Okunma

Bug Nedir? Sokaktayız #17


30 Mart 2016 Çarşamba 18:30
Bug Nedir? Sokaktayız #17

Bug, kelime anlamı olarak böcek demektir. Ancak bilgisayarlar için kullanılması, bilgisayarların devasa boyutlarda olduğu bir dönemde, 9 Eylül 1947 tarihinde gerçeklemiştir. Hardward Üniversitesi‘nde test aşamasında olan Mark II isimli bilgisayar çalışmaktadır ancak bir türlü istenilen sonucu vermemektedir. 

Dr. Grace Hopper bir terslik olduğunu anlar devreleri kontrol ederken, devrelerin arasında ölmüş ve çalışmayı engelleyen bir böcek bulur.

Bug kelimesi ilk kez Grace Hopper tarafından bu şekilde kullanılır.

16-03/30/bug.jpg

Peki bug nedir?

Bilgisayar yazılımlarında yer alan kodlama hatalarının oluşturduğu problemlerdir. Binlerce satır koddan oluşan oyunlarda ve işletim sistemlerinde hatalar olması çok doğaldır.

Bug‘lardan kurtulmanın en kolay yolu ise güncellemelerdir. Güncellenen program ana EXE dosyasını değiştirdiği için, eski EXE dosyasındaki hatalı kod, kaybolmuş olur. Böylece bug ortadan kalkar.

Kullandığımız birçok işletim sisteminde, oyunlarda ve uygulamalarda bug olması üzerine, biz de mikrofonumuzu alarak “bug nedir?” diye sorduk. İşte cevaplar! 

:: Karşılaştığınız en ilginç bug hangisiydi? 
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Bug Nedir? Sokaktayız #17”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Exploite giderse hoştır ama gitmezse benana 😀 IH IH IH

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hic kimsenin birine birsey gostermek? yani?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bug takılma donma demek…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  son noktayı iyi koymuş 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir çok insan internette karşılaştığı bir çok kelimeyi yazıldığı gibi telaffuz ediyor bug kelimesi gibi. Bir çoğu bunu bug olarak okuyor sizin okuduğunuz gibi bag olarak okumuyor. Bu yüzden sorduğunuz insanların bir çoğu anlamamışta olabilir. Kelimeyi bir kağıda yazıp gösterseniz bu ne anlama geliyor diye daha doğru olur diye düşünüyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan bug bak demek koptum ya

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bug=hata

" Bug Nedir? Sokaktayız #17 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bug Nedir? Sokaktayız #17 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bug Nedir? Sokaktayız #17 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "