Okunma

Bu Eklenti Heartbleed’den Koruyor


14 Nisan 2014 Pazartesi 05:00
Bu Eklenti Heartbleed’den Koruyor

Son yıllarda (şimdilik farkına varabildiğimiz) en büyük kapsamlı güvenlik açıklarından biri olan Heartbleed, web sitelerinin kullandığı OpenSSL aracında siber saldırılara savunmasız nitelikte birkaç baytlık koddan oluşuyor. Büyük sosyal ağları ve web servislerini etkileyen açık ile ilgili Facebook‘tan Google’a ve Dropbox’a kadar pek çok internet devi önlemini aldı.

Peki ya daha az güncellenen siteler? Hangi web sayfasının açıktan etkilendiğini nereden bileceksiniz? Chrome kullanıcıları bu konuda biraz daha avantajlı. Filippo Valsorda‘nın Heartbleed web aracını kullanan Chromebleed adlı ücretsiz uzantı, ziyaret ettiğiniz sayfaların Heartbleed’den etkilenip gerekli yamaları yükleyip yüklemediğini kontrol ediyor.

Ziyaret ettiğiniz web sayfası herhangi bir sebeple Heartbleed açığını kapatmamışsa, Chromebleed bir uyarı görüntüleyerek sitede kişisel bilgilerinizi paylaşmadan önce iki kere düşünmenizi sağlıyor. Uzantıyı Chrome Web Mağazası üzerinden buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

:: Heartbleed sonrası parolalarınızı değiştirdiniz mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bu Eklenti Heartbleed’den Koruyor”

  1. surmelim37 dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler.

" Bu Eklenti Heartbleed’den Koruyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Eklenti Heartbleed’den Koruyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Eklenti Heartbleed’den Koruyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "