Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor


03 Ocak 2020 Cuma 22:00
Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor

Microsoft’un bulut hizmeti platformu olan Azure, şirketlerin operasyonlarını çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Son olarak, Borusan Lojistik, eTA‘nın teknolojik altyapısını Microsoft Azure Bulut hizmetlerine taşıyarak çeşitli avantajların kapısını araladı.

Borusan Lojistik, Microsoft Azure ile yola devam ediyor

Son yıllarda dijital dönüşüm yaşayan sektörlerden biri de lojistik. Burada hem teknolojik yatırımların faydasından hem de e-ticaretin yıllık yüzde 42’lik gibi bir hızla büyümesinden bahsetmek mümkün.

Bu rekabetçi koşullarda şirketlerin etkili müşteri deneyimi yaratmak için dijital dönüşüme hızlı bir şekilde başlaması şart. Bu vizyonla Borusan Lojistik, alanındaki uzmanlığını dijital teknoloji yatırımları ile birleştirerek eTA’yı geliştirdi.

Borusan Lojistik, Türkiye’nin ilk ve tek dijital lojistik platformu eTA ile hızlı tedarik, doğru fiyat, hızlı teklif, anında ödeme, 7/24 araç takibi, zamanında teslimat ve anında raporlama gibi verimli hizmetler sunarak rakiplerinden farklılaşmak istiyor.

Platforma dahil olan şoförler, yük sahiplerinin beklentisini karşılayacak bir tedarikçi havuzuna katılıyor.

Araçların başlangıç ve uğrak noktalarına varışlarını takip imkânı sağlayan eTA üzerinden, yük ve sevkiyatların tümü teslim noktasına güvenle ulaştırılıyor. Microsoft Azure altyapısıyla kurulan ve modernize edilen platform hem günlük operasyonları hem de uygulama güncellemelerini çok kolay bir şekilde yönetmeyi sağlayan bulut ortamında hizmet veriyor. Sistemde seferlerin tüm aşamaları yük sahibi müşteriye bir portal üzerinden sunuluyor.

e-ihaleler cepte

Burada dikkat çeken bir diğer nokta ise yük ve araç hareketlerinin online olarak izlenebilmesini sağlayan sistemin aynı zamanda, düzenlenen her bir sefer için mobil ortamda bir e-ihale oluşturuyor olması. Böylece şoförler cep telefonlarıyla kolayca e-ihalelere katılabiliyor. Bu bağlamda, 2019 Ağustos‘ta 6.218 kamyocnunun ihalelere katıldığı belirtiliyoe. Ayrıca, 38.083 sayıda sefer yapılarak alınan siparişler ve sevkiyatlar güvenle teslim edildi.

eTA platformu gücünü tamamen buluttan alıyor. Böylece hem yük sahipleri olağan dışı etkilerden korunuyor hem de kamyoncular işler arasındaki boş zamanı ve fazladan kilometreleri azaltarak en uygun yükü seçme şansı elde ediyor. Ayrıca yük sahipleri için bu sistemin sürdürülebilir maliyet yapısı sunduğunu da belirtelim.

Platform tamamen Microsoft Azure bulut çözümleri üzerinde çalışıyor ve Azure’un sunduğu SQL Database & PowerBI, Blob Storage ve Application Insights gibi servislerle malların pazara sürülme süresi kısalıyor, yük sahipleri esnek ve ihtiyaca göre hızlı, kolay ölçekleme yapabiliyor. Sağlanan finansal tasarrufla taşıyıcılar, yük sahiplerine daha uygun fiyatla hizmet verebilme imkânına kavuşuyor. Yine Azure’un sunduğu imkânlar sayesinde sisteme yapay zekâ ve makine öğrenmesi araçlar ve uygulamalar entegre edilebilecek. Böylece kısa sürede müşteri memnuniyeti ve verimlilik artışı hedefleniyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bulut teknolojileri lojistik sektörünü geleceğe taşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!