Okunma

Bu teknolojiyle telefon şarjı aylarca dayanacak!


24 Ağustos 2018 Cuma 19:47
Bu teknolojiyle telefon şarjı aylarca dayanacak!

Günümüzün en büyük problemlerinden biri, mobil cihazlarımızın batarya sürelerinin istediğimiz kadar dayanmıyor olması. Özellikle akıllı telefonlarımız söz konusu olduğunda, artık bir günü çıkarabilen modellere bile “çok şükür” diyoruz. Peki, bu durumu tamamen değiştirmek mümkün mü? Prof. Thomas Schimmel ve ekibinin büyük buluşu tekil atom transistörü (single atom transistor) sayesinde bu mümkün olabilir.

Tekil atom transistörü (single atom transistor) nedir?

Fizikçi Profesör Thomas Schimmel ve Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü‘ndeki (KIT) ekibi, bundan yıllar önce muazzam bir buluşa imza attılar. Profesör ve ekibi dünyanın en küçük transistörünü ürettiklerinde tarih 2004’ü gösteriyordu. Elektronik alanında önemli bir köşe taşı konumunda olan bu buluş, şimdilerde bir kez daha gündemde.

Bu kuantum elektroniği bileşeni, bir elektrolitin katı halindeki bir tek elektronun yeniden konumlandırılmasıyla bir elektrik akımını değiştiriyor. tekil atom transistörü oda sıcaklığında çalışabilirken, bilişim alanında yeni perspektifler açabilecek son derece düşük bir enerji tüketimine sahip. Standart silikon işlemcilere göre 10 bin kat daha küçük olan bu teknoloji, örnek olarak bir cep telefonunun pil ömrünü anormal ölçülerde uzatabilir.

KIT tarafından yayımlanan makaleye göre, tekil atom transistörü ile beraber minyatürizasyon sınırlarına ulaşılmış durumda. Metalik kontakları birleştiren jel elektrolit, sadece bir atom genişliğinde bir boşluk içeriyor. Bilim adamları, boşluğu açmak veya kapatmak için küçük bir elektrik darbesi kullanarak tek bir atomu kontrol ediyorlar. Buradaki önemli noktaysa, konvansiyonel kuantum elektroniği bileşenlerinin aksine, tekil atom transistörünün -273 ° C‘de değil, oda sıcaklığında çalışabiliyor olması.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Bu teknolojiyle telefon şarjı aylarca dayanacak!”

 1. Anonim dedi ki:

  Hayırlısı kirvem

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şu batarya buluşları bir de icraata geçse

 3. Uzman dedi ki:

  Pili küçültür yine aynı hesaba getirirler merak etmeyin

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bulunsa bile pahalı olur herşey uygun olsa bile 2025 i bulur çıkması

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yıllardır batarya konusunda farklı farklı haberlerde yeni buluşları okuyoruz. Fakat hiç bir değişiklik olmuyor. Sadece daha büyük telefonlarda daha büyük mah değerinde bataryalar kullanılıyor. Bana kalırsa bu konu da bizi parasal olarak sömürmek için, gelişmesi engellenen, üzerine yatırım yapılmayan konulardan biri, başka bir şey değil.

  1. Mete dedi ki:

   👍

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Sanırım.ayni fikirdeyim

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  işlemci isterse hiç şarj yemesin bataryayı bitiren en önemli unsur ekran. yani bu hayata geçse bile telefon en fazla iki kat uzun çalışır anormal derecede uzun değil

" Bu teknolojiyle telefon şarjı aylarca dayanacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu teknolojiyle telefon şarjı aylarca dayanacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu teknolojiyle telefon şarjı aylarca dayanacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "