Okunma

Bültenleri Çöpe Gönderen 5 Neden


20 Mart 2014 Perşembe 05:56
Bültenleri Çöpe Gönderen 5 Neden

Haber bülteni yayınlamak hiç şüphesiz gerçekleştirmesi basit, başarıya ulaşması zor bileşenleri arasındadır. Biraz HTML bilgisi ile bülteni hazırlayıp, uygun servisler aracılığıyla abonelerinize kolayca gönderebilirsiniz.

Ancak iş burada bitmiyor; dikkatli olmazsanız ay sonunda gelen etkileşim raporlarında bültenlerinizin kimse tarafından okunmadığını görmek canınızı sıkabilir. Bu gibi durumları önlemek için çok basit birkaç püf noktasına dikkat etmeniz ve şu şikayetlere çözüm sunmanız gerekiyor:

Mobil Cihazlarla Uyumlu Değil

Akıllı telefonlardan internete girişin, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla yarıştığı günümüzde sadece masaüstü web tarayıcısından rahat okunabilen bir bülten tasarladıysanız, 1-0 yenik başladınız demektir.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/rbs_natwest_atm_get_cash_mobile_banking_app-565x3141392644516.jpg

Müşteriler, aboneler ya da okurlar artık e-postalarını mobil internet tarayıcılarıyla, Gmail uygulamasıyla ya da Mailbox ile okuyor. Peki, sizin bülteniniz tüm bu uygulamalarla uyumlu mu? Birçok e-posta bülten sağlayıcı, mobil entegrasyonunu tamamlamış durumda. Bülten hizmeti alırken, siz de mobil cihazlar ile tam uyumluluk sunulduğuna dikkat edin.

Sıkışık Zamanımda Posta Kutuma Düşüyor

Haftalık toplantıların genelde hafta başında yapıldığı bir sektördeki hedef kitlenize bülteninizi Pazartesi sabahı 10’da gönderdiniz. Ne kadar akıllıca(!). Bunun yerine bülteni gönderdiğiniz okur kitlesinin alışkanlıklarını göze alın ve bülteninizi hafta içi günlerde, öğleden sonra göndermeye özen gösterin.

İnsanlar genelde sabahları işe yoğunlaşıp, öğle molası ve sonrasında kişisel e-postalarına vakit ayırabildikleri için saat tercihinizi de bu doğrultuda yapmanız uygun olacaktır. Pazartesi sendromunun yoğun yaşandığı sektörlerde de bugün gönderim yapmamaya özen gösterin. Tabii süper eğlenceli bir bülteniniz yoksa!

E-Posta Kullanmak İstemiyorum

E-posta olarak gönderdiğiniz bültenler herkese hitap etmeyebilir; ancak bu müşterilerinizin veya okurlarınızın sizi diğer kanallarla takip etmesine engel olmamalı. Eğer bültenden ayrılmak istiyorlarsa, onlara mutlaka farklı seçenekler sunun.

Bırakın aylık ya da haftalık bir e-posta okumak yerine sizi anlık olarak Facebook sayfanızdan ya da Twitter profilinizden takip etsinler. Kendi web sayfanız varsa bunu da yer imlerine eklemelerini önermeyi unutmayın.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/social-media-plan11387533544.jpg

Neyin Bülteni Bu?

Bülteninizi bireysel olarak gönderdiğinizde bile mutlaka öne çıkarmak istediğiniz ürün veya markanın adını kullanın. “X Bilişim’den Ferhat” olmak yerine, gönderici kısmında bültenin ilgili olduğu marka veya ürün bulunmalı. Bültenin gövdesinde yeteri kadar markadan bahsedeceksiniz, ancak “gönderen” ve “konu” kısımlarının da iyi bir markalama çalışmasından geçmesi şart.

En Son Ne Zaman Geldi Hatırlamıyorum

Müşterilerinizi veya okurlarınızı bunaltmaktan çekinip, seyrek bülten gönderimi yapıyorsanız büyük bir hata içerisindesiniz. Araştırmalar, ayda dört veya beş kez bülten göndermenin bile çoğu durumda alt sınır olarak kabul edildiğini gösteriyor. Yayınladığınız her bültende mutlaka tüm ürün ve çözümlerinizi anlatıp, yeniliklere yer vermeniz gerekmiyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/cia-spyware_letter-removal-device1298713639.jpg

Bazen tüm ihtiyacınız birkaç cümlelik bir yaratıcılık ve motivasyon sözü olabilir. Pek çok küçük şirket ya da danışman, her gün küçük tavsiyeler ve püf noktalarını sunabilecekleri küçük bir listeyle işe başlar. Okurlarınıza fayda sağladığınız her e-posta, sizi “önemsizler” klasöründen “öncelikli” klasörüne taşıyan bir araçtır.

:: Siz hangi bültenleri okuyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bültenleri Çöpe Gönderen 5 Neden”

  1. Nemre dedi ki:

    Ev kura üye olmuştum, adamlar hergün mail atıyor şu ürünler indirimde bu ürünlere gözatın ***** üyelikten ayrılmak,engellemekte mümkün değil, en sonunda 10 dakika içinde kendini imha eden saçma sapan bir mail adresi alıp değiştirdim adresi, artık mail filan ***** />
    Haberde bahsedilenlerin hiç biri Evkurun umrunda değil,sende benim umrumda değilsin ***** bir alışveriş bile yapmadan tekmeyi bsatım.Alternatif olarak teknosa bu işin uzmanı diyebilirim.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Gmail in filtreleme özelliği sağolsun bütün bültenler direk çöpe gidiyor. SDN bülten ise önemli olarak işaretleniyor :p

" Bültenleri Çöpe Gönderen 5 Neden konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bültenleri Çöpe Gönderen 5 Neden ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bültenleri Çöpe Gönderen 5 Neden ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "