Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor!


15 Ekim 2020 Perşembe 17:30
Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor!

Truepic’in prototip aşamasındaki mobil uygulaması, bir akıllı telefonun kamerasını sahte görüntülerin tespiti için kullanmayı sağlıyor. Konu hakkında Qualcomm ile birlikte çalışan şirket oldukça iddialı görünüyor. İşte sahte haberleri tespit edebilen kamera uygulaması:

Sahte haberleri tespit edebilen kamera uygulaması dikkat çekiyor!

Günümüzde sosyal medyanın geldiği noktaya baktığımızda, sahte haberlerin yayılma hızı oldukça yüksek. Konu hakkında araştırma yapma gereği duymayan milyonlarca insan, İnternet ortamında yayılan fotoğraflara, videolara inanıyor ve bunun yayılmasını daha kolay hale getiriyor. Konu hakkında ülkemizde çalışmalar yapılıyor olsa da dünya çapında önemli bir çalışmaya imza atıldı.

Wired’in paylaştığı haberde, sahte haberleri tespit edebilen kamera uygulaması, San Diego merkezli bir girişimin çalışmasıyla önemli noktaya geldi. Teknolojiye ilgisi olanların yakından bildiği isimlerden birisi olan Qualcomm ile birlikte çalışan Truepic, söz konusu mobil kamera uygulaması sayesinde görüntülerin detaylı bilgisine ulaşabiliyor.

sahte haberleri-tespit-edebilen-kamera-uygulamasi-00

Herhangi bir ağda paylaşılan bir görüntünün sahte olup olmadığının tespit edilmesi için geliştirilen uygulama, zaman ve konum gibi bilgileri karşılaştırıyor. Söz konusu girişim, Twitter, Adobe ve New York Times’ı içeren Content Authenticity Initiative adlı bir grup tarafından geliştirilen bir dijital görüntü standardını desteklemek için tasarlandığı aktarılıyor.

Temelde bu sistem sayesinde paylaşılan görüntüler ve videolar, ilk olarak nerede paylaşıldı, öncesi ve sonrası var mı gibi bilgileri kodluyor ve işaretliyor. Yalan haber teyit organlarının benzer mekanizmaları kullandığı göz önüne alındığında ise uygulamanın  geliştirilmesi daha büyük bir önem arz ediyor.

Adobe Photoshop’a destek sağlayacağını da aktardı. İlk etapta NYT( New York Times) foto muhabirlerinin ve editörlerin söz konusu teknolojiyi nasıl kullanabileceklerinin test edilmesi planlanıyor. Truepic ve Qualcomm‘un projesi, planın donanıma nasıl entegre edilebileceğini gösteren ilk proje olarak karşımıza çıkıyor. İlk hamlelerin ise Samsung tarafında yapılacak iş birliği ile gelmesi planlanıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu kamera uygulaması sahte haberleri tespit ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)