüzde kaçı yerli ki? buradan başlasak olaya

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2023de yerli uzay gemimiz yapıldığında bu habere bile olumsuz yorum yapanları toplayıp gönderelim orada kalsınlar… Hahaytt çatlayıp patlayın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  güzel haber olmuş.Hakkı Bey. tşklr

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kobilerin akklerini kaldırında samimiyetinizi görelim canım. Şimdi yorumlara kobilerin çektiklerini bilmeyen ama yıkama yağlama ekibinden olan "görör döydöm yööö şömdö vötön höyönlörö gölörrrr" ciler gelir.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı yalanları 4.5G ihalesindede duymuştuk ama altyapıları hep Çinli Huawei yaptı.Yalan dolandan gurur duyanları da anlamak mümkün değil… Yanlış bişey görüpde bunu söyleyeni vatan haini terorist ilan etmekte yeni moda heralde… Tam bir 3. sınıf insan kafası. Allah C.C. akıl fikir versin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Gururlandım. Helal olaun… Şimdi yorumlara vatanını sevmeyen kitle gelcek hemen çıkmalıyım olamazz

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji ile alakalı hayallerinden dolayı insanlara yurt dışına kapak atmayı tavsiye eden insan sen yurt dışına kapağı attınmı.Eğer attıysan kapağı attığın ülkeyi yöneten zengin zorbalar senide senden öncekiler gibi harcayacaktır.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone varsa ben yokum

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Chp trolleri devrede acımaz korkmayın!

 16. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bir işe yaramaz bir kurum ttnet uşağı btk çalışanların aldığı maaşa yazık

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kime, neye hizmet ettiğini bilmediğim gereksiz bir kurum. Hala sınırsız adı altında kotalı reklam yaparak insanlarla dalga geçen ttnet'i koruyan tekelleşmesine gözyuman halkı mağdur eden bir kurum. Sözleşmem biter bitmez interneti ve 1 yıldır hiç kullanmadığım sabit hattı iptal edicem. her ay kullanmadığım halde 30 tl ödemek zorunda kalıyorum.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  O badem bıyıklıya bir sor bakalım hiç hayatında bilgisayar görmüş mü

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı abi Allah senden razı olsun. Seni çok seviyorum. Güzel haber olmuş ülkemizle gurur duyuyorum. Şimdi bu haberin altına hükümet yanlısı falan. Cumhurbaşkanına laf atan olacaktır. Çünkü başka bildikleri bişey yoktur. Kesinlikle bu olay siyasi değil. Bir insan ülkemizin gelişmesini istemezse muhalefet olursa o insandan bir cacık olmaz benim için teröristen farkı yok. Rehber Kuran hedef turan

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Kerimcan Durmaz tişörtü giymiş… Bacımsın bundan sonra 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji ile alakalı hayalleri olanlara naçizane tavsiyem Naapın edin yurtdışına kapağı atın dostlarım bu ülkeyi yöneten boyle zengin zorbalar sizi de sizden öncekiler gibi harcayacaklar.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Akk nolacak akk; yerliyi senelerdir duyuyoruz; akk kalksın yerliyi biz üretiriz

 23. SDN Okuru dedi ki:

  yakarsa dünyayı garipler yakar

" BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "