Bu Firmalar Bize Uzaydan İnternet Satacak!


19 Haziran 2015 Cuma 20:00
Bu Firmalar Bize Uzaydan İnternet Satacak!

Dünyada herkese geniş bant internet sağlama amaçlı yeni bir yarış başladı. Avrupa’nın Airbus Group adlı oluşumu, Paris Havacılık Show’unda, OneWeb için 900 internet uydusu üreteceklerini duyurdular. Eskiden ortaya çıkan ancak bu günlerde Virgin Galactic tarafından yeniden ateşlenen bu yarış; 2018’e kadar bütün Dünya’yı internet sinyalleri ile kapsamayı hedefliyor.

Paris’deki bu duyuru, günümüzün Tony Stark’ı olarak adlandırılan Elon Musk’ın SpaceX roket firması ile FCC’nin birlikte hazırladıkları, deneme amaçlı 2016 da iki adet “MicroSat” internet uydusunun fırlatılması ile ilgili planın dosyalanmasının hemen ardından gerçekleşti. Bu iki adet deneme uydusu, 4000 adetlik geniş bant uydu filosunun ilk adımı olarak planlandı.

15-06/19/satellite-telecommunications07-640x480.jpg

Eski iletişim uydularına baktığımızda 5-6 ton veya daha fazla ağırlıktalar ve 35.400km gibi yüksekliklerde bulunuyorlar. Dünya’dan bu kadar uzak olunca, bağlantıların gecikme süreleri çok uzuyor, internet sayfalarını yüklemek aralıklı yavaşlamalar ile gerçekleşiyor ve böyle gelişmiş bir teknoloji, fiber internetle karşılaştırıldığında oldukça kötü kalıyor.

Bir sonraki uzay devrimi, küçük uydular

Uzay firmaları da Dünya’ya daha yakın ve küçük uydularla bu gecikme ve yavaşlama sorunlarının önüne geçmek istiyorlar. Ancak bu yarışta sadece buradaki adı geçen firmalar yok. Örneğin Google ve Fidelity firmaları birlikte SpaceX firmasına 1 milyar $ yardımda bulundular. Ayrıca Microsoft kurucularından Paul Allen da SpaceX firmasına para yatıranlardan.

:: Sizce bu yarış gerçekten bir sonraki uzay devrimi olabilir mi?
yazarSinan Sarıhan

Marmara Üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyan Sinan, teknolojinin tüm alanlarına ve bilime özel bir ilgi duyuyor ve dünyayı iyi yönde değiştirebilmenin teknoloji vasıtasıyla mümkün olacağını düşünüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Bu Firmalar Bize Uzaydan İnternet Satacak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu yıllar once motorola telefon haberlerlesmesı ıcın dusundu lakın cep telefonu /GSM teknolojısı cıkınca adamlar battı, umarım basarırlar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bütün verilerimizi okuyabilirler , bunu ttnet de yapabilir sıkıntıya girmeyin. Tek sorun adam akıllı kaliteli %100 Türk firması olmaması..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bu yabancı firmalar çok iyi olur ülkemizde. Yoksa bu gidişle büyük bir kısmının yabancılara satılan t.telekom sonsuza kadar kullanacak bizi. T.telekom da kime satıldıysa böyle arkadaş nasıl geçiyorlar ırzımıza…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  internet ietişiminin ellerinde olması çok tehikeli olur.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  güzel

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Havada bulut, interneti unut 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Inþallah baþarýlý olurlar da AK Kotalý, her isteyenin canýnýn istediðinde internetin fiþini çekebildiði, canýný sýkan bir haber çýktýðýnda youtube twitter ne varsa kapatabildiði, bulut/4G gibi teknolojilerden yoksun kaldýðýmýz, ADSL nin 1 firmanýn tekeline býrakýldýðý ortam son bulur…

" Bu Firmalar Bize Uzaydan İnternet Satacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Firmalar Bize Uzaydan İnternet Satacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Firmalar Bize Uzaydan İnternet Satacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar