Bu Silahlar Artık Bilimkurgu Değil!


30 Ağustos 2010 Pazartesi 12:30
Bu Silahlar Artık Bilimkurgu Değil!

Savaşlar insanlığın ilk çağlarından bu yana ufak barış dönemleri dışında devam ediyor. Dünya tarihine baktığımız zaman bu kısa sürelik ömrümüzün büyük bölümünün savaşlar üzerine kurulu olduğunu görüyoruz. (Dünyanın En Muhteşem Saldırı Helikopterleri!)

Günümüzde çoğu insan barışçıl bir dünya hayal etse de, savaş insanoğlunun içerisine fazlasıyla işlemiş durumda.

Geleceğin savaşları toplu katliam için davetiye çıkartacak silahların kullanıma neden olacak

Ülkeler neredeyse bütçelerinin yüzde 60‘ına yakın kısmını ordularına ve silah geliştirme projelerine ayırıyor. Durum böyle olunca, en hızlı gelişen teknoloji kolu hep silahlar oluyor. Bir dönem sadece filmlerden izlediğimiz bilim kurgu ürünü silahlar bu hızlı gelişim sayesinde çok yakında gerçek olacak.

Star Wars gibi filmlerde gördüğümüz lazer silahları, kendi kendine hareket eden araçlar ve elektronik bombalar yakın gelecekte savaş alanlarındaki yerlerini alacak. Sizin için bazıları hâlâ geliştirme aşamasında olan bu ilginç savaş teknolojilerini bir araya getirdik…

Pilotsuz Uçak

Modern savaşlar artık toprağın üzerinde olmuyor. Savaş alanları gökyüzünün enginliğine taşındı. İnsan yapımı metal kartallar ve onların yetenekli pilotları ülkelerinin zafere ulaştırmak için gök kubbede ellerinden geleni yapıyorlar.

Birinci Dünya Savaşı‘yla savaş tarihine giren uçaklar artık yarı yarıya kendilerini kontrol edecek kadar gelişmiş donanımlara sahip.

Terminator filmlerindeki bu uçakların kendi yapay zekası bulunuyordu. Amaçları insanları avlayıp yok etmekti

Ancak gelecekte pilotlar sadece keyif için uçan insanlar haline gelecek. Geliştirilen otomatik pilot ve savaş sistemleri sayesinde uçaklar kendileri strateji üretip savaşabilecek.

Dost ve düşman kuvvetleri ayıracak bilgilere sahip olan bu insansız uçaklar insan vücudunun sınırlarını zorlayacak yükseksizliklere ve hızlara çıkabilecek.

 

Gerçek insansız savaş uçakları ise sinemadaki örneklerinden biraz daha az korkutucu bir görünüme sahip. Ancak kesinlikle öldürme konusunda onların arkasında kalmıyorlar

 

Terminator filminde örneğini gördüğümüz bu uçan robotlar savaşırken bize tek düşün ise bu çatışmaları izlemek olacak.

Gece görüşü ve lazerli arama sistemi sayesinde bu uçaklardan kaçmak pek kolay olmayacak. Amerikan ordusu 2013‘den itibaren Havva Kuvvetlerini bu araçlarla değiştirmeye başlayacak.

Lazer Silahları

Sinema severler için lazer silahları hem gerçek hem de hayal ürünü. Bu fikir o kadar fazla oyun ve dizi de kullanıldık ve seyirci onlara o kadar alıştı ki, lazer silahlarının çoğu insan için cep telefonlarından farkı kalmadı. Ancak, askeri deneyler dışında bu silahlar hâlâ gerçek değil.

Uzay Yolu’ndaki lazer silahlarını kullanmak oldukça basitti

Modern lazerler geçtiğimiz yıl yapılan tatbikatlarla birlikte tüm dünyaya tanıtıldılar. Filmlerde gördüğümüzün aksine bu lazerlerin boyutu insandan daha büyük. Kimyasal bazlı çalışan bu lazerler, yapılan tatbikatlarda büyük başarılar kazandı.

Gerçek lazer silahlarının cebimize girmesi için bir hayli yol kat etmesi gerekiyor

Yolculuk halindeki bir uçaktan ateşlenen lazer yerde bulunan ufak hedefleri başarılı şekilde vurabildi. Yine filmlerle kıyaslanınca görünmeyen gerçek lazerler ısı sayesinde dokunduğu her şeyi kesebiliyor.

Bilim kurgu versiyonlarına kıyasla bu lazerlerin savaş alanlarına girmesi için uzun bir zaman var gibi gözüküyor.

Uzay Savaş İstasyonları

Star Wars filmlerinde, uzaydan gezegenleri yok edebilecek bir teknolojiden bahsediliyordu. Uzay istasyonu olan Ölüm Yıldızı, gezegenlerin yörüngesine oturup buradan ateş edebiliyordu.

Müthiş bir hayal gücü ve gerçek dışı bir olay gibi gözükse de, birçok devlet lideri bu silahların gerçekten yapılması için yıllardır büyük kaynaklar harcıyor.

 

Star Wars filmlerindeki dev uzay istasyonu Ölüm Yıldızı

Amerika başta olmak üzere birçok ülke füzeleri uzaydan vurma kendini savunma bahanesiyle özel silahlar geliştirmeye devam ediyor.

Bu da Amerikan ordusunun tasarımını yaptığı gerçek uzaydan bombalama yapacak olan savaş istasyonu

 

Şu anda tam olgunluğa ulaşmamış bu teknolojinin konseptleri ve planları yapılmaya başlandı bile. Önümüzdeki 10 sene içerisinde ilk uzay savunma merkezinin yörüngeye yollanması planlanıyor.

Lazer silahlarını ve füzeleri kullanacak bu teknolojiyle birlikte artık savaşların anlamı da değişecek. Ülkeler savunma bahanesiyle tek tuş kullanıp bir birlerini vurabilecekler.

Hipersonik Füzeler

Strateji konusunda ilk kitaplardan birini yazan Sun Tzu‘nun dediği gibi en büyük zafer tek bir kayıp vermeden yaşanılandır.

Bu mantıkla her zaman kolu diğer ülkelerden daha uzun olan ordu savaşı en kârlı şekilde kazanır. İkinci Dünya Savaşı‘nda başlayan füzeyle saldırı yöntemi modern savaşlarda büyük bir önem kazandı.

 

Kıtalar arası bombalama operasyonları bu teknolojiyle sadece birkaç saate gerçekleştirebilecek

Ancak bir de Çin‘den Amerika‘ya füzeli saldırı yapıldığını düşünün.

Bu kadar büyük mesafelerde saldırı yapmanın yöntemi ise hipersonik uçaklarda gizli. Uydu yollama mantığıyla çalışacak olan bu uçaklar atmosferin ilk tabakalarında yolculuk yapıp uzun mesafeleri hızlı şekilde kat edebilecekler.

Sesle Savaşma

Savaşlarda hiç kayıp vermeden zafer kazanmak ilkedir. Ancak ilk çağlardan beri geliştirilen savaş aletleri iki tarafında ciddi kayıplar vermesini sağlıyordu.

Hulk filminde kullanılan sonik tankların bir örneği

Amerikan Ordusu tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde özellikle toplumsal olayları can kaybı yaşanmadan durdurmak mümkün olacak.

İnsan vücudunun rahatsız olacağı ve acı çekeceği bir frekansta sonik dalga yayan özel savaş aletleri sayesinde çatışmalar tek kurşun atılmadan sonlanacak.

Bu da savaş alanlarına çıkmaya hazırlanan sonik tankın resmi

Bu sonik silahın karşısında acı çeken insanlar olay yerinden hemen kaçıp uzaklaşma isteği duyuyor. A 2 antene sahip olan bu cihaz 95 gigahertzlik sonik dalgalar çıkartabiliyor.

Elektrikli Silahlar

Polis ve asker gibi kolluk kuvvetleri halkla karşı karşıya geldikleri zaman mutlaka istenmeyecek durumlar yaşanır. Halkı korumakla görevli olan bu kuvvetler eğitimleri gereği, karşılarındaki halkı etkisiz hale getirmeye çalışır.

Ancak bu yaşanan tatsız durumlar yaralanmalar ve kötü olaylarla sonuçlanır. Elektrikli silahlar ise bu yaralanmalara son verecek.

Polisler bu gelişmil elektrikli silahlar sayesinde vatandaşları yaralamadan etkisiz hale getirebilecek

Polislere silaha alternatif olarak dağıtılması düşünülen bu aygıtlar kişilerin kaslarını kontrol etmesini engelleyecek derecede elektrik çıkartabiliyor. Amerika’nın bazı eyaletlerinde kullanılan sistem ilerleyen yıllarda daha kullanışlı ve gelişmiş bir hale geldi.

 

:: Bu silahların etkin olarak kullanılmasıyla birlkte sizce savaş stratejileri ve yöntemleri ciddi bir değişiklik gösterecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bu Silahlar Artık Bilimkurgu Değil!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Harita bazlı düşünmüşler 🙂 Dünyanın yuvarlak olduğunun hala farkında değiller.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Cinden Amerikaya?
  Bu iki ulke o kadar da birbirinden uzak deil ki ))

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Halen Dicle üniversitesinde görev yapan Prof. Şemsettin Osmanoglu hocam hatırladıgım kadarıyla yıl 2003 amerikanın böyle bir çalışmayı sonuçlandırdıgını ve lazer silahı elde taşınır hale getirdiğini isterlerse 2 saatlik bir süre sonunda bir şehri kül bırakmadan yok edebileceklerini anlatmıştı. Böyle bir çalışmanın türkiyede olup olmadığını sordugumuzda, 10 küsür yıl önce Gazi üniversitesinde lazer silah üzerine yaptıkları çalışmanın büyük bir yol katettiğini, yapılan silahın güneş ışıgı bulunan ortamda sadece istenmeyen sesler çıkardıgı için projenin sonlandırıldığını malesef anlattı…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  yıllarca bizi türban,laiklik,irtica geliyor diye oyaladılar bizde 100 yıl boyunca yedik..yazıklar olsun bizlere.. atalarımıza layık olamadık…

" Bu Silahlar Artık Bilimkurgu Değil! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Silahlar Artık Bilimkurgu Değil! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Silahlar Artık Bilimkurgu Değil! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?