Okunma

Bu Tesis Beyin Göçünü Tersine Çevirecek


12 Ağustos 2011 Cuma 12:30
Bu Tesis Beyin Göçünü Tersine Çevirecek

Türk Telekom, teknoloji ihracı yapan bir Türkiye için attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Merkezi ARI4 Binası bugün basın mensuplarının da katıldığı bir törenle açıldı. 

Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin ve Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt katılım gerçekleştirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü‘nde açılan tesis 400 kişiye istihdam sağlamayı amaçlıyor. Yeni Ar-Ge merkezi ile Türkiye’nin nitelikli insan kaynağı, Ar-Ge faaliyetlerinde değerlendirilerek, tersine beyin göçüne katkı sağlaması hedefleniyor.

Türk Telekom ve Grup Şirketleri’nin Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştireceği Türk Telekom Grubu Araştırma ve Geliştirme Merkezi, 5 bin 205 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.

Hedef: Beyin Göçünü Tersine Çevirmek


Toplam 200 kişi kapasiteli toplantı salonları bulunan merkezde, İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle üniversite öğrencilerine yarı zamanlı iş imkânı da sunulacak. Ar-Ge merkezinde görev alacak yüksek teknoloji araştırma ekipleri, laboratuvarlarda geliştirilen servis ve hizmetlerin tasarım ve test aşamalarını gerçekleştirecek.

Türk Telekom Grubu, bu tesisle birlikte  Ar-Ge faaliyetlerinde değerlendirerek tersine beyin göçüne katkı sağlamayı hedefliyor. Tersine beyin göçü stratejisi doğrultusunda Türk Telekom bünyesinde bugüne kadar 50 kişi çalışmaya başladı.

Grup şirketlerinde Ar-Ge faaliyetlerinde çalışan mühendis ve araştırmacı sayısı 900’ü buluyor. Türk Telekom Grubu Ar-Ge Merkezi’nin sağladığı iş olanaklarıyla bu rakamın 2012 yılı sonuna kadar yaklaşık 1000 kişiye çıkması hedefleniyor.

Ar-Ge merkezi üzerinden üniversitelerin bilgi birikimi ve araştırma altyapısını değere dönüştürmeyi amaçlayan Türk Telekom, AB ülkelerindeki öncü araştırma kuruluşlarıyla da işbirliği yapıyor.

Türk Telekom Grubu’nun AB 7. Çerçeve Programı ve EUREKA Ar-Ge Programı başlıkları altında 11 adet onaylanmış projesi bulunuyor. Diğer yandan Türk Telekom 2011 yılında Avrupa Birliği’nin EUREKA Ar-Ge Programı altında faaliyet gösteren, Eurogia+ Kümesi’nin Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen ilk telekom operatörü oldu.

:: Sizce beyin göçünü tersine çevirmek için başka hangi adımlar atılmalı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bu Tesis Beyin Göçünü Tersine Çevirecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Mersin Teknoparkta da Yürütülen birçok proje ile beyin göçü engelleniyor. Bu konuda projesi olan arkadaşlara tavsiye ederim. Kocaman bir binası var . Ve verilmeye başlandı projelere. Bu bir fırsattır. Kiralık Araç Ankara

" Bu Tesis Beyin Göçünü Tersine Çevirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Tesis Beyin Göçünü Tersine Çevirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Tesis Beyin Göçünü Tersine Çevirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "