Büyük Pasifik çöp alanını temizleyecek proje!


12.05.2017 18:00:00
Büyük Pasifik çöp alanını temizleyecek proje!

Genç Hollandalı girişimci Boyan Slat’ın 17 yaşındayken okyanusları plastik atıklardan kurtarmak için okyanus temizleme projesi üzerine çalışıyordu. Bundan sadece beş yıl sonra Slat, yeni tasarlanmış bir ekstraksiyon işlemini açıkladı. Eğer süreç başarı ile tamamlanırsa, bu işlem ile sadece beş yıl içinde Büyük Pasifik çöp alanının yarısını temizleneceği belirtiliyor.

21.7 milyon dolar bağış toplandı

Şirketin başlangıç tasarımı, okyanus yüzeyindeki sabit kollar ile plastik artıkları doğal akımlar yardımıyla toplamak üzerine kuruluydu. Ancak geçtiğimiz yıl Kuzey Denizi’nde kurulan bir pilot projenin başarısız olması nedeniyle sistem yeniden tasarladı. Yeni sistemde kollar, su yüzeyinde doğal akıntılar ile hareket ederek atıkları topluyor.

17-05/12/okyanus-copleri-shiftdelete.jpg

Doğal kapasitenin etkinliğini artırması, akıntıyla birlikte doğal olarak hareket etmesi gibi avantajları nedeniyle yeni tasarımın, eski sabit tasarıma kıyasla daha verimli olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar projenin kurulabilmesi için 21.7 milyon dolar bağış toplandı. Şirket, 2018 yılının ilk yarısında Büyük Pasifik çöp alanını temizleme çalışmalarını hızlandırmayı amaçlıyor.

:: Bu harika proje hakkında fikirlerinizi alalım.


  “Büyük Pasifik çöp alanını temizleyecek proje!” üzerine 2 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Adam gibi adam

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Daha 20'li yaşlarının başında. Böyle insanlar da var işte. Helal olsun. Heykeli dikelecek insan.

  Yorum yazın

  Geri bildirim