Okunma

Bulutsuz gezegen yaşam belirtileri taşıyor!


07 Mayıs 2018 Pazartesi 21:00
Bulutsuz gezegen yaşam belirtileri taşıyor!

Bulutsuz gezegen, taşıdığı yaşamsal belirtiler ile ilk olma özelliği taşıyor. Bulutsuz gezegen atmosferi, güneş sistemimizin dışındaki gezegenler için yapılan araştırmalarda yeni bir referans olabilir.

Bulutsuz gezegen ilk olma özelliğinde

Exter Üniversitesi astronomları önderliğindeki bir ekip, güneş sistemimizin ötesindeki gezegen araştırmaları için bir ilke imza attılar. Astronomlar, ‘Sıcak Satürn’ olarak tanımlanan WASP-96b’nin atmosferinin bulutsuz olduğunu keşfettiler.

Satürn’e çok benzeyen gaz devi WASP-96b, Jüpiter’den yaklaşık yüzde 20 daha büyük. Dünyadan yaklaşık 980 ışık yılı uzaklıktaki bu gezegen, 1300 Kelvin sıcaklıkta. Astronomların, kendi yıldızı önünden geçerken izlediği bu gezegenin atmosferi hakkında birçok yeni bilgi edinildi.

Gezegenin atmosferinin bileşiminde yoğun miktarda sodyum bulunduğu gözlemlendi. Evrendeki en bol yedinci element olan ve yaşamsal olduğu bilinen sodyumun keşfi, gezegende yaşam izleri olup olmadığı hakkında merak uyandırdı. Yeryüzündeki organizmaların hayatta kalabilmek için sodyuma bağımlı olması, WASP-96b’nin yaşama ev sahipliği yapıp yapamayacağı sorusuna neden oluyor.

bulutsuz gezegen

WASP-96b, birçok açıdan ilk olma özelliğinde. Keşfedilen bulutsuz ilk güneş dışı gezegen olan WASP-96b, atmosferinde sodyum bulunduran ilk güneş dışı gezegen olma niteliğinde. Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise su, karbonmonoksit ve karbondioksit aramak olacak.

Bu çalışmanın ayrıntıları Nature dergisinde yayınlandı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bulutsuz gezegen yaşam belirtileri taşıyor!”

  1. Yağız dedi ki:

    Yakında ziyarete falan gider Dünya kültürünü öğretiriz Sömürgecilik sanayi inkılabı falan erkenden gelişirler belki Amerikada gider

" Bulutsuz gezegen yaşam belirtileri taşıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bulutsuz gezegen yaşam belirtileri taşıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bulutsuz gezegen yaşam belirtileri taşıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "