Okunma

Büyük şirketlerin Ar-Ge yatırımları dudak uçuklatıyor!


30 Kasım 2018 Cuma 06:00
Büyük şirketlerin Ar-Ge yatırımları dudak uçuklatıyor!

Londra merkezli PwC geçtiğimiz günlerde, en büyük şirketlerin Ar-Ge yatırım tutarlarını raporladı. 30 Haziran 2018‘de biten mali yılı kapsayan rapora göre; Amazon, Alphabet, Samsung gibi şirketler, Ar-Ge yatırımlarında ilk beşte bulunuyor. Asıl hizmetini internet üzerinden veren Amazon gibi şirketleri, Ar-Ge yatırımlarında ürün üretimi yapan şirketlerin üstünde görmek, biraz şaşırtıcı gelebilir.

İlk beş şirketin yatırım tutarı 83 milyar dolar!

Amazon, Ar-Ge harcamalarına bu yıl 22,6 milyar dolar ayırmış. Bu tutar Amazon’u, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birincilikte tutmaya yetiyor. Alphabet ise 16,2 milyar dolarlık Ar-Ge harcamasıyla, Amazon’un hemen arkasında. Listenin ilk beşinde bulunan diğer şirketler, Volkswagen, Samsung ve Intel. İlk beş şirketin, bu mali yılda toplam Ar-Ge harcaması ise 83 milyar dolar.

yatırım

Microsoft, 12,3 milyar dolar harcama ile altıncı sırada bulunuyor. Apple, 11,6 milyar dolar ile Microsoft’un hemen gerisinde. Facebook ise ilk 10’da, kendisine yer bulamıyor. İlk 20 şirketin toplam Ar-Ge harcaması 214,5 milyar dolar. Yani ilk beş şirket, toplam pastanın yüzde 39‘unu karşılıyor.

İlk 20’de bulunan şirketler, gelirlerinin ortalama olarak yüzde 11,6‘sını Ar-Ge çalışmalarına ayırmış. Gelirinden en büyük payı ayıran şirketler sırasıyla; Merck, Intel ve Facebook. Gelirinden en az payı ayıran şirketler ise sırasıyla; Daimler, Toyota ve General Motors.

Ayrıca listede bulunan şirketler, yatırımlarını geçen yıla göre ortalama yüzde 7,3 arttırmış. Yatırımlarını geçen yıla göre en çok arttıran şirketler sırasıyla; Amazon, Facebook, Alphabet. Yatırımlarını geçen yıla göre azaltan şirketler ise; Novartis, General Motors ve Daimler.

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Büyük şirketlerin Ar-Ge yatırımları dudak uçuklatıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Büyük şirketlerin Ar-Ge yatırımları dudak uçuklatıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Büyük şirketlerin Ar-Ge yatırımları dudak uçuklatıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "