Okunma

Büyük Veri Ne Kadar Büyük?


01 Temmuz 2014 Salı 14:00
Büyük Veri Ne Kadar Büyük?

Büyük veri kavramı birçok farklı kullanımı olan bir tabir fakat çok basit kavramlar üzerine inşa edilmiş durumda. O kadar yayıldı ki bu konuda gündelik hayatımızdan örnekler bile verebiliyoruz.

Şu an büyük bir araştırma şirketinde çalışmakta olan sektörün önemli isimlerinden Doug Laney büyük verinin tanımını bundan 13 sene evvel “hacim, hız ve çeşitlilik” sacayakları üzerinden yapmış. Bugün bu temel tanım hala geçerli ve büyük veri uygulamalarının önündeki en önemli çalışma alanları olarak karşımıza çıkıyorlar.

Hacim, hız ve çeşitlilik

Büyük verideki hacim, üretilen verinin miktarını belirtiyor. Hacim derken hem sunucular ve kullanıcılar arası akan yapıya sahip veri hem de internet üzerindeki sosyal medya, haberler, yorumlar veya diğer kalıpsız biçimde duran insan girdisini kapsayan bir kavramdan bahsediyoruz. Bu durumda verinin uçsuz bucaksız olduğunu düşünebiliriz. Elbette tek sınır, bir istihbarat servisi değilseniz, ilgilendiğiniz alandan ibaret. Haklısınız, bu bile yeterince büyük bir sınır.

Devamını okumak için tıklayın ->

 
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Büyük Veri Ne Kadar Büyük?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Allah’tan başka hiçbirşey sonsuzluğa kadir değildir ancak big data tıpkı evren gibi sürekli genişliyor ve bunu durdurmak mümkün değil … Yinede insanoğlu için sonsuza yakın olan big data evrende sade ve sadece bir rakam kadar yer kaplar.

" Büyük Veri Ne Kadar Büyük? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Büyük Veri Ne Kadar Büyük? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Büyük Veri Ne Kadar Büyük? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "