Okunma

Bunu Yapmadan IE Kullanma!


18 Aralık 2008 Perşembe 08:05
Bunu Yapmadan IE Kullanma!

İlk kez ShiftDelete.Net tarafından gündeme getirilen açık, kısa zamanda büyük panik oluşmasına neden oldu. Microsoft, bu açığı kapatmak için hızlı bir şekilde çalıştı ve gereken yama hazırlandı. Eğer işletim sisteminize her ay kurulan yamaları otomatik olarak yüklüyorsanız, bugün için aşağıdaki görüntünün aynısını alıyor olmalısınız. Eğer bu işi otomatik yapmıyorsanız, en kısa zamanda el ile çalıştırmanız gerekiyor.

Beklenen Yama

Ekran görüntüsünde de belirtildiği gibi, yamanın önem derecesi yüksek ve bir an önce yüklenmesi gerekiyor.

Yükleme işleminden sonra, sisteminizi yeniden başlatmalısınız. Bu işlemden sonra, bir sonraki açık çıkana kadar güvende sayılırsınız.

Manual İşlem

Yapmanızı hiç tavsiye etmiyoruz ama bir şekilde otomatik güncelleme işlemini devre dışı bıraktıysanız, aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

Windows Vista Kullanıcıları

1- Tarayıcınızı (Internet Explorer) açın.
2- www.windowsupdate.com adresine girin.
3- Yönlendirmeden sonra otomatik olarak açılan pencere yardımıyla KB 960714 kod adıyla yayınlanan yamayı yüklemek için onay verin.
4- Yükleme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows XP Kullanıcıları

1- Tarayıcınızı (Internet Explorer) açın.
2- www.windowsupdate.com adresine girin.
3- ActiveX dosyası yüklendikten sonra “Hızlı” butonuna basın.
4- Karşınıza gelen tüm güncellemeleri ve özellikle de KB 960714 kod adlı yamayı yüklemek için “Güncellemeleri Yükle” butonuna basın.
5- Yükleme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Güncelleme işlemlerini Firefox üzerinden yapmaya çalışırsanız hata sayfası ile karşılaşıyorsunuz. O nedenle, bu açığı kapamak için, açığa söz konusu olan yazılımı yani Internet Explorer’ı kullanmak zorundasınız.

En Geç 24 Saat İçinde Yama

Bir hatırlatma yapalım; Yazılım devinin, güvenlik açıkları ile başı epey zamandır dertte. Ancak Microsoft, açık ne olursa olsun en geç 24 saat içerisinde bu açığın giderilmesine dair garanti veriyor. Bu söz, yazılım devinin güvenlik konusuna verdiği önemi de gözler önüne seriyor.

:: Bu konuyla ilgili olarak, SDN Forum’da teknik yardım almak için tıklayın.

Yazan: Hakkı Alkan

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bunu Yapmadan IE Kullanma! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bunu Yapmadan IE Kullanma! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bunu Yapmadan IE Kullanma! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "