Okunma

Bulut Hesaplarını Doğru Yönetin!


02 Eylül 2014 Salı 11:15
Bulut Hesaplarını Doğru Yönetin!

31 Ağustos akşamı, Hollywood yıldızları için kabus gibi bir günün başlangıcı olmuştu. Kate Upton ve Jennifer Lawrence başta olmak üzere pek çok ünlü ismin iCloud tabanlı bulut hesapları ele geçirilmişti. Yapılan kapsamlı saldırı sonrasında ise hala paylaşılmaya devam eden binlerce özel fotoğraf ve video ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili haberimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

:: Kate Upton ve Jennifer Lawrance’ın Fotoğrafları Buluttan Çalındı

Hala devam eden fotoğraf ve video sızıntıların sebebi olan bulut hesapları ne kadar güvenli tam olarak bunu bilemiyoruz. Fakat sizlere bulut hesaplarınızı daha düzenli bir şekilde kontrol etmeniz ve bulut bilişime daha hakim olmanız için önerilerde bulunabiliriz. İşte hazırladığımız video da tam bu konu üzerine devreye giriyor.

Bulut hesaplarına hakim olun ve Yönetin!

Telefonunuzda bir bulut hesabı kurulmuşsa, galerideki fotoğraf otomatik olarak buluttaki ayrılmış sanal disk alanınıza da yükleniyor. Siz telefonunuzdaki fotoğrafı silseniz bile, o fotoğraf buluttan silinmiyor.

Sadece çektiğiniz fotoğraflar değil. Örneği bir WhatsApp’tan size bir fotoğraf geldi ya da ekran görüntüsünü aldınız. Bunları da bulut hesapları otomatik olarak kaydedebiliyor.

Kate Upton ve diğer yıldızlar gibi mağdur olmayın!

Sonuç olarak düzenli olarak kontrol etmez, programlara da müdahale etmezseniz, size gelen ve yolladığınız her içeriği kaydeden bir disk ortaya çıkıyor. İşte bu hesap da ele geçirilirse, tüm gizli saklı kalan her şey ortaya çıkmış oluyor. 

İşte bunu önlemek için yapmanız gerekenler videomuzda. Videoda Google + ve Dropbox hesaplarıyla beraber, bulut depolama yazılımlarında dikkat etmeniz gerekenleri sizlere aktardık. İyi seyirler.

:: Bulut bilişime olan güveniniz, bu saldırıdan sonra azaldı mı? Bulut depolama kullananlar, videomuzdaki bilgilere dikkat ediyorlar mı?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Bulut Hesaplarını Doğru Yönetin!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ama videoda cok iyi ve acik konusuyor sevdim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  birileri benim çizimleri çalıp yayınlasada belki biri beğenir ün yaparım la 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İşin sadece fotogratan ibaret olduğunu sananlar var kate nin fotoları öyle böyle değil yani adam vajinasının içini çekip atmış artık yuh diyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanmak istemiyorum ama işe yarıyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut ile hiç işim olmadı. Bütün fotoğraflarımı taşınabilir hard diskimde saklıyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hiç kullanmıyorum kullanmamda ….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  hep kullandım kullanmaya da devam edeceğim kim n’yapsın benim akrabalarla çekindiğim yemek resimlerini 😀 en gizli belgem iş yeri gider-gelir hesabı onda da ben bile bazen hiç bişey anlamıyorum 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu tarz hesapları kullanırken sanatçılar, iş adamları ve tüm üne sahip insanlar kullanırken çok dikkat etmeli hatta kullanmamalı . gerçi nasıl kullandığında önemli gündemden çoğu insanın nasıl kullandığı ortada . yani sıradan bir hack demeyin diyordum bi çıplak fotodan ne olur ama detayı ile araştırdım öyle böyle değil bel altı resimleri geç kısa ilişki videoları falan yani çok kötü bir durum bu kim olursa olsun yapılmaması gerekirdi bence burdan çok apple ında başı çok ağrıyacak bunu yapanda

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç kullanıyorum kullanmayacağım 🙂

" Bulut Hesaplarını Doğru Yönetin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bulut Hesaplarını Doğru Yönetin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bulut Hesaplarını Doğru Yönetin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "