Okunma

Büyük Şehirler, Işıksız Nasıl Görünüyor?


02 Ağustos 2015 Pazar 07:00
Büyük Şehirler, Işıksız Nasıl Görünüyor?

İnsanlık, ateş, mum ve ampulün bulunuşuna kadar büyük oranda karanlıkta yaşadı. Fakat Thomas Edison, ampulü icad ederek insanlığı karanlık gecelerden kurtardı.

İlerleyen süreçte ampuller de gelişti ve bugün Philips tarafından geliştirilen akıllı Hue LED ampuller gibi ürünler, düşük güç tüketmelerinin yanı sıra, daha birkaç yıl öncesine kadar var olan, tek renk ışık yayan ampulleri de geride bıraktı.

Işık kirliliği büyük sorun! Peki, ışıklar hiç olmasaydı nasıl olurdu?

Fakat bugün her yeri aydınlatan ampuller, ışık kirliliği sorununa yol açtı. Bu durum sonucunda onyıllar önce hiçbir teleskop olmadan kolaylıkla seyredebildiğimiz uzayı, bugün ışık kirliliğinin olması nedeniyle çok gelişmiş teleskoplarla bile zorlanarak izleyebiliyoruz. Bu durumun en güzel kanıtı da, en iyi uzay fotoğraflarının Hubble gibi uzay teleskopları ile yakalanması. Ayrıca gökyüzündeki hava kirliliği de ışık kirliliğini destekler nitelikte.

Peki, ışık ve hava kirliliği olmasa, bugünkü popüler şehirler nasıl görünürdü? Işık olmayan şehirlerden oluşan fotoğraf galerimize gitmek için aşağıdaki bağlantı ya da fotoğrafa tıklayabilirsiniz.

15-08/01/01-isiklar-olmasa-sehirler-nasil-gorunurdu-sdn.jpg

:: Işıkların olmadığı şehirleri beğendiniz mi?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Büyük Şehirler, Işıksız Nasıl Görünüyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fotoğraflara gerek yok zaten Türkiye de çok yaşanan bir durum.

 2. sagme dedi ki:

  Belki gelecekte yildizlari da sehrin gokyuzune biz isiklarla yansitiriz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  paris ve rio muhteşem gerisi felaket özellikle los angeles

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Görüntünün şartı ışıktır. Işıklar olmasa değil yapay ışıklar olmasa diye yazmalısınız.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çok hoş ve güzel yıldızlar harika duruyor….

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Komple Türkiye'nin elektriksiz nasıl olduğunu bizzat yaşayarak görmüştük 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  karanlik görünür.

 8. edox dedi ki:

  Istanbul’un olmadigi bir listeye liste demem ben arkadas

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Edison ve diğer buluş yapan bilim adamları keşfetmişletdir. İcat etmek yoktan yapmaktır. Bunların hepsi doğada vardır yoktan var etmek Allah'a mahsustur. Insanoğlu ancak keşfeder. Yoksa bu elektronlar nötronlar filan keşfedilene kadar yok muydu sanki ? Sadece insanın keşfetmesi gerekmiştir. Daha keşfedilmeyi beklenen neler var kim bilir? Şimdi bu yaziyı saçma bulanlar olacaktır ama benim gibi hassas bir kaç kişi okusa yeterlidir benim için.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir galeri fakat bu çalışmaları kimin yaptığını yazmamak biraz ayıp olmuş sanki.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  The Walking Dead'a dönmüş 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yazacak haber kalmadı galiba. 🙂

 13. Troob dedi ki:

  çok hoþ ve güzel. bu doðayý her türlü kirlettiðimizi düþünüyorum. keþke yaþamanýn baþka kolay yollarý olsa da þu güzellikleri kaçýrmasak..

" Büyük Şehirler, Işıksız Nasıl Görünüyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Büyük Şehirler, Işıksız Nasıl Görünüyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Büyük Şehirler, Işıksız Nasıl Görünüyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "