Bu Öğrenciler Ülkemizin Gururu


07 Mayıs 2010 Cuma 09:30
Bu Öğrenciler Ülkemizin Gururu

Intel’in Amerika Birleşik Devletleri‘nde düzenlediği geleneksel Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı‘nda (ISEF) bu yıl Türkiye’yi temsil edecek proje ve ekipler açıklandı. Bu yıl 60.’si düzenlenen ISEF’te Türkiye 3’ü Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 3’ü de INEPO tarafından seçilen toplam 6 proje ile temsil edilecek.

Türkiye’nin genç dahileri, 9-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında ABD’nin California eyaletinde San Jose kentinde düzenlenecek fuarda, dünyanın dört bir yanından gelen akranları ile buluşacak, birbirinden ilginç ve işlevsel projeleriyle Türkiye‘ye ödül getirmek için mücadele edecek.

Dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması olan ISEF her yıl, 50‘den fazla ülkeden 1.500′ün üzerinde öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler fikirlerini paylaşmak, son teknolojilere dayanan projelerini sergilemek ve 4 milyon dolarlık burs ve ödüllere sahip olmak için bir araya geliyor.

İşte o projeler

Ankara Fen Lisesi

Bayram Safa Çiçek yarışmaya Matematik dalında katılıyor. Bayram Safa Çiçek, cebirsel yollardan çözümü uzun ve zor olan soruların Barizantrik Koordinatlar’la kolay yollardan çözülebileceği gerçeğinden hareketle gerçekleştirdiği çalışma ile Barizantrik Koordinatlar yardımıyla bilinen teoremlerin yeni ve kolay ispatlarını yaptı ve üçgen geometrisinde bilinmeyen yeni özellikler elde etti.

Yine Ankara Fen Lisesi öğrencisi Bilge Zeren Aksu da ISEF‘te Biyoloji dalındaki projesiyle mücadele edecek. Günümüzde kullanılan sterilizasyon metod ve materyallerinin avantajlarının yanında dezavantajları da bulunduğu gerçeğinden yola çıkan Aksu, mevcut sterilizasyon yöntemlerinin dezavantajlarını giderecek alternatif bir yöntem önermek amacıyla oksijenin soğuk plazma ortamında mikroorganizmalar üzerindeki etkileri ile bunlara ait parametreleri araştırdı.

Edirne K.T.S.O Bilişim Anadolu Lisesi

Emel Ezerce ve Esen Duhan‘ın ISEF‘te biyoloji dalında yarışacak olan projesi de çağımızın en önemli sağlık sorunlarından baş ağrısı ve migrene çare olacak bir proje.

Öğrenciler çok şiddetli geçen bir migreni ilaç kullanmadan 30 dakikalık bir süre içinde yüzde 99 başarı oranı ile tedavi edip ağrıyı geçiren ve hiçbir yan etkisi olmayan Siber arı feromon maskesi geliştirdi.

İzmir Nevvar Salih İşgören Meslek Lisesi

Aytekin Güçlü ve Tuğberk Vural, serada yetiştirilen bitkilerin büyümeleri için ihtiyaç duydukları tüm gereksinimleri insansız olarak tam otomatik sağlayarak bitkinin daha kısa sürede, daha verimli ve sağlıklı bir şekilde GDO, tarım ilaçları ve hormonlara gerek kalmadan daha az enerji harcayarak yetiştirilmesini sağlayan bir sistem tasarladı.

Ankara MEV Özel Ankara Fen Lisesi

Efe Gülerci ve Ekrem Gündoğdu, bağımlılık yapan maddelerden kokainin vücut sıvılarından tayin edilmesini sağlamak amacıyla kuartz kristal mikroterazi temelli nano sensörler hazırladılar.

İzmir Özel Fatih Fen Lisesi

İdil Özdamar çevreci maddelerle yeni nesil güneş pillerinde kullanılmak üzere uygun kompozisyonların sentezlenmesi ve bu kompozisyonların elektriksel özellikleri değerlendirilerek güneş pillerinde (panellerinde) kullanılma potansiyelinin belirlenmesi amacıyla bir proje gerçekleştirdi.

Çalışmada çevre dostu düşük toksik etkili ve yüksek verimli güneş pilleri elde etmek için CuInSe2, CuGaSe2, Cu(InGa)Se2 yarıiletken nanokristaller sentezlendi, bu maddelerin elektriksel özellikleri ve test sonuçları incelendi.

Sonuçlar karşılaştırıldığında güneş pillerinde materyal olarak kullanılması en uygun olan maddenin CuInSe2 olduğu belirlendi, bu maddenin yeni nesil güneş pillerinde umut vaat ettiği kanıtlandı.

Türkiye geçtiğimiz yıllarda da ISEF‘ten ödüllerle döndü. Son olarak 2009 yılında yarışan beş Türk ekibinden ikisi, Takım Projeleri Büyük Ödülü ve Özel Ödül olmak üzere iki farklı ödüle layık görülmüştü.

:: Türk öğrencilerimiz sizce bu yarışmadan ödül kazanıp dönecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bu Öğrenciler Ülkemizin Gururu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Öğrenciler Ülkemizin Gururu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Öğrenciler Ülkemizin Gururu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!