Okunma

Bugün Facebook’un Doğum Günü


04 Şubat 2014 Salı 10:00
Bugün Facebook’un Doğum Günü

2004 yılında Harvard Üniversitesi‘nde bir öğrenci odasında başlayan macera, dünyanın en büyük sosyal ağına dönüştü. Dünya çapında 1 milyarın üzerinde kullanıcısı olan Facebook, bugün 10. doğum gününü kutluyor. 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg ve Eduardo Savarin tarafından kurulan sosyal ağ , varlığıyla tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor.

İnanılmaz Rakamlar

Hali hazırda, 1.23 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip Facebook‘un 10. yılında ulaştığı nokta inanılmaz boyutta. Sosyal ağda 201.6 milyar arkadaş bağlantısı bulunuyor, aylık 945 milyon kullanıcı Facebook mobil ürünlerini kullanıyor, günde 6 milyar beğeni gerçekleşiyor.

Sosyal ağda bugüne kadar toplam 400 milyar fotoğraf paylaşılmış. Gönderilen mesaj sayısı ise 7.8 trilyon adet. Dünya çapında 6377 çalışanı bulunan şirketin 2013 yılı net karı da 1.49 milyar dolar.

Facebook’un Evrimi

Zaman içinde gelişen Facebook, geride bıraktığı 10 yıl içinde hem görsel hem de işlevsel birçok değişiklik geçirdi. Yeniden düzenlenen profiler, sonradan eklenen özellikler, sayfalar, gruplar, etkinlikler derken bugünkü halini alan Facebook‘un geçirdiği evrimi “Dünden bugüne Facebook Profilleri” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Doğum günün kutlu olsun Facebook, nice yaşlara!

:: Facebook’a ilk kez ne zaman katıldınız? Facebook hayatınızda neleri değiştirdi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bugün Facebook’un Doğum Günü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  facebook a girin bağımlı olun, hayatınız bitsin

 2. Boz Kurt dedi ki:

  Facebook videonuzu izleyin :

 3. blackdown dedi ki:

  2008-2011 arası vardım artık yokum çünkü Facebook iyice çığırından çıktı

 4. rohirrim dedi ki:

  Ben ilk Facebook ismini duyduğumda… İnsanların yüzünün fotoğrafını çekip koydukları bir yer diye düşünmüştüm… Millet facebook diyor ben ise yüzümü ne koyacak sitey deyip tınlamıyordum… Ulan Facebook facebook sesleri yükseldi… Birgün girdim site ismini baktım üye ol falan amaannn kim uğraşacak dedim… Nese ertesi gün bir haber yine facebook ile ilgili tıkladım girdim okudum… heee dedim arkadaşlık sitesiymiş… Bir yıl üye olmadım… girmedim… sonunda üye olmak zorunda kaldım… Zorunda kaldım diyorum çünkü her tanıstığım adam facebook sorar olmuştu… Sonuç o zamandan bu yana Facete tek fotoğrafım oldu o da profil… arkadaş sayım yüzün üzerine çıktığı an elemeler yapıp 100’ün altına çekerim. Duvara çok az mesaj atarım anacak attıklarımı da çok az oldukları için bellirli perotlarla silerim… Özel mesaj kutumda hiçbir zaman mesaj tutmam hepsini silerim…

" Bugün Facebook’un Doğum Günü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bugün Facebook’un Doğum Günü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bugün Facebook’un Doğum Günü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "