Okunma

Bu iPhone Kuyruğu Başka


03 Şubat 2012 Cuma 16:00
Bu iPhone Kuyruğu Başka

Apple ve birçok diğer önemli firmanın en büyük tedarikçileri arasında yer alan Çinli Foxconn firması, daha önce birçok kez gündeme gelmişti. Birçok çalışanının intihar etmesiyle geçtiğimiz yıllarda gündemden düşmeyen firma, büyük tepki toplamıştı.

Apple kullanıcılarının iPhone 5’in etiğe uygun koşullarda üretilmiş cihazlar kullanmak istediğini açıklaması ve topladıkları imza etkili oldu mu bilemiyoruz ancak görünen o ki Çinli’ler işsiz kalmaktansa Foxconn’da çalışmayı yeğliyor.

Foxconn’un Zhengzhou kentindeki en büyük fabrikalarından birisi olan binasına binlerce Çinli iş başvurusu için akın etti. Foxconn’un CEO’su iPhone üretimini hızlandırmak için yakın zamanda 100.000 yeni çalışan alacağını duyurmuştu. Görünen o ki başvuranların büyük bir kısmı yeni işlerine yakın zamanda başlayabilecek.

Yeni çalışanlar işe 261 dolar maaşla başlayacak. İşyerinin kendisinden memnun kalması durumunda ise bu maaş 379 dolara kadar çıkabilecek.

Çalışanlarını ağır koşullar altında çalışmakla defalarca suçlanan ve hatta Apple’ın fabrikalarını denetlemek üzere bir heyet oluşturup gönderdiği Foxconn’un bu yeni işe alımlar sonrasında imajını düzelteceği mi yoksa daha da kötü bir imaj çizeceği mi merak konusu.

:: Çinli çalışanların çalışma koşullarını etiğe uygun buluyor musunuz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Bu iPhone Kuyruğu Başka”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Su an calismis oldugum fabrikanin cinde bir -fabrikasi daha bulunmata. Egitim icin gelen makina muhendisinin aylik maasi net 150€ civarinda diye duydum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çin piyasasına göre muazzam rakam (379 dolar bizim asgari ücrete tekabül ***** iphone’u çalışanlarına çok daha ucuza dağıtacağı için koşturan çinliler de vardır bence 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Foxcon firması çinli değil
  tayvan menşeli bir firma
  fabrikası çinde

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu gezegen gördüğüm yaşaması en zor yer…

 5. -Beneficence- dedi ki:

  Çinde dolar ne kadar acaba…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çinde 379 doların iyi para olacağını düşünüyorum, ne de olsa üretken bir millet ona göre fiyatlar ucuzdur, ama işsizlik oranı göz önünde bulundurulduğunda durum farklı olabilir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Muhtemelen o rakamlar brüttür işçinin eline geçen rakamlar değ***** son zamanlarda yaptığı zamları göze alırsak ve foxconnun çindeki merdiven altı firmalardan çok daha fazla para verdiğini hesaba katarsak çindeki genel şartlar pekte iyi dğildir.

 8. rtsbora dedi ki:

  379 $ = 680 lira yapıyor. bizdeki asgari ücrete yakın. ya çindeki çalışma şartları çok abartılyor ya da türkiye’deki şartlar çok kötü.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  aylık maaşları mı bu kadar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  261 dolar tam bir insanlık suçu

" Bu iPhone Kuyruğu Başka konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu iPhone Kuyruğu Başka ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu iPhone Kuyruğu Başka ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "