Okunma

BUBA Faaliyete Başladı


28 Şubat 2014 Cuma 19:10
BUBA Faaliyete Başladı

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlayarak Türk ekonomisine yeni iş ve işletmeler kazandırmak amacıyla, BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği) tarafından kurulan BUBA (BUMED Business Angels), çalışmalarına başladığını duyurdu. BUBA lansmanına Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Zihnioğlu ve BUBA Başkanı Timuçin Bilgör katıldı.

Girişimcilik yarışması” temasından tamamen uzak, girişimciliği devamlı bir süreç olarak ele alan bir anlayış benimseyen BUBA, eğitimler, seminerler ve çeşitli programlarla henüz hazır olmayan girişimcilerin de önünü açmayı hedefliyor. BUBA, girişimcilere yönelik finansman modelleri için Garanti Bankası, teknolojik altyapı ve destek tarafında ise Vodafone Türkiye ile stratejik iş ortaklığı yapıyor.

Toplu sunum yerine yatırımcı ve girişimcileri görücü usulü birebir görüşmelerle buluşturmayı hedefleyen BUBA, Egon Zehnder ile ortaklaşa planlayacağı mentorluk ve takım çalışmaları ile de bu alanda Türkiye’de bir ilk olmayı amaçlıyor.

TTO (Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi) ile kuluçka merkezinde ve yapılacak tüm ticarileştirme faaliyetlerinde yakın çalışmayı hedefleyen BUBA’nın, 2014 planları arasında Bosphorus Venture Capital Fund’ın kurulması bulunuyor. Bosphorus Capital’den aldığı danışmanlıkla Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu 2014 yılı içinde yeni çıkan SPK tebliğleri doğrultusunda kurmayı hedefleyen BUBA, bu alanda TÜBİTAK ve Hazine Müsteşarlığı ile de yakın işbirliği içinde çalışacak.

BUBA hakkında

BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği) tarafından kurulan BUBA (BUMED Business Angels), Türkiye’nin başarılı iş insanlarını ve Boğaziçi Üniversitesi’nin saygın akademik kadrosunu bir araya getiren, bu seçkin topluluğun sahip olduğu finansal ve sosyal sermaye gücünü en doğru girişim projelerinde değerlendirip Türkiye’deki girişimcilik ve yatırım ortamının gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen bir mikro ekosistemdir.

Boğaziçi Üniversitesi’nin girişimcilik ekosistemindeki en yeni ve en dinamik temsilcisi olan BUBA, Teknoloji Transfer Ofisi ile olan işbirliği sayesinde Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde yer alan kuluçka merkezinde yeni kurulan girişimlere çalışma alanı sağlamaktadır. Burada faaliyet gösteren girişimlerin çeşitli ihtiyaçlarına Garanti Bankası ve Vodafone gibi güçlü stratejik ortaklarının destekleriyle hızlı bir şekilde cevap verebilmektedir. Aynı zamanda girişimcilere sağladığı eğitim ve mentorluk hizmetlerinin yanı sıra ilişki ağı, danışman kurulu ve en etkin eşleştirme sistemleri ile Türkiye’nin öncü yatırımcı-girişimci mikro ekosistemi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Girişimciler için BUBA

İşi henüz fikir aşamasında olan girişimci adayları ve/veya mevcut kurulu işini büyütmeyi düşünen girişimciler, BUBA’nın sağladığı tüm imkanlardan yararlanabilir.

Rehberlik ve Mentorluk: Girişimciye sahip olduğu iş fikrinin hayata geçirilmesinde süreç boyunca eğitim ve rehberlik verilmesi, girişimcinin Boğaziçi Üniversitesi akademik çevresinden ve BUMED mezun ağından alanında tecrübe sahibi mentorlarla birlikte iş planı üzerinde çalışmasının sağlanması.

Multifonksiyonel Finansal Çözümler: Sermaye ihtiyacı olan girişimlere melek yatırımcı / devlet desteği / crowd-funding / girişim sermayesi ve benzeri yollardan finansman sağlanması, doğru projelerin doğru yatırımcılarla bir araya getirilmesi.

Girişim Akademisi: Girişimcilerden herhangi bir ücret alınmaksızın ofis / çalışma alanı gibi ihtiyaçlarının karşılanması, girişimcilerin ürün veya hizmetlerinin pazarlanmasında BUBA’nın çözüm ortakları ile birlikte girişimcilere satış ve pazarlama desteği verilmesi.

Yatırımcılar için BUBA

Melek yatırımcı, henüz başlangıç aşamasında olan bir iş fırsatına, ilerleyen süreçte büyümesi ve gelişmesi için sermaye ve bilgi aktaran kişidir. ABD’de 258.000 melek yatırımcı şimdiye kadar on binlerce girişime toplam 23 milyar USD yatırım yapmıştır. Ülkemizde ise, daha çok sayıda yüksek katma değerli urun ve hizmet üretecek girişimlerin kurulması için devlet tarafından girişimcilere yönelik çeşitli hibe ve kredi destek programları uygulanmaktadır.

Devlet aynı zamanda uyguladığı vergisel teşvik politikalarıyla daha fazla kişinin melek yatırımcı olmasını ve yeni kurulan girişimlere kaynak yaratmalarını hedeflemektedir.

BUBA, ülkemizde gelişmekte olan bu ekosisteminin merkezinde yer alarak, melek yatırımcılıkla ilgilenen bireylere her türlü konuda rehber olmayı, tecrübeli melek yatırımcılara ise en doğru yatırım fırsatlarını sunmayı misyon edinmiştir.

:: Girişimlerinizi BUBA çatısı altında değerlendirmek ister miydiniz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" BUBA Faaliyete Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BUBA Faaliyete Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BUBA Faaliyete Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "