Okunma

BTK’nın Telefon Numarası Değişti


09 Temmuz 2013 Salı 10:46
BTK’nın Telefon Numarası Değişti

Şimdiye kadar 444 9 777 ve 0 312 232 23 23 telefon numaralarıyla hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezinin yeniden yapılandırılarak genişletilmesi çalışmaları kapsamında numaralarının da değiştirilmesine ihtiyaç duyuldu.

Çağrı merkezi şeklinde çalışan ve 7 gün 24 saat hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezi, 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 0 312 294 94 94 telefon numarasıyla hizmet vermeye başladı.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine başvurmaları gerekiyor.

Ayrıca Bilgi ve İhbar Merkezi’ne kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de başvuru yapılabiliyor.

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi 7 gün 24 saat kesintisiz çalıştığı için mesai saatleri dışında da aranarak hizmet alınabiliyor.

Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşlar sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırıyor. Ancak sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılması yeterli değil. Çünkü böyle bir durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişi başka bir sim kart takarak telefonu kullanabilir.

Bu telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişiler de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabiliyor. Ayrıca, bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgileri esas alınıyor.

Bu nedenle cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerekiyor.

:: BTK’nın Telefon Numarası Değişti.

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “BTK’nın Telefon Numarası Değişti”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Teldizin – Bilgilendirme için teşşekkür ederiz.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Yurt dışından getirdiğim telefonumun 2 hattı var. Harç parası 119.50 TL yi yatırdım. e.şifre ile telefonumu kaydetme bölümüne girdiğimde, varsa telefonunuzun 2 veya 3 hattını da yazın diyor. Formda fakat ben 2. numarayı yazınca kabul etmiyor. ‘2. hattımı da nasıl kaydedip, kullanabilirim. Bilgi vermenizi önemle rica ediyorum.

" BTK’nın Telefon Numarası Değişti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK’nın Telefon Numarası Değişti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK’nın Telefon Numarası Değişti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "