Bu Teknolojilere İnanamayacaksınız!


15 Eylül 2009 Salı 16:00
Bu Teknolojilere İnanamayacaksınız!

Futuristik tasarımları seviyorsanız, size sevindirici haberlerimiz var. Önümüzdeki yıllarda teknolojik aletler oldukça değişik tasarımlara ve işlevlere sahip olacaklar. 2010 yılına yaklaştığımız şu günlerde firmalar, teknoloji alanında resmen bir çağ atlamaya hazırlanıyor. Birçoğumuzun çocukluğunda hayal olarak gördüğümüz (Geleceğe Dönüş 2‘deki köpekbalığı sahnesi gibi) 3-boyutlu televizyonlar giderek yaygınlaşıyor örneğin.


Geleceğe Dönüş 2’deki 3-Boyutlu köpek balığı sahnesi.

Olaya sadece 3-boyutlu televizyon mantığıyla bakmak yanlış olur. Göz bozukluğunu gidermek amacıyla kullanılan kontakt lenslerde bile çok ilginç teknolojiler bizi bekliyor. Giderek genişleyen yelpazeye her geçen gün yeni bir ürün katılıyor. 2010 yılına 3 aydan biraz fazla bir süre kala bu ürünler konuşulmaya başlanıyorsa, 2020 yılında teknoloji nerede olacak gerçekten merak ediyoruz.

Kafayı Saran Teknolojik Gözlükler

LG henüz 2ms tepki süresine sahip oyun monitörünü duyurdu. FullHD destekli LCD monitörler giderek daha uygun fiyatlara iniyor. 3-boyutlu monitörler de yaygınlaşmaya başladı. Tüm bu gelişmeler sizi kesmiyorsa, tam size göre ürünler geliyor demektir.

3-boyutlu izleme gözlüğü, her yeni 3-boyut desteği olan monitörle birlikte satılmaya başlanacak. Bazı gözlükler ise piyasada kendine iyi bir yer edinmeyi hedefliyor. 40 inç ya da 50-60 inç boyutlarındaki 3D LCD TV’lerdeki görüntüyü bu gözlüklerle izlemek apayrı bir keyif olacak gibi gözüküyor.

Aktif Kontakt Lensler

Kontakt Lensleri bugüne kadar sadece miyop göz bozukluğu olanlar kullanıyordu. Bir süre daha sadece bu şekilde devam edecek belki, fakat önümüzdeki yıllarda (2020‘yi bulabileceği iddia ediliyor) üzerinde çip bulunan lensler giderek yaygınlaşacak gibi gözüküyor.

Bu lensler, mikro aynalar kullanarak lazerleri direkt olarak gözün retina tabakasına iletiyor. Bu şekilde tüm görüntü, görüş açınıza yayılıyor. Bu da 180 derecelik bir görüş açısı anlamına geliyor. Terminatör gözünden hayata bakmak için ideal bir fırsat gibi gözüküyor.

İzleyiciyi Anlayan Televizyonlar

Lensler, 3-boyutlu televizyonlar, bunların hepsi güzel ve ilgi çekici. Fakat bir kullanıcı, televizyondan ayrıca ne beklemeli? Aksiyon filmi izlerken ya da bir gerilim oyunu oynarken aynı özelliklere sahip bir televizyon, aç gözlü insanoğlunu ne kadar süre idare edebilir? Teknoloji firmaları bunu da düşündü ve çeşitli prototipler ortaya atılmaya başlandı.

Bunlardan biri de, izleyicinin duygularına göre davranan televizyonlar. Örneğin bir aksiyon oyununda nabız atışlarınız arttığında televizyon bunu anlayarak görüntüyü biraz hızlandırabilecek. Ya da bir gerilim filmi izlerken korkmaya başladığınızda hormonlarınız sizi ele verecek ve görüntü ona göre donuklaşacak/canlanacak ve ses de daha derinden gelecek. Bu yazdıklarımız bilim kurgu değil 10-20 sene içerisinde hepimizin evinde göreceğimiz teknolojiler.

 

Dijital Mücevherler

Teknolojinin varacağı son noktayı tahmin etmek imkansız olsa da, takip edeceği yolu ya da sapacağı yönleri tahmin etmek zor değil. Bize bu öngörüleri, önceden geçmiş olduğu yollar ile birlikte saptığı yönler sağlıyor. Bir sonraki durakta bekleyen yolculardan biri ise dijital mücevherler gibi gözüküyor.

Zarif hanımefendilerin vazgeçemedikleri tutkuları olan mücevherlerin dijital olanları piyasada ne kadar tutunabilir? İşin aslı bu noktada yatmıyor aslında. Mücevherleri değerleri yapan, fiyatlarıdır, değerleridir. Eğer bir dijital mücevher, değerli işlemelerle desteklenirse, fiyat olarak da tavan yapacaktır ve şüphesiz ki bayanların yeni tutkusu olacaktır.

 

Aktif Deri

Yeni jenerasyon oyunların, günümüz oyunlarından bir hayli farklı olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Giderek gelişen bir sektör olan video oyunları, artık herhangi bir araç gereç gerektirmeden oynanabilecek. Kullanıcıların sinirlerine adapte edilecek olan kontroller sayesinde sezgiye dayalı oyunlar oynayabileceğiz. Sinemalara gelmeye hazırlanan Gamer adlı filme benzer bir teknoloji insanlık medeniyetine çok da uzak değil.

Bu mevzubahis oyunları oynayabilmek için bir hayli beklememiz gerekebilir. 15-20 sene sonra içlerinde oradan oraya saldıran insanlarla dolu özel oyun odaları görebiliriz.

:: Teknolojinin takip ettiği bu yolu nasıl yorumluyorsunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bu Teknolojilere İnanamayacaksınız! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Teknolojilere İnanamayacaksınız! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Teknolojilere İnanamayacaksınız! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur? Dişçi korkusu tarih olacak! Dijital dişçi nasıl olunur?
  2. 2 Elon Musk Türkiye'ye çalışacak! Elon Musk Türkiye'ye çalışacak!
  3. 3 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik! 49 TL'ye Apple'ı kandıran klavyeyi denedik!
  4. 4 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020 Bilgisayar hızlandırma ve FPS artırma yöntemleri 2020
  5. 5 Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın! Tosla ile bankasız, komisyonsuz para gönderin, alın!
  6. 6 Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk! Satılmayan Huawei P40 Pro Plus'ı bulduk!
  7. 7 Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı Evi diskoya çeviren MSI GE66 oyuncu bilgisayarı
  8. 8 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7 e-SIM müjdesi geldi! - Apple gündemi #7
  9. 9 Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik! Instagram profile bakanlar uygulamasını denedik!
  10. 10 Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video) Türkiye, Koronavirüs aşısı yapabilecek mi? (Video)