Okunma

Kate Upton ve Jennifer Lawrence Fotoğrafları Buluttan Çalındı!


01 Eylül 2014 Pazartesi 05:13
Kate Upton ve Jennifer Lawrence Fotoğrafları Buluttan Çalındı!

Dünyanın dört bir yanındaki paylaşım forumu ve magazin takipçileri, bu haftaya oldukça farklı başladı. Başta Kate Upton ve Jennifer Lawrance gibi basının büyük ilgi duyduğu genç ünlüler olmak üzere birçok yıldızın özel fotoğrafları internete sızdı ve Reddit’te bu mahrem pozlar geniş yer buldu.

Elbette internete düşen tüm çıplak fotoğraflar gibi bu görüntüler de sayısız farklı paylaşım servisine yüklendi ve artık bunu geri almak imkansız.

:: Buluta ne kadar hakimsiniz? Bulut hesaplarını doğru kullanma ipuçlarını sizler için hazırladık! 

Şahısların rızası olmadan yayınlanan fotoğrafların etik tarafı apayrı bir başlık konusu. Ancak işin bilişim tarafında çok önemli bir ayrıntı göze çarpıyor: Bu fotoğrafların hacker’lar tarafından iCloud ve diğer bulut hesaplarından çalındığı söyleniyor. Diğer bir deyişle, Kate Upton’ın ya da Jennifer Lawrance telefonlarıyla çektikleri mahrem fotoğrafları, yıllardır “inanılmaz güvenlidir, kendi PC’nizden daha güvenli” diye pazarlaması yapılan bir bulut servisine yükledi (ya da cihazlarından bu yükleme otomatik olarak gerçekleşti, neredeyse tüm bulut servislerin bu özelliği de mevcut). Ardından hacker’lar tüm bunları bir şekilde ele geçirdi ve internete yaydı.

14-09/01/kate-upton-sizdirilan-fotograf.jpg

Kate Upton’ın sızdrılan seksi fotoğraflarından bir tanesi…

Hangi seksi ünlülerin fotoğrafları çalındı?

31 Ağustos 2014’te Hollywood’a gerçekten bir darbe vuruldu diyebiliriz. Pek çok ünlünün fotoğrafını bulut hesaplardan çalan hackerlar, onlarca ünlünün tüm özel fotoğraflarını internete sızdırdı. Peki hangi ünlülerin fotoğrafları çalındı?

Angelina McCoy, Avril Lavigne, Brie Larson, Brittany Booker, Candece Smith, Hillary Duff, Jennifer Lawrence, Jessica Riccardi, Jenny McArthy, Kaley Cuoco, Kate Upton, Kelly Brook, Kirsten Dunst, Kim Kardashian, Lake Bell, Laure Ramsey, Lea Michele, Lisa Kelly, Mary Kate Olsen, Rhianna, Scarlett Johansson, Selena Gomez, Wyona Rider, Yvonne Strahovski gibi ünlülere ait olduğu iddia edilen şimdilik 300’den fazla görsel ve video internete paylaşıldı.

14-09/01/jennifer-lawrance-icloud-hack.png

 

Jennifer Lawrance’ın çalınan fotoğraflarından bir tanesi

Bulut başladığı noktaya geri mi döndü?

Bulut bilişimin emekleme aşamasını geçip, bir trend halini almasında en önemli adım, güvenlik konusundaki önyargılar kırılınca atılmıştı. Kullanıcıların Dropbox, OneDrive, Google Drive ya da iCloud üyeliği açıp, “otomatik yedekleme” gibi seçenekleri tercih etmeye başlaması ancak belirli bir güven sağlandıktan sonra ivmelenmişti.

Jennifer Lawrance, Kate Upton, Kirsten Dunst ve Victoria Justice gibi dünya nüfusunun önemli bir bölümü tarafından “arzu nesnesi” haline getirilmiş ünlülerin en mahrem hallerinin bulut güvenliği aşılarak internete servis edilmesi, bulut güvenliği konusunda kamuoyu farkındalığını başladığı noktaya geri döndürebilir.

Elbette madalyonun öbür yüzünde, bu yıldızların iCloud’u ve genel olarak bulutu yeterince güvenlik önlemi almadan kullanmaları, bulunması çok kolay şifreler tercih etmiş olmaları ya da paylaşım ayarlarında hata yapmış olmaları yer alıyor olabilir. Fotoğrafların tamamının bulut servisler üzerinden ele geçirilip geçirilmediği de şimdilik kesin değil. Ancak tüm bunlar, genel kanı üzerinde çok az etki yapabilecek şeyler. En azından hiçbiri, yıllardır yüksek tirajlı bir derginin kapağında beklenen pozların Reddit’te ansızın yerini alması kadar çarpıcı değil.

:: Sizce bu sızıntılar, buluta olan güveni zedeleyecek mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

277 yorum - “Kate Upton ve Jennifer Lawrence Fotoğrafları Buluttan Çalındı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut halen daha sakat is. Okuduguma gore pek cok acigi var…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Link atarmisiniz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam bana da Link gonderebilme sansiniz var mi acaba? 🙂 Full arsivi?

 4. mmrtylmz dedi ki:

  Bana da bana da

" Kate Upton ve Jennifer Lawrence Fotoğrafları Buluttan Çalındı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kate Upton ve Jennifer Lawrence Fotoğrafları Buluttan Çalındı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kate Upton ve Jennifer Lawrence Fotoğrafları Buluttan Çalındı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "